Grupa novinara iz celog sveta dobila je uvid u interni dokument ruskih vlasti pod nazivom „Strateški ciljevi Ruske Federacije u pravcu Belorusije“, prema kom Kremlj planira da preuzme punu kontrolu nad politikom, ekonomijom i vojnim strateškim pitanjima Belorusije do 2030. godine.
Prema izvoru Kijev Independenta, Kremlj planira da potpuno preuzme Belorusiju do kraja decenije, prenosi Jutarnji list.
Prema istom izvoru, u izradi plana učestvovali su glavni štab vojske, agencija FSB (ranije KGB), strana vojno-obaveštajna agencija i predsednička administracija na čelu sa Vladimirom Putinom.
To nije novi plan. Prema dokumentu, strategija je izrađena 2021. godine. Napisana je na samo 17 stranica, a politički, odbrambeni, trgovinski i društveni ciljevi ruskih vlasti u Belorusiji podeljeni su na kratkoročne (do 2022. godine), srednjoročne (do 2025. godine) i dugoročne (do 2030. godine).
Ruske vlasti očekuju da do 2030. godine prilagode belorusko zakonodavstvo ruskom, preuzmu kontrolu nad spoljnom politikom zemlje i njome upravljaju u interesu Ruske Federacije. Prema pomenutom dokumentu, Rusija treba da poveća svoje vojno prisustvo u zemlji, broj ruskih medija i ostvari prevlast ruskog jezika nad beloruskim. Pojednostavila bi se i procedura izdavanja ruskih pasoša građanima Belorusije, čime bi se „stvorio sloj Rusa zainteresovanih za integraciju“.
Ruske vlasti očekuju da šire svoj uticaj kroz nauku i obrazovanje, a u tu svrhu bi, navodi se, otvorile ispitne punktove širom zemlje i osnovale nekoliko centara nauke i kulture u Mogilevu, Grodnu i Vitebsku.
Belorusija je praktično odavno ruski satelit, a tamošnji diktator Lukašenko o svemu konsultuje „šefa” Putina.
Inače, Rusija i Belorusija su još 1999. godine potpisale sporazum o saveznoj državi i pregovori su se otegli 20 godina.
Još 2019. godine objavljeno je da su zemlje uspele da se dogovore oko 28 sindikalnih programa vezanih za ekonomska pitanja poput usklađivanja monetarne politike i poreskog zakonodavstva.
U novom internom dokumentu, navodi se da je Glavni štab Oružanih snaga Ruske Federacije, zaposleni u GRU, SVR, FSB i odeljenju predsedničke administracije – predsedničkom odeljenju za graničnu saradnju na čelu sa Aleksejem Filatov je učestvovao u izradi plana.
Filatov je predstavljao interese Kremlja u Južnoj Osetiji i Abhaziji, a takođe je nadgledao humanitarnu i političku interakciju sa samoproglašenim Narodnim republikama Donjeck i Lugansk.
#related-news_0
Kijev Independent navodi da su novinari dokument pokazali spoljnim stručnjacima, koji su potvrdili da izgleda verodostojno i da ga treba shvatiti ozbiljno. Ovo mišljenje, izneo je i ambasador SAD u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Majkl Karpenter.
„Ciljevi Rusije u odnosu na Belorusiju su isti kao i u odnosu na Ukrajinu, samo u slučaju da Belorusije, Rusija se oslanja na prinudu, a ne na rat“, naglasio je.
BONUS VIDEO Milenković Vučiću su Rusija i Vagner kao strašilo da spsku javnost spremi na udaljavanje od Rusije
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar