Sumnjivi kineski malver pronađen je skriven u različitim vojnim sistemima SAD, piše Njujork Tajms, ističući da naročito zabrinjava to što je njegova svrha da ometa, a ne da nadzire.
Američki zvaničnici pronašli su sumnjivi kineski malver u nekoliko vojnih sistema — i za razliku od prethodnih incidenata ove vrste, stručnjaci tvrde da je veća verovatnoća da će on služiti za ometanje, a ne nadgledanje, piše Njujork tajms.
Napadi su prvi put dospeli u oči javnosti u maju nakon što je Majkrosoft identifikovao zlonamerni kod u telekomunikacionom softveru na ostrvu Gvamu, gde je smeštena vazdušna baza Andersen, prenosi N1.
Američki zvaničnici rekli su Tajmsu da istrage o kineskom malveru traju nekoliko meseci i da se zlonamerni kod infiltrirao u američke vojne sisteme širom zemlje i u inostranstvu.
Prethodni sajber napadi su obično imali za cilj nadgledanje američkih operacija, rekli su stručnjaci za Tajms.
„Кina je nepokolebljiva i odlučna da prodre u naše vlade, naše kompanije, našu kritičnu infrastrukturu“, rekao je zamenik direktora Agencije za nacionalnu bezbednost Džordž Barns na Samitu obaveštajnih službi i nacionalne bezbednosti ranije ovog meseca.
Sada, stručnjaci kažu da ovaj novi tip malvera ima sposobnost da poremeti američke vojne i civilne operacije.
Prošlog meseca, Rob Džojs, direktor sajber bezbednosti u NSA, nazvao je prirodu ovog malvera „zaista uznemirujućom“.
Tajms je izvestio da bi kod mogao da omogući Кini da prekine struju, vodu i komunikacije sa vojnim bazama, a takođe bi moglo da utiče na privatne domove i preduzeća širom zemlje.
Stručnjaci koji su razgovarali sa Tajmsom takođe su rekli da nije jasno da li je kineska vlada znala za malver ili koliko će softver zaista funkcionisati.
Američki državni sekretar Antoni Blinken pokrenuo je pitanje hakovanja iz Kine tokom sastanka sa kineskim diplomatama ranije u julu, preneo je CNN.
„Dosledno smo jasno stavljali do znanja da je svaka akcija koja cilja američku vladu, američke kompanije, američke građane duboko zabrinajvajuća za nas i da ćemo preduzeti odgovarajuće mere da krivce pozovemo na odgovornost“, rekao je visoki državni sekretar.
Odgovarajući na pitanja koja je Times postavio Beloj kući, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Adam Hodž rekao je:
„Bajdenova administracija neumorno radi na odbrani Sjedinjenih Država od bilo kakvog poremećaja u našoj kritičnoj infrastrukturi.“
Bela kuća nije odgovorila na zahtev Biznis Insajdera za komentar.