Černobilj, Černobil, Ukrajina, rat
Foto: TANJUG/AP Photo/Efrem Lukatsky

Čini se da su crvi koji žive u blizini najpoznatije zone nuklearne katastrofe, u Černobilju, razvili nove moći - imunitet na radijaciju.

U novoj studiji naučnici su posetili Černobilj kako bi istražili sićušne crve jednostavnog genetskog sastava koji se brzo razmnožavaju. Prikupili su crve iz uzoraka tla, trulog voća i drugih materijala i testirali lokalne nivoe radijacije, prenosi Jutarnji list.

Černobilj Foto:EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Nivoi radijacije varirali su od niskih koje bi bile zabeležene u velikim gradovima, do visokih nivoa koje se nalaze u svemiru. Naučnici su zatim odneli crve na Univerzitet u Njujorku da ih zamrznu i prouče.

Sofija Tintori, glavna autorka studije, rekla je za Dejli mejl:

„Černobilj je bio tragedija neshvatljivih razmera, ali još uvek nemamo dobar uvid u učinke katastrofe na lokalno stanovništvo. Da li je iznenadna promena okoline odabrala vrste, ili čak jedinke unutar vrste, koji su prirodno otporniji na jonizujuće zračenje“, pita se. Od katastrofe 1986. godine, životinje su nastavile da žive u ukrajinskoj regiji uprkos postojanoj radijaciji nakon gotovo 40 godina.

Pročitajte još...

Istraživači su pre otkrili da su životinje koje žive u Černobiljskoj zoni genetski različite od istih vrsta koje se nalaze negde drugde. Metju Rokman, profesor biologije na Univerzitetu u Njujorku, dodao je:

„Ovi crvi žive svuda, i žive brzo, tako da prolaze kroz desetine generacija evolucije dok tipični kičmenjak još uvek oblači cipele. Istraživači su otkrili da uprkos visokom zračenju genomi crva nisu oštećeni. Uzbudljivo otkriće ne znači da je Černobilj siguran, ali sugeriše da su crvi otporne životinje koje mogu da izdrže ekstremne uslove“, otkrila je doktorka.

20 genetski različitih crva testirano je na oštećenje DNK kako bi se videlo da li imaju neobičnu sposobnost zaštite i popravka svog genetskog materijala. Rekla je da otkrića upućuju na to da životinje u Černobilju nisu nužno bile tolerantnije ili da su evoluirale, ali da bi otkrića mogla da dovedu do boljeg razumevanja prirodnih varijacija.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar