Međunarodna zajednica, uključujući arapske saveznike Izraela, osudila je danas tu zemlju zbog nasilja u Jerusalimu u petak uveče, u kome je ranjeno više od 200 Palestinaca i 17 izraelskih policajaca, te zbog očekivanog iseljenja palestinskih porodica iz kvarta Šeik Džarah u tom gradu.
Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su normalizovali odnose s Izraelom prošle godine i do sada su imali tople odnose sa tom zemljom, izrazili su duboku zabrinutost i osudili izraelske vlasti zbog „upada u svetu džamiju Al Aksu“.
Abu Dabi je naveo da Izrael mora da štiti palestinsko pravo na veroispovest i da je ta zemlja odgovorna za „smirivanje“ situacije, te apelovao na nju da „okonča sve napade i poteze koji vode do nastavka napetosti“, preneli su izraelski mediji.
Bahrein koji je takođe uspostavio diplomatske onodse s Izraelom zahvaljujući posredovanju SAD, oštro je osudio jevrejsku državu zbog akcija na Brdu hrama gde se nalazi džamija Al Aksa, ocenivši da mora „zaustaviti provokacije protiv naroda Jerusalima i sprečavati svoje snage da napadaju vernike tokom svetog meseca ( Ramazana)“.
Neredi i sukobi su izbili na svetilištu koje muslimani zovu Haram al Šarif (Uzvišeno utočište) posle molitvi poslednjeg petka u mesecu posta. Brdo hrama u Starom gradu u Jerusalimu je već dugo poprište izraelsko-palestinskog nasilja.
To je najsvetije mesto u judaizmu, a tamo se osim Al Akse nalazi i džamija Kupola na steni.
Saudijska Arabija, koja nema zvanične odnose s Izraelom, ali se uveliko izveštava o njenim tajnim vezama sa jevrejskom državom, takođe je odbacila planove o iseljenju Palestinaca iz njihovih domova u Jerusalimu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova kraljevine.
Egipatsko Ministarstvo spoljnih poslova je navelo da Izrael „mora zaustaviti sve mere koje narušavaju svetost džamije Al Aksa“ , dodavši da je potencijalno iseljavanje Palestinaca kršenje međunarodnog prava i smanjuje šanse za rešenje decenijskog sukoba po modelu dve države.
Izrael se najpre součio sa osudima meunarodne zajednice zbog planiranog iseljenja Palestinaca i UN su upozorile da bi to mogao biti „ratni zločin“. Osudama su se pridružile SAD, a danas i Rusija i EU.
Najnovija napetost je podstakla bojazan od većeg sukoba i ekstremistički islamski Hamas u pojasu Gaze je na to upozorio.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: