Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Rat u Ukrajini je drugačiji od dosadašnjih modernih sukoba, jer se taktika menja svaka tri meseca, pa se dovodi u pitanje proizvodnja tenkova i helikoptera kakvi su do sada pravljeni, rečeno je danas u Vašingtonu, na konferenciji "Šta Sjedinjene Američke Države mogu naučiti od Evrope o podršci Ukrajini", čiji je organizator Atlantski savet.

Rusija je napadom na Ukrajinu poručila celom svetu, a posebno Evropi i SAD, da nije u redu misliti da je sve u redu, izjavila je Dejbra Kejgan, savetnik bivšeg američkog predsednika Džordža Buša.

Napadom na Ukrajinu Rusija je dala do znanja da je ovo vrlo opasan svet, kojem Moskva predstavlja pretnju, zbog čega je potrebno nešto učiniti, rekla je Kejgan.

Ona je ocenila da Ukrajina treba da bude primljena u NATO, jer je za odbranu granica alijanse učinila više od bilo koje druge zemlje.

Bilo je potrebno da se borbeni avioni pošalju Ukrajini pre godinu dana, a rakete „Džavelin“ tri meseca posle početka ruskog napada. Ukrajina ima pravo da napada ciljeve u Rusiji koji je ugrožavaju, izjavila je Kejgan.

Bivši američki ambasador u Kijevu Džon Herbst je rekao da ne treba očekivati da će na Samitu NATO u julu SAD i Nemačka podržati prijem Ukrajine u alijansu.

Predsednik Francuske Emanuel Makron je u pravu kada pominje mogućnost slanja francuskih vojnika u Ukrajinu. Neka ruski predsednik Vladimir Putin razmišlja o toj mogućnosti, izjavio je Herbst.

Član francuskog parlamenta Benžamin Hadad je izjavio da Poljska, Litvanija, Letonija, Estonija i Češka podržavaju čvrst stav Pariza.

Ukrajina je trebalo da dobije tenkove i avione na početku rata, umesto što se razmišljalo o sprečavanju eskalacije sukoba, ocenio je Hadad.

Ukoliko se blokira američka pomoć Kijevu, može se dogoditi kapitulacija Ukrajine, što bi dovelo do ugrožavanja Letonije, Litvanije, Estonije, Rumunije i cele Evropske unije, rekao je Hadad, uz konstataciju da je druga mogućnost nastavak evropske pomoći Kijevu, kako bi Rusija bila poražena.

Ruska pobeda u Ukrajini bi uticala na snabdevanje sveta hranom i energentima, kazao je Hadad.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare