Otvorena opcija nuklearnog rata između NATO-a i Rusije naterala je neke od bogatijih stanovnika zemaljske kugle, ali i deo tzv. srednjeg sloja da investiraju u kupovinu i gradnju skloništa i bunkera za zaklon, otkrio je ugledni magazin "Ekonomist" navodeći kako je spomenuta pojava najviše maha uzela u SAD-u i Nemačkoj.
Čini se da se sada mnogi ugledaju na paranoičnog albanskog diktatora Envera Hodžu, koji je naredio masovnu izgradnju bunkera širom Albanije u jeku hladnoratovske drame.
Bunkeri, verovatno mnogo drugačiji od tih albanskih, sada su među traženijim nekretninama.
„Umesto bazena ili garaže, mnogi ljudi sada žele bunker“, kažu iz berlinske firme BSSD.
Klijenti se kreću od ultrabogatih tajkuna do tipične porodice srednje klase, navodi Jutarnji list, pozivajući se na Ekonomist.
Većina traži utvrđeno sklonište u podrumu svoje kuće. S druge strane, jedna porodica u Brandenburgu gradi veliki bunker u vrtu nove kuće koju je počela da gradi početkom godine – piše „Ekonomist“. Firma BSSD, prema istom izvoru, ima ponudu bunkera u tri standardne veličine, počevši od glavnog modela za 79 hiljada evra. Na tržištu se nude i manje razrađene „sobe za paniku“ već za 15 hiljada evra.
U SAD-u su, napominje magazin, za kupovinom bunkera prvo posegnule neke od najbogatijih i najpoznatijih porodica poput sestara Kardašijan. Pre gotovo četiri godine američka rijaliti televizijska zvezda Kim Kardašijan i njena sestra Kloi dale su se u kupovinu bunkera.
„Sestre Kardašijan testirale su sklonište vredno 200.000 dolara koje je napravila ‘Atlas Survival Shelters’, a koje nudi 46 kvadrata sigurnog prostora“, navodi „Ekonomist“.
Mark Zakerberg, multimilijarder i osnivač Fejsbuka i Mete navodno gradi manje skučen objekt od 450 kvadratnih metara ispod svog ranča na udaljenom havajskom ostrvu.
Potražnja za bunkerima i skloništima u Nemačkoj porasla je nakon ruske invazije na Ukrajinu, a spomenuti BSSD počeo je da dobija oko hiljadu upita dnevno mogućih kupaca. Osnivači firme otkrili su za list „Ekonomist“ da im se broj narudžbi u 2022. utrostručio. List dodaje da su na nemačkom tržištu bunkera i skloništa već prisutni ili se pojavljuju i novi igrači poput Deltamodula.
Interes građana Nemačke za skloništima, napominje list, proističe iz činjenice da je državna administracija odustala od gradnje dovoljnog broja skloništa za sve građane od nuklearnog ili rata raketama dugog dometa koje mogu pogađati ciljeve udaljene od lansirnih stanica i do 2.500 kilometara.
Stoga su nemački građani ili deo njih počeli sami da se snalaze za zaklon od granatiranja i radijacije. Magazin napominje kako bi nemačke vlasti za zbrinjavanje celokupnog stanovništva trebalo da izgrade 210.000 velikih bunkera, uz investiciju od 140 milijardi evra i vreme građenja od otprilike 25 godina.
U nemačkim bunkerima i skloništima, prema Ekonomistu, ima mesta za 450.000 građana. Suprotan primer, dodaje list, su Finska i Švajcarska, čije su vlasti izgradile dovoljan broj skloništa za sve stanovnike.
Najveći investitor u bunkere i skloništa na Starome kontinentu nakon 2.svetskog rata, inače, bio je vođa komunističke Albanije Enver Hodža. Iako nema pouzdanih podataka koliko je Hodža, u razdoblju svoje vladavine od 1944. do 1985. godine, napravio bunkera, procenjuje se da ih nije bilo manje od 750 hiljada.
Gledajući aktuelnu potražnju za bunkerima u Nemačkoj i SAD-u i ukupnu geopolitičku militarizaciju, ispada da je Hodža bio pravi vizionar iako su se njegovoj „bunkerizaciji“ nakon pada „gvozdene zavese“ svi smejali gotovo 30 godina.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare