Kina je danas saopštila da je njena svemirska letelica Tianven-1 ušla u privremenu orbitu oko Marsa, pa da se očekuje da će rover sleteti na Crvenu planetu u narednim mesecima.
Kineska nacionalna svemirska uprava saopštila je da će se letelica zadržati u novoj orbiti u naredna tri meseca, pa tek onda pokušati sa sletanjem. Za to vreme će mapirati površinu Marsa i koristiti svoje kamere i druge senzore za prikupljanje daljih podataka, posebno o njegovom potencijalnom mestu sletanja, prenosi AP.
Uspešno sletanje vasionskog broda Tianven-1 učinila bi Kinu tek drugom državom koja je postavila letelicu na Mars. Kinesko vozilo na solarni pogon, približno veličini kolica za golf, prikupljaće podatke o podzemnim vodama i tragaće za dokazima da je planeta možda nekada gajila mikroskopski život.
Tianven, dobio je naziv po kinsekoj drevnoj pesmi, a znači „Potraga za nebeskom istinom“.
मंगल पर ये कारनामा करने वाला दूसरा देश बनेगा चीन?#China | #Tianwen1 | #Mars | #MarsLanding https://t.co/ewJJOZqSgO
— TV9 Bharatvarsh (@TV9Bharatvarsh) February 24, 2021
Pored Tianvena u orbiti je i brod iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Sve tri najnovije misije pokrenute su u julu kako bi iskoristile usko poravnanje između Zemlje i Marsa, koje se dešava jednom u dve godine.
Tianven-1 predstavlja najambiciozniju misiju do sada za tajni kineski vojno povezan kosmički program. Podsetimo, ovaj program je u orbitu oko zemlje astronauta prvi put 2003. godine, a prošle godine je vratio mesečeve stene na Zemlju prvi put od 1970-ih godina. Kina je takođe bila prva zemlja koja je 2019. godine spustila letelicu na malo istraženu daleku stranu Meseca.
Kina takođe gradi stalnu svemirsku stanicu i planira misiju sa posadom i moguću trajnu bazu istraživanja na Mesecu, mada još nisu predloženi konkretni datumi realizacije.
Kina nije učesnik Međunarodne svemirske stanice, delom na insistiranje Sjedinjenih Država.
#Mars’a gönderilen keşif aracı #Tianwen1 24 Şubat saat 6.29’da üçüncü kez başarıyla kızıl gezegenin park yörüngesine girdi. https://t.co/cOQd7A1w29
— Çin Büyükelçiliği Ankara/中国驻土耳其使馆 (@ChinaEmbTurkey) February 24, 2021
Svemirski program izvor je ogromnog nacionalnog ponosa u Kini, a Tianven-1 je privukao ogromnu pažnju publike. Turisti su hrlili na tropsko ostrvo Hainan da gledaju lansiranje, dok drugi posećuju lažne kolonije Marsa na pustinjskim mestima sa belim kupolama, vazdušnim bravama i skafanderima.
U proteklim danima, SAD-ov rover „Istrajnost“ sleteo ja na Mars, u blizini drevne delte reke u jezeru Krater u potrazi za tragovima drevnog mikroskopskog života.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: