Rat u Ukrajini privukao je veliki broj stranih boraca na obe strane sukoba. Ovi borci dolaze iz različitih zemalja, imaju različite motive, a njihovo učešće obuhvata dobrovoljce, plaćenike, ekstremiste, bivše vojnike i političke aktiviste.
Borci iz postsovjetskih zemalja
Ruska strana u ratu okuplja značajan broj boraca iz bivših sovjetskih republika, uključujući Belorusiju, Kazahstan, Kirgistan, Jermeniju i Letoniju. Takođe, učestvuju i borci iz proruskih separatističkih regiona poput Abhazije, Južne Osetije i Pridnjestrovlja. Neki od njih su ideološki motivisani, dok su drugi angažovani kao plaćenici.
Plaćenici i ruski vojnici
Tokom početnih faza sukoba u Donbasu (2014–2015), Rusija je negirala umešanost svojih trupa, nazivajući ih „dobrovoljcima“ ili „malim zelenim ljudima“. S vremenom je postalo jasno da su ruske trupe direktno uključene u sukob. Od 2022. godine, uloga ruskih regularnih snaga je nesporna. Pored toga, ruska privatna vojna kompanija Vagner igrala ključnu ulogu. Ova grupa je okupljala vojnike iz bivšeg Sovjetskog Saveza, Sirije i drugih regiona, često koristeći takozvane „nepriznate“ vojnike kako bi omogućila Rusiji da formalno negira svoju umešanost.
Borci iz drugih evropskih zemalja
Na ruskoj strani učestvuju dobrovoljci iz Srbije, Nemačke, Mađarske i drugih evropskih zemalja. Srpski borci čine značajnu grupu, s obzirom na tradicionalne veze između Srbije i Rusije. U Donbasu su osnovane jedinice poput Srpskog husarskog puka, Internacionalne brigade i Prvog slovenskog odreda. Srpski borci uglavnom dolaze kao veterani ratova iz devedesetih godina.
Ruska strana je privukla i borce iz ekstremno desničarskih i levo orijentisanih pokreta. Na ruskoj strani bore se ekstremno desničarski dobrovoljci iz Francuske, Italije, Finske, Bugarske i Mađarske. Tu su i komunisti i levičari, poput španskih boraca iz „Međunarodne brigade Karlosa Palomina“ i članova levo orijentisanih radničkih organizacija. Njihova uloga je obično simbolična, ali je njihov motiv često „borba protiv fašizma“, kako oni vide ukrajinsku vlast.
Plaćenici iz Afrike, Azije i Bliskog istoka
Od 2022. godine, Rusija je regrutovala borce iz Sirije, Libije i Centralnoafričke Republike. Sirijski borci su često povezani sa prorežimskim milicijama, dok afrički borci dolaze iz zemalja gde Vagner grupa već ima prisustvo. Rusija je optužena za prisilnu regrutaciju afričkih radnika u Rusiji, gde im se nudi izbor između deportacije ili učešća u ratu. Takođe, regrutuju se bivši pripadnici Avganistanske nacionalne armije koji su napustili zemlju nakon dolaska talibana na vlast.
Borci iz Azije
Na ruskoj strani ratuju i borci iz Nepala i Indije. Vlada Nepala je objavila da je nekoliko njihovih državljana poginulo u Ukrajini, a procene govore o 150-200 Nepalaca regrutovanih za ruske snage. Slično, mladići iz Indije su dovedeni u Rusiju pod izgovorom da će dobiti obrazovanje ili posao, a zatim su poslati na front. Indijska vlada je u martu 2024. otkrila mrežu za trgovinu ljudima koja je zloupotrebljavala indijske radnike.
Severnokorejski vojnici
Oko 11.000 severnokorejskih vojnika raspoređeno je na ruskoj strani u ratu u Ukrajini. Njihova prisutnost ostaje obavijena velom tajne, jer ni Moskva ni Pjongjang zvanično ne priznaju njihovo prisustvo, piše CNN.
Severna Koreja je već pretrpela značajne gubitke na ratištu. Prema izveštaju visokog američkog zvaničnika, stotine severnokorejskih vojnika su ubijene ili ranjene u borbama u regiji Kursk od oktobra, kada je veliki broj severnokorejskih vojnika stigao u Rusiju.
Ukrajinski izvori tvrde da je samo tokom proteklog vikenda u borbama u selima u blizini Kurska poginulo ili ranjeno najmanje 30 severnokorejskih vojnika. Ukrajinski vojnici, koji su se susreli sa njima na liniji fronta, navode da su nosili uniforme različite od ruskih i koristili „taktike stare 70 godina“ koje podsećaju na metode korišćene tokom Korejskog rata, kada su severnokorejske trupe izvodile masovne pešadijske napade.
Borci iz postsovjetskih zemalja
Na strani Ukrajine bore se borci iz Gruzije, Belorusije, Litvanije, Letonije, Estonije, Jermenije i Azerbejdžana. Najpoznatija jedinica je Gruzijska legija, koja broji oko 1.500 boraca. Belorusi, koji su protivnici režima Aleksandra Lukašenka, borili su se još od 2014. godine. Od 2022. godine, osnovan je Kastus Kalinouski puk, koji se bori na strani Ukrajine. Ova jedinica okuplja beloruske disidente, veterane i političke protivnike Lukašenkovog režima.
Međunarodna legija
Ubrzo nakon početka ruske invazije, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je strane borce da se pridruže ukrajinskoj vojsci kroz formiranje Međunarodne legije teritorijalne odbrane. U legiji se bore borci iz više od 50 zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Kanadu, Poljsku, Francusku, Italiju, Španiju i mnoge druge. Ovi borci dolaze kao dobrovoljci, veterani ratova iz Iraka i Avganistana, ali i civili sa malo vojnog iskustva.
Borci iz Gruzije i Čečenije
Gruzijska legija, osnovana 2014. godine, sastoji se od gruzijskih dobrovoljaca, ali su se pridružili i borci iz drugih zemalja, uključujući Britance. Čečeni koji se protive Ramzanu Kadirovu i ruskoj vlasti bore se na strani Ukrajine. Gruzijska legija ima oko 1.500 boraca, dok je Čečenski odred poznat kao „Džohar Dudajev bataljon“.
Borci iz Evrope, SAD i Azije
Dobrovoljci iz evropskih zemalja poput Poljske, Francuske, Velike Britanije, Italije i Španije bore se u redovima ukrajinskih snaga. Nekoliko hiljada Poljaka učestvuje u ratu, najčešće u redovima Internacionalne legije. Ukrajini su se pridružili i pojedinci iz Južne Koreje, iako su se neki od njih suočili s pravnim posledicama po povratku kući.
Muslimanski borci
Pored Čečena, postoje i borci iz drugih muslimanskih zajednica. Grupe poput Ajnad al-Kavkaza, koja se borila protiv Rusije u Siriji, sada učestvuju u ratu na strani Ukrajine. Ovi borci vide sukob kao produžetak antiruskog otpora iz kavkaskog regiona.
Strani studenti i imigranti
U ukrajinskoj vojsci bore se i strani studenti i radnici. Na primer, Marokanac Brahim Sadoun, koji je studirao u Ukrajini, priključio se vojsci i bio zarobljen od strane ruskih snaga.