Tviter je uveo novu politiku za borbu protiv dezinformacija o ratu u Ukrajini i drugim krizama na svojoj mreži. Oni će se boriti protiv dezinformacija tako što više neće preporučiti tvitove koji su označeni kao lažni. Takođe, korisnici neće moći da lajkuju i dele takav sadržaj, pišu agencije.
Ova promena je deo nastojanja da se promovišu tačne informacije tokom sukoba i krize. Nova politika Tvitera fokusira se na potencijalno opasne dezinformacije o navodnim ratnim zločinima, narativu o sukobu, upotrebi oružja i humanitarnim aktivnostima. Tviter nalozi koji imaju mnogo pratilaca i dele dezinformacije o ratu dobiće oznaku.
„U vremenima krize kao što su oružani sukobi, vanredne situacije u javnom zdravstvu i prirodne katastrofe velikih razmera – pristup verodostojnim informacijama i resursima postaje sve važniji. Obmanjujuće informacije mogu da potkopaju poverenje javnosti i nanesu dodatnu štetu zajednici“, rekao je Joel Rot, direktor za bezbednost i integritet na Tviteru.
We’re focused on ensuring people have access to credible information when it matters most.
— Yoel Roth (@yoyoel) May 19, 2022
Today, we’re introducing a new Crisis Misinformation Policy to help protect the conversation on Twitter, starting with a focus on the Russian invasion of Ukraine. https://t.co/LZSTIAE2qx
Fokus je na opasnim dezinformacijama
U označavanju dezinformacija o ukrajinskom ratu, kompanija će koristiti razne kredibilne izvore, uključujući humanitarne organizacije i novinare koji proveravaju činjenice.
„Videli smo da obe strane dele informacije koje mogu da dovedu u zabludu ili obmanjuju. Fokusiramo se na dezinformacije koje mogu biti opasne bez obzira odakle dolaze“, dodao je Rot.
Meta, u čijem su vlasništvu Fejsbuk i Instagram, već označava objave koje dele mediji i diplomate pod kontrolom ruske države i smanjuje njihov domet.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: