Viktor Orban Foto: Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia

Mađarska vlada proglasila je juče vanredno stanje zbog rata u Ukrajini, koje je već stupilo na snagu. Ovim je premijeru Viktoru Orbanu omogućeno da odluke donosi bez konsultacija sa nedavno konstituisanom vladom i parlamentom.

U snimku koji je na Fejsbuku objavio nekoliko sati nakon što je parlament usvojio amandman na Ustav, kojim se sukob, rat ili humanitarna katastrofa u susednoj zemlji određuju kao razlozi za donošenje takve mere, Orban je istakao da rat u Ukrajini predstavlja opasnost za Mađarsku, fizičku bezbednost njenih građana, zalihe energije i finansijsku bezbednost porodica i ekonomije.

On je naglasio da je vlada, koja je istog dana i položila zakletvu, odmah počela s radom, kao i da još niko ne vidi kraj rata u Ukrajini.

„Svet je na ivici ekonomske krize. Mađarska mora da se kloni ovog rata i da zaštiti finansijsku bezbednost porodica“, rekao je Orban.

Viktor Orban Foto: Facebook/Orbán Viktor

On je dodao da vlada, kako bi to učinila, mora da bude u mogućnosti da donosi odluke i reaguje brzo, ali će u načelu odluke donositi on sam.

„Vanredno stanje, slično onom koje je uvedeno tokom pandemije, omogućiće vladi da brzo reaguje i da koristi sve metode na raspolaganju kako bi zaštitila Mađarsku i Mađare“, naveo je premijer.

Prethodno je mađarski parlament usvojio 10. amandman na Ustav, kojim se omogućava Vladi da proglasi vanredno stanje u slučaju oružanog sukoba, rata ili humanitarne katastrofe u susednoj zemlji.

POGLEDAJTE JOŠ:

Za amandman je glasalo 136 poslanika, dok je 36 bilo protiv.

Prema izmenama Ustava, specijalni pravni poredak može se uvesti u slučaju ratnog stanja, vanredne situacije ili postojanja opasnosti, dok stanje opasnosti može biti proglašeno „ako se dogode ratni akti“.

Oružani sukob uključuje sve oružane sukobe, uključujući građanski rat, dok humanitarna katastrofa podrazumeva svaku situaciju koja proističe iz rata ili oružanog sukoba, ili ako postoji bilo kakav drugi razlog, kao što su prirodne katastrofe zbog kojih je veliki broj ljudi u teškoj situaciji.

Prema obrazloženju predloga zakona, poseban pravni poredak može se isključivo uvesti ako razvoj događaja u susednoj zemlji ozbiljno utiče na Mađarsku u humanitarnom ili ekonomskom smislu, ili ako postoji realna mogućnost da se to dogodi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar