Prilikom inauguralnih poseta mnogo toga može da se uradi pogrešno. Kancelar Šolc je izbegavao bilo kakve greške i birao je reči u Parizu i Briselu još pažljivije nego inače. On igra na sigruno, piše nemački javni servis.
„Berlinski aerodrom „Vili Brant“ u petak ujutro je bio beo od snega. Za sada se ne zna da li će se neki aerodrom nazvati po novoizabranom kancelaru, koji je kao i Brant, socijaldemokrata. No, važnije je bilo videti da li će uopšte biti ovog prvog putovanja Olafa Šolca u inostranstvo – uprkos snežnoj mećavi, sveže odleđena vladina mašina poleće na vreme“, piše piše nemački javni servis tagesšau, koji je pratio novog kancelara na putu u Pariza i Brisel, prenosi Dojče vele.
„Prilikom inauguracionih poseta može mnogo toga da se uradi pogrešno – već sam redosled je poltički stav. Kancelar Gerhard Šreder je svojevremeno prvo otišao u London. Francuska se osećala skrajnutom, kao najbliži partner Nemačke u Evropi i direktni sused.
Šolc tu nije nije pogrešio. Kao i kancelarka Angela Merkel, on prvo leti u Pariz – pa u Brisel: Evropska komisija, Evropski savet, NATO. Znak kontinuiteta. Dan pun ko oko.
Uprkos snegu u Berlinu i niskim temperaturama u Parizu – Šolc je iz limuzine u Jelisejskoj palati izašao bez kaputa.
Sa Makronom – na ti
Doček: naglašeno prijateljski, uz prisan stisak ruke i prisustvo republikanske garde sa svetlucavim sabljama.
„Dragi Olafe, drago mi je što si ovde“, kaže ponovo javno francuski predsednik Emanuel Makron na konferenciji za novinare, posle bilateralnih razgovora i ručka. Dakle, već su na ti, i naglašavaju da žele da sarađuju „prijateljski“ i „konkretno“.
Ali šta je sa vrlo specifičnim razlikama u mišljenjima između Nemačke i Francuske?
Na primer, Francuzi žele da nuklearna energija bude priznata kao „zelena energija“. Svaka zemlja sledi svoju perspektivu u borbi protiv klimatskih promena, kaže Šolc.
„Nemačka je donela svoju odluku: oslanjamo se na obnovljive izvore energije. Dakle, razlike sa Francuzima ostaju“.
Zajednički diplomatski bojkot Olimpijade u Pekingu? Moramo „još da se usaglasimo“.
Mogu li države EU nastaviti da se zadužuju zbog korona krize ili se Evropa vraća budžetskoj disciplini i kriterijumima iz Mastrihta?
„To su debate koje ćemo imati u narednih nekoliko meseci“, odgovara Makron, koji želi fleksibilne budžete. „Evropski fond za rekonstrukciju je zajednička odluka“, kaže Šolc – ali zatim govori o tome da moraju da rade zajedno da bi se obezbedile „solidne finansije“. „Moći ćemo da dođemo do zajedničkih rešenja.“
Kod teme Rusija – postoji saglasnost. Obojica kažu da se na situaciju na ruskoj granici gleda sa zabrinutošću. I: Ne radi se o moći, već o principima. Ukrajinska granica je nepovrediva, ako stvari budu drugačije, biće reakcije. Zbogom – Vidimo se ponovo sledeće nedelje, u Briselu.
Sledeća stanica: glavni grad Evropske unije
Prva nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok putovala je vozom od Pariza do Brisela prilikom svoje inauguracione posete. Kancelar treba da leti, misli Šolc – i ulazi u vladinu mašinu. I u Briselu je prijem novog nemačkog kancelara prijateljski – baš koliko su i teme ozbiljne.
Šolc ovde nije novi, već stari prijatelj.
„Sedeli smo zajedno u dva kabineta Merkelove i poznajemo se više od 15 godina“, naglašava Ursula fon der Lajen.
Kada je reč o Rusiji i Ukrajini, delovaćemo zajedno i odlučno, rekli su njih dvoje na sastanku sa predsednikom Komisije EU i generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.
Spoljnopolitički kontinuitet i pouzdanost su potrebni kada su u pitanju pitanja međunarodne bezbednosti. Nije iznenađenje da je Šolc na toj liniji. On je to uvek jasno stavljao do znanja.
Kancelar nov – problemi stari
Uočeno u Parizu i Briselu: Kao bivši vicekancelar i ministar finansija, Šolc je navikao na međunarodne nastupe, ali se primetilo da je ovaj prvi nastup kao kancelara u inostranstvu za njega bio nešto posebno. Sluša ozbiljnog pogleda, stisne usne umesto da se, po običaju, osmehne.
Svoje reči odmerava još pažljivije nego ranije. To ne donosi mnogo, Šolc igra na sigurno. Ali: šta očekivati? Kancelar je nov, ali politički problemi ostaju isti. Inauguralne posete su su inauguralne posete – ni više, ni manje od toga“, završava tagesšau.
BONUS VIDEO: Makron u poseti Hrvatskoj
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: