Ukrajina već neko vreme ostvaruje velike uspehe na bojnom polju i priprema se za dugoočekivanu kontraofanzivu, čiji početak svi (nestrpljivo) iščekuju. Iza čitave vojne strategije zbog koje Rusija paniči stoje dvojica prekaljenih generala - Aleksandar Sirski i Valerij Zalužnji, koji zbog toga zadaju muke i prava su noćna mora ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
Da Rusija ne sedi skrštenih ruku čekajući taj ukrajinski napad, pokazali su i snimci koji su objavljeni u javnosti. Naime, BBC je identifikovao ključne tačke koje nude uvid u to šta Rusija očekuje od kontraofanzive i na kakvu odbranu bi ukrajinske snage mogle naići. Ruski „bedemi odbrane“ su zapadna obala Krima, mali grad Tokmak, autoput E105 i selo Rivnopil, severno od Marijupolja. S druge strane, Zelenski je zagonetno nedavno objavio kako je Ukrajini potrebno više vremena za napad.
Kako bi ojačao svoju vojsku, bio je u poseti svojim evropskim susedima – Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Italiji. Glavni cilj tih poseta bio je – dodatna vojna pomoć. Možda je te „poklone“ Ukrajina već iskoristila kada je pre neki dan Moskva, prvi put od početka rata direktno napadnuta, i to dronovima, taktikom kojoj je predsednik Putin pribegao više od 10 puta, a možda je upravo to strategija moćnih ukrajinskih generala.
Aleksandar Sirski
Ovog veterana ukrajinske vojske svet je upoznao još prošle godine nakon uspešne borbe Ukrajine u Harkovskoj oblasti, koja je rezultirala oslobađanjem nekoliko gradova i masovnim povlačenjem ruskih trupa. Sirski je tada prvi put zadao glavobolju prvom čoveku Rusije.
Ukrajinska vojska tada je uspela da potisne rusku vojsku iz Harkovske oblasti, oslobodivši čak 3.000 kvadratnih kilometara teritorije, što je nateralo ruske trupe da se povuku.
Ukrajinske trupe su uspele da osvoje više od 30 naselja za samo četiri dana.
Na početku ruske invazije na Ukrajinu, Sirski je bio raspoređen u Kijevu, a od septembra 2022. godine komandovao je kontraofanzivom u Harkovu.
Od 2013. godine bio je prvi zamenik načelnika Glavnog komandnog centra Oružanih snaga Ukrajine i bio je uključen u tadašnje procese saradnje sa NATO.
U novembru 2013. Sirski je u ime Ministarstva odbrane razgovarao o izmenama ukrajinske vojske u skladu sa standardima NATO-a.
Kada je počeo rat u Donbasu 2014. godine, bio je jedan od glavnih komandanata snaga antiterorističke operacije tokom bitke kod Debaljceva u zimu 2015. godine, zajedno sa načelnikom Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Viktorom Muženkom. Pod njegovim vođstvom minirani su svi mogući pravci prelaska reke Karapulke.
Odlikovan je Ordenom Bogdana Hmeljnickog III stepena, a kasnije je dobio čin general-potpukovnika zbog svog uspeha tokom bitke kod Debaljceva.
Sirski je od 5. avgusta 2019. godine bio komandant Kopnene vojske Oružanih snaga Ukrajine. U aprilu 2022. godine dobio je nagradu Heroja Ukrajine za svoj zalaganje tokom ruske invazije.
Valerij Zalužnji
Tokom prvih meseci rata u Ukrajini, ruske snage uspele su da zauzmu veći deo istoka i juga ove zemlje, brzim napredovanjem iz pravca Donbasa i Krima. Čovek koji praktično preokrenuo dosadašnji tok rata i u svoju biografiju upisao jedan od najvećih uspeha ukrajinske vojske do sada – preuzimanje kontrole nad Hersonom, zove se Valerij Zalužnji.
Gvozdeni general
Ovog komandanta Oružanih snaga Ukrajine, vojnici su prozvali i „gvozdeni general“, a zamenica ministra odbrane Hana Malijar kazala je da je Zalužnji osoba koja će postati „heroj Ukrajine“. Taj epitet mu pogoduje, s obzirom da se istakao i na frontovima u Harkovu, Donjecku i u Lugansku.
Rođen je u gradu Novograd-Volinski na zapadu Ukrajine. Diplomirao je na lokalnoj vojnoj školi 1993. godine i to samo dve godine nakon što je Ukrajina proglasila nezavisnost od Sovjetskog Saveza. Kasnije je upisao vojnu akademiju u Odesi, gde je diplomirao 1997. godine.
Kada su krenuli sukobi na istoku Ukrajine 2014. godine, bio je raspoređen u istočni region Donbas.
Ukrajinska vojska je u to vreme izgubila delove teritorije od separatista koje podržava Rusija. Međutim, sada su se ukrajinske snage pregrupisale, izvojevale nekoliko pobeda, a Zalužnji je stekao svoju reputaciju.
On je na svoju sadašnju dužnost imenovan u julu 2021. godine. General sa četiri zvezdice prozvan je herojem, ali malo ljudi van vojnih krugova je ikad čulo njegov glas. Retko daje intervjue, a jedna njemu bliska osoba kaže da većinu vremena provodi u kasarnama.
Dva meseca pre nego što su ruske snage pokrenule invaziju 24. februara, Zalužnji je pripremao svoju vojsku za trenutak kada će doći do udara. Tajno, a ne odajući mnogo detalja čak ni sopstvenom ministarstvu odbrane, glavnokomandujući je raspoređivao pukove po severu zemlje, pre svega oko Kijeva, postavljao artiljerijske baterije i sisteme protivvazdušne odbrane. Pokreti trupa su vršeni na takav način da je neprijatelj verovao da su još stacionirani u svojim bazama. Ta odluka je bila ključna i odlučujuća u spasavanju Ukrajine.
U jednom trenutku, u javnosti su se pojavile glasine o navodnim napetostima između Zalužnjog i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog. Ipak, obojica su tada rekli da su priče o njihovom neslaganju ruska dezinformacija namenjena raspirivanju napetosti unutar vođstva u Kijevu.
Zalužnji je i u magazinu Tajm hvalio svog protivnika, ruskog načelnika Generalštaba Valerija Gerasimova, što je do tada bilo nezamislivo. Kako je kasnije kazao, njega je i obučavala Crvena armija.
„Odgojen sam na ruskoj vojnoj doktrini i još uvek mislim da se nauka o ratu nalazi u Rusiji. Učio sam od Gerasimova. Pročitao sam sve što je ikada napisao. On je jedan od najpametnijih ljudi, a moja očekivanja od njega su bila ogromna“, kazao je Zalužnji.
BONUS VIDEO Putin u iznenadnoj poseti frontu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare