Boris Džonson Foto:Daniel Leal / PA Images / Profimedia

Bivši britanski premijer Boris Džonson (58) je izazvao haos ostavkom na mesto poslanika za izbornu jedinicu Aksbridž i južni Rajslip u zapadnom Londonu i napadom na kolege koje je optužio da su ga svrgnule "lovom na veštice".

Manje od godinu dana nakon što ga je vlastita Konzervativna partija izbacila sa mesta premijera, Džonson je u petak neočekivano ostavku na mesto poslanika podneo u pismu Odboru za privilegije Donjeg doma britanskog parlamenta.

Boris Džonson Foto: REUTERS/Toby Melville

Dok njegovi protivnici to pozdravljaju, konzervativna vlada je pod šokom od još jednog Džonsonovog zemljotresa, dok grupa njegovih lojalnih pristalica insistira na tome da bi bivši britanski vođa koji je izazivao podele, i dalje mogao da se vrati na scenu.

Džonson je dao ostavku pošto mu je rečeno da će biti kažnjen zbog dovođenja u zabludu Parlamenta u vezi sa zabavama u njegovom kabinetu nazvanim „Vreme za vino petkom“ čije je organizovanje bilo u suprotnosti sa pravilima tokom pandemije koronavirusa, a policija je učesnike redovno novčano kažnjavala, među njima i Džonsona.

On je priznao da je doveo Parlament u zabludu kada je uverio zakonodavce da pravila nisu prekršena, ali je rekao da to nije učinio namerno, već da je istinski verovao da su skupovi radi zabave legitimni.

Boris Džonson Foto: Frank Augstein/Pool via REUTERS

„Njihova svrha od početka je bila da me proglase krivim, bez obzira na činjenice“, rekao je Džonson o svojim kritičarima.

Tvrdi da se ponašao kao i svaki drugi premijer ili ministar i da je govorio samo ono što je saznavao od savetnika, ali je i dodao da „je to (zabave) radio i aktuelni premijer Riši Sunak koji je tada stanovao u istoj zgradi“.

Pročitajte još:

Džonson time ne samo podseća da je Riši Sunak bio ministar finansija u njegovoj vladi, čija je rezidencija u ulici Dauning 11, već i ukazuje da se protiv aktuelnog premijera ne vodi postupak pred Odborom za privilegije.

Time bivši premijer želi da potcrta da se odbor obrušio samo na njega.

Napuštanjem Parlamenta, on izbegava suspenziju koja bi ga mogla dovesti do toga da ga njegovi birači oteraju sa mesta u parlamentu što mu ostavlja mogućnost se ponovo kandiduje. ;Njegova izjava o ostavci sugeriše da razmišlja o toj opciji.

Bivši premijer se u ovog delu pisane ostavke obrušava na delo sopstvene stranke optužujući deo poslanika da su uključio u „lov na veštice“, koji je „osveta za Bregzit i pokušaj da se preokrene rezultat referenduma o tome 2016. godine“.

BONUS VIDEO Danica Ilić: Odlazi Džonson, ali nije nužno kraj