Mađarski premijer Viktor Orban dao je zeleno svetlo za finansijsku pomoć Ukrajini u iznosu od 50 milijardi evra. Odluka je doneta jednoglasno na vanrednom sastanku lidera država EU u Briselu, a čini se da su ključni bili razgovori koje je Orban imao veče ranije sa petorkom EU lidera - predsednikom Saveta EU Šarlom Mišelom, predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i liderima Francuske, Nemačke i Italije. Izvori tvrde da je Orban "već ujutru znao da je utakmica završena".
Orbanovim pristankom, svih 27 lidera EU dogovorilo je da će Ukrajini biti pružena pomoć od 50 milijardi evra u periodu od 2024. do 2027. godine. Planirano je da se u tom periodu pokriju potrebe Ukrajine sa 33 milijardi evra u kreditima i 17 milijardi evra u grantovima.
Orban je pristao na dogovor ali zauzvrat nije dobio ništa, tvrdi jedan diplomata sa kojim su razgovarali novinari Gardijana.
„Dobio je ništa“, kazao je jedan, a drugi je dodao da Orban „više nije imao opcija“.
Takođe, izvori tvrde da niko od lidera EU nije pretio Orbanu reperkusijama, iako se prethodnih dana pominjala opcija da Mađarskoj bude oduzeto glasačko pravo, pa čak i da se sabotira ekonomija zemlje.
“Mislim da nisu morali da upućuju pretnje. Poslednjih nekoliko nedelja pokazalo se veliko jedinstvo među 26 lidera EU. Bilo je jasno da je Orban veoma sam”, navodi diplomatski izvor za Gardijan.
I magazin Politico objavio je određene detalje sastanka te su pojasnili kako su lideri zemalja EU uspeli da uveriti Orbana da promeni mišljenje tako što su napravili tri kompromisa.
„Lideri su uspeli da pridobiju Orbana dodavanjem tri kompromisa. Postojaće godišnji izveštaji Evropske komisije o implementaciji paketa pomoći, održavaće se razgovori na nivou lidera o implementaciji paketa i ako bude potrebno, za dve godine, Evropski savet će tražiti od Evropske komisije da predloži reviziju novog budžeta“, piše Politico.
Zvaničnici Evropske unije dodali su i rečenicu u kojoj se poziva na ranije zaključke iz decembra 2020. godine kako bi se zajamčilo da se način na koji Evropska komisija ocenjuje vladavinu prava u Mađarskoj radi na pošten i objektivan način.
„Ovo je muzika za Orbanove uši jer tekst iz 2020. godine ima implikacije na 6,3 milijarde eura kohezionih fondova EU koji su zamrznuti Mađarskoj zbog nedostatka vladavine prava“, pojašnjava se.
Jedan diplomata, prenosi Skaj njuz, rekao je da će milijarde sredstva koje je blok stopirao 2022. godine ostati zamrznute uprkos Orbanovom pristanku na pomoć Ukrajini.
Diplomate su rekli kako Budimpešta treba da ispuni još neke obaveze kako bi stekla pravo na „otključavanje“ pomenutih sredstava.
Naime, Evropska komisija uskratila je oko 30 milijardi evra u nastojanju da Budimpešta odgovori na pitanja vladavine pravam i korupcije u zemlji.
Orban je prehodno u decembru blokirao predloženi paket pomoži za Kijev od 50 milijardi evra, što je navelo lidere da zakažu novi sastanak 1. februara u nadi da će pronaći rešenje.
Nakon tri sata napetih razgovora, nemački kancelar Olaf Šolc predložio je Orbanu da naprave pauzu: „Da možda izađu i popiju kafu„.
Nakon što su njih dvojica porazgovarali nasamo, Orban je napustio prostoriju, otvarajući put istorijskoj odluci EU da otvori pristupne pregovore s Ukrajinom nakon višednevne neizvesnosti s obzirom na Orbanovo žestoko protivljenje. U međuvremenu, Mađarska stvara tenzije ne samo oko Ukrajine – Budimpešta nastavlja da odlaže članstvo Švedske u NATO, pošto je mađarski parlament i dalje jedino zakonodavno telo unutar odbrambenog saveza koji tek treba da potpiše članstvo Švedske.