Foto:profimedia.rs

U tajnoj improvizovanoj vojnoj bazi neupadljivi kombi i kamionet vuku dva siva predmeta postavljena na prikolice. Ovo je jedna od najčuvanijih tajni Ukrajine, a tiče se novog moćnog oružja, koje je već spremno za napad. Američki CNN dobio je ekskluzivni pristup bazi gde se testiraju novi ukrajinski podvodni dronovi, koji prete da potpuno preokrenu bitku između Kijeva i Moskve.

Ova pomorska bespilotna plovila, koja nikada ranije nisu prikazana novinarima, dozvoljavaju Ukrajincima da napadaju i nadgledaju Ruse u Crnom moru i na poluostrvu Krim.

Ukrajinska organizacija za prikupljanje sredstava koja je povezana sa vladom, pod nazivom United24, prikupljala je novac od kompanija i pojedinaca širom sveta, udružujući sredstva kako bi ih distribuirala raznim programerima i inicijativama, od odbrane do fudbalskih utakmica.

Programer dronova, koji je tražio da ostane anoniman, rekao je da je njihov rad na morskim dronovima počeo tek kada je počeo rat.

„To je bilo veoma važno, jer nismo imali mnogo snaga da se odupremo pomorskoj državi – Rusiji. A mi smo morali da razvijemo nešto svoje, jer nismo imali postojeće mogućnosti“, kaže on dok prolazi pored drona.

Bitke u Crnom moru

Ukrajina sada počinje da pokazuje te sposobnosti, čak iako misije imaju različit stepen uspeha.

Najnovije verzije drona koje je video CNN teške su i do 1.000 kilograma, mogu da nose eksploziv do 300 kilograma, domet od 800 kilometara i maksimalnu brzinu od 80 km/h.

Višestruki napadi morskim dronom na ruski most na Krimu i Crnom moru postali su glavna tema u svetskim medijima, uz dramatične video snimke objavljene na društvenim mrežama.

Ukrajinski odbrambeni izvori potvrdili su CNN-u da su morske bespilotne letelice bile uključene u najmanje dva nedavna napada: na Kerčki most u julu i na krimsku luku Sevastopolj prošlog oktobra.

Foto:EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

U julu su ukrajinske bezbednosne službe zajedno sa mornaricom preuzele zajedničku odgovornost za drugi napad u devet meseci na Kerčki most.

Vitalna arterija, projekat od skoro 4 milijarde dolara, koji je lično otvorio predsednik Rusije Vladimir Putin, ključna je meta za ometanje i presecanje rute snabdevanja ruskih snaga na nelegalno anektiranom poluostrvu i u okupiranim oblastima južnog fronta.

Napad pre zore ostavio je deo mosta neprohodnim i van upotrebe do septembra.

Programer, gledajući kako njegov dron izbacuje vodu, kaže da su „ovi dronovi potpuno ukrajinska proizvodnja“.

„Ovde su dizajnirani, nacrtani i testirani. To je naša proizvodnja trupa, elektronike i softvera. Više od 50 odsto proizvodnje opreme je ovde (u Ukrajini)“.

Rusi tek treba da se prilagode najnovijim mogućnostima Ukrajine, tvrde oni.

„Veoma im je teško da uđu u trag tako malom dronu, veoma je teško da ga pronađu. Brzina ovih bespilotnih letelica premašuje bilo koju pomorsku letelicu u regionu Crnog mora u ovom trenutku“, kaže programer.

Foto:profimedia.rs

Brzina i poteškoće u otkrivanju mogu donekle objasniti kako su dronovi koji su napali most putovali neprimećeni u mraku preko Crnog mora do mosta.

Ciljanje vodećih brodova

Ukrajina je takođe usmeravala svoju novu opremu na rusku Crnomorsku flotu, koja je opasno krstarila uz obalu.

Pre nego što je nedavni napad ostavio ključni deo ruske infrastrukture u paklu, drugi pokušaji napada već su upozorili Ruse.

PROČITAJTE JOŠ:

U oktobru prošle godine morski dronovi bili su odgovorni za napad na vodeći brod flote Admiral Makarov, koji je bio usidren u luci u Sevastopolju. Ukrajinski odbrambeni izvori rekli su za CNN da su napade izvele službe unutrašnje bezbednosti (SBU).

Nikada nije dat pravi dokaz o šteti nanetoj brodu, a kasnije se ponovo pojavila bez većih oštećenja, ali činjenica da su Ukrajinci uspeli da se približe admiralu Makarovu pojačava uspeh ovih napada.

Napad je takođe dao podsticaj snagama Kijeva, pogotovo što je Admiral Makarov nedavno postavljen kao vodeći brod na Crnom moru nakon što su ukrajinske snage potopile ponos ruske mornarice – brod Moskva u aprilu 2022. godine.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

BONUS VIDEO: Zelenski u Bahmutu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare