Bugarska Vlada Foto:REUTERS/Stoyan Nenov

„Mi ćemo biti politička snaga broj jedan. Imaćemo većinu od 121 poslanika u parlamentu, a Bugarska će imati redovnu koalicionu vladu“, rekao je Kiril Petkov u novembru prošle godine. Samo sedam meseci kasnije, vladi na čijem je čelu bio Petkov izglasano je nepoverenje u parlamentu, čime je počela još jedna politička kriza u Bugarskoj. Petkov sada ima još jednu priliku da oformi novu izvršnu vlast ili će građani Bugarske po četvrti put u dve godine izaći na birališta.

Opozicione partije i stranka ITN (Ima takav narod), koja je zajedno sa partijom “Nastavljamo sa promenama” (PP) Kirila Petkova bila deo vlasti, oborile su koalicionu vladu koja je sa radom počela u decembru prošle godine.

Za nepoverenje vladi glasala su 123, od ukupno 240 poslanika koliko ih ima u bugarskom parlamentu, dok je protiv pada vlade glasalo 116 poslanika.

Bugarska Vlada Foto:Tanjug/AP Photo/Valentina Petrova

Kako su navele stranke koje su pokrenule izglasavanje nepoverenja, vlada koju je predvodio Petkov nije bila održiva zbog fiskalne i ekonomske politike.

Lider stranke ITN Slavi Trifonov nije se složio sa Petkovim oko revidiranog državnog budžeta zemlje i optužio je premijera da vodi Bugarsku ka bankrotu podizanjem novog duga.

Pored toga, Trifonov smatra da Petkov ignoriše nacionalne interese Bugarske praveći ustupke susednoj Severnoj Makedoniji uoči pregovora o pridruživanju EU.

Članovi glavne opozicione stranke GERB dodatno su osudili koalicionu vladu jer nije sprečila rast inflacije.

Bugarska Vlada Foto:REUTERS/Stoyan Nenov

Šta je naredni korak

Petkov sada ima još jednu priliku da oformi novu vladu, a ukoliko to ne uspe – druge partije će dobiti isti zadatak. U slučaju da svi ovi pokušaji prođu bez rezultata, predsednik Rumen Radev biće primoran da predloži vladu nacionalnog spasa ili da raspiše vanredne parlamentarne izbore.

Doskorašnji premijer već je odbacio mogućnost pregovora sa opozicionim strankama u parlamentu, ali će se osloniti na „preletanje“ poslanika u parlamentu, kako bi dobio dovoljno podrške za novu vladu i izbegao prevremene izbore.

U suprotnom, predsednik Radev mora da raspiše prevremene izbore u roku od dva meseca i da imenuje privremenu administraciju.

Petkov je za pad svoje vlade optužio ruskog ambasadora u Sofiji i istakao da je Rusija izvršila pritisak koji je doveo do njegove smene preko poslanika iz krajnje desničarske partije Preporod.

Kiril Petkov Foto: Diego Ravier / AFP / Profimedia

Velika pobeda zvezde sa Harvarda

Kiril Petkov uspeo je prošle godine da za samo dva meseca oformi partiju koja će na parlamentarnim izborima odneti pobedu nad Bojkom Borisovim, koji se politikom bavi od 2004. godine.

Uprkos ograničenom političkom iskustvu, PP je brzo dobila podršku građana Bugarske, ogorčenih zbog krize koja predugo traje i postupaka Borisova koji nisu doveli do poboljšanja situacije u najsiromašnijoj zemlji Evropske unije. Zbog odlučnih akcija protiv korupcije i obećanja da će doneti transparentnost, nultu toleranciju na korupciju i reforme u ključnim sektorima, Petkov je uživao ogromno poverenje stanovnika Bugarske.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Mi ćemo biti politička snaga broj jedan. Imaćemo većinu od 121 poslanika u parlamentu, a Bugarska će imati redovnu koalicionu vladu“, obećao je Petkov nakon objavljivanja prvih rezultata.

On je čovek koji je otkrio proneveru novca u Bugarskoj razvojnoj banci i tako raspršio nade Borisova da će njegov režim nastaviti sa pustošenjem države.

„Pokazli smo Bugarima dve stvari – ne plašimo se i znamo kako to da pobedimo. Samo nam treba više vremena“, rekao je Petkov tada u interjvuu za Politiko.

I zaista, trebalo je vremena – ukupno dva meseca da Petkov i njegov glavni saradnik Asen Vasilev ostvare podvig na izborima.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar