Situacija u opštini Tuzi izazvala je pažnju u regionu, a sve oči su trenutno uprte u Crnu Goru u nadi da će "suprotstavljene strane" naći zajednički jezik. Sve je počelo juče kada su donete mere zbog nepovoljne epidemiološke situacije u Crnoj Gori. Predsednik Opštine Tuzi Nik Đeljošaj, putem svog Fejsbuk naloga, poručio je juče da verovatno neće prihvatiti navedenu meru kojom se zatvaraju ugostiteljski objekti u Tuzima. Situacija je jutros eskalirala, pa je Đeljošaj rekao da su građani blokirali međunarodni put i da se neće pomeriti dok ne dođu Zdravko Krivokapić i Dritan Abazović.
Ko je Nik Đeljošaj?
Nik Đeljošaj crnogorski je političar albanskog porekla. Predsednik je opštine Tuzi od 23. marta 2019. Vođa je Albanske alternative.
Na crnogorskim parlamentarnim izborima 2020. bio je prvi na listi Albanske liste koju su formirale Nova demokratska snaga (FORCA), Albanska alternativa (AA), Albanska koaliciona perspektiva (AKP) i Demokratska liga Albanaca (DSA).
Albanska lista odbila je da uđe u vladu Zdravka Krivokapića, odlučeno je na Predsedništvu te stranke u novembru 2020. godine.
#vijesti #društvo Đeljošaj: Imali su namjeru da nas ponize, ali to ne može, to ovdje ne prolazihttps://t.co/btC8d3NT8J
— Vijesti (@Vijestime) February 25, 2021
Osnovnu i srednju školu završio je u Tuzima, dok je studije završio na Kosovu. Kao student bio je aktivan u studentskim organizacijama, a cilj mu je bio poboljšanje statusa Albanaca u Crnoj Gori, kao i vraćanje statusa samostalne lokalne samouprave Opštini Tuzi.
Na sajtu Skupštine Crne Gore je navedeno da je radio i kao profesor u gimnaziji u Tuzima, a da se od 2000. godine bavi se i privatnim biznisom.
Posvećenost politici započinje u partiji Građanska inicijativa, a kasnije u Albanskoj alternativi, gde danas obavlja funkciju predsednika partije.
Uspešno je obavljao funkcije zamenika ministra obrazovanja, poslanika Skupštine Crne Gore i državnog sekretara u Ministarstvu javne uprave. Oženjen je i otac je četvoro dece.
Izjave zbog kojih se Đeljošaj našao u žiži javnosti
Krajem novembra prošle godine, predsednik opštine Tuzi, Nik Đeljošaj objavio je javno na svom Fejsbuk profilu da javne ustanove u toj opštini povodom 28. novembra Dana zastave postave albansku zastavu.
„Ako se moj apel ne uvaži, institucije bi mogle zakonom da se kazne“, istakao je Đelošaj.
Nik Đeljošaj imao je pre nekoliko dana specifičnu poruku za premijera Zdravka Krivokapića koji nije uputio čestitku Kosovu povodom Dana nezavisnosti, prenosi Pobjeda.me.
„Pozdrav iz Opštine Tuzi za Vladu Crne Gore i premijera Zdravka Krivokapića“, napisao je Đeljošaj na Fejsbuk profilu, uz fotografije zgrade koja je tog dana bila u bojama zastava Albanije i Kosova.
Oko čega je izbio haos u Tuzima?
Policija je jutros došla u Tuzi kako bi zatvorila ugostiteljske objekte koji su jutros otvroreni uprkos merama koje je donelo Ministarstvo zdravlja.
Naime, lokali su nastavili sa radom, a građani su se okupili i pružili podršku rukovodstvu opštine. Đeljošaj je tražio da se dovede prevodilac “jer hoće da razgovara na maternjem jeziku”.
Đeljošaj je rekao policajcima da traži od njih da obaveste tužilaštvo da će, “ako se ovo nastavi”, pozvati građane Tuzi da pruže otpor.
#vijesti #društvo Predsjednik Opštine Tuzihttps://t.co/69sZ8BeB3P
— Vijesti (@Vijestime) February 24, 2021
“Ova odluka je lična, kao osveta za postavljanje kosovske zastave. Nijedna opština iz prve grupe nije zatvorena, jedino smo mi izdvojeni iz prve grupe. Neprijatelji su oni koji se svete, a to su premijer Zdravko Krivokapić i potpredsednik Dritan Abazović. Krivokapić se sveti jer sam ga prozvao jer nije čestitao Dan državnosti Kosova”, rekao je Đeljošaj.
On je poručio da će se boriti “protiv diskriminacije” i da svi budu jednaki, pišu Vijesti.me.
“Neću dozvoliti da nas niko ponižava. Od juče ih zovem, ne žele da se jave i žele problem i da diskriminišu Tuzi. Ne može ovako da se ponaša niko prema građanima”, rekao je predsednik Opštine.
On je ranije jutros u uključenju u Bojama jutra potvrdio da su ugostiteljski objekti u tom gradu otvoreni.
Šta je Đeljošaj poručio juče?
„Tuzi su u prvoj grupi opština kao Zelena zona! Nećemo dozvoliti da se niko sveti našim privrednicima i opštini Tuzi! Nećemo dozvoliti da neko sprovodi neznanje nad našom privredom. Ako je neko u Evropi pokazao kako se reaguje u poštovanju mera onda su to građani Tuzi“, napisao je Đeljošaj.
On je pozvao Vladu da zatvori međugradski saobraćaj, kako u Tuzima ne bi dolazili ljudi iz onih gradova u kojima su lokali zatvoreni.
„Ovo poniženje nećemo dozvoliti! Reagujte i izmenite hitno, ili ćete imati kontrareakciju i organizovanje opštine da zaštiti našu privredu“, poručio je Đeljošaj, pišu Vijesti.me.
On je kazao da je sramno da neko može doneti ovakve odluke bez konsultacija sa opštinom Tuzi, i da je sramno da on kao predsednik opštine saznaje za ovu informociju putem medija.
„Ova odluka Vlade je i politička ali će dobiti žestoki odgovor…“
Zatvaranje u gradovima širom Crne Gore
Po preporuci Instituta za javno zdravlje donete su nove mere u cilju sprečavanja širenja korona virusa, pa će od danas pored Budve i Tivta u lokdaunu biti i Herceg Novi. Zatvaraju se i ugostiteljski objekti u Danilovgradu i Baru, saopšteno je na pres konferenciji IJZ, prenosi cdm.me.
Pored ovoga, nove mere se odnose i na zabranu organizovanja rekreativnih aktivnosti na otvorenim i javnim mestima, što se odnosi na zabranu rada panoramskog točka, vrteški, luna parkova… Takođe, zabranjenuje se prodaja kafe za poneti.
U Budvi i Tivtu ne rade ugostiteljski objekti, škole, vrtići a u tim gradovima je zabranjeno napuštanje teritorije, odnosno ne može se ni ući ni izaći radnim danima. Ostaje na snazi i zabrana rada ugostiteljskih objekata u Podgorici, Cetinju, Nikšiću, Herceg Novom, Ulcinju i Kotoru.
#vijesti #društvo Krivokapić, Abazović i Borovinić Bojović dolaze u Tuzihttps://t.co/CpKaK0yNPP
— Vijesti (@Vijestime) February 25, 2021
Za ulazak u Crnu Goru od danas će biti potreban i PCR test za one koji dolaze i za Luksemburga, Bocvane, San Marina, Slovačke, Bugarske.
I dalje nije obavezan PCR test za dolaske iz Srbije i BiH iako iz tih susednih država dolazi najveći broj građana u Crnu Goru. Novim merama prepoučuje se rad od kuće, u državnim i privatnim preduzećima.
„Prodaja kafe za poneti biće zabranjena. Na automatima, benzinskim pumpama i kafićima. Primećeno je okupljanje više od četiri osobe, i to može ugrožiti epidemiološku situaciju“, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.
Kazao je da se okupljanje građana još uvek ne može na pravi način sprečiti jer još nije usvojen zakon kojim se daju veća ovlašćenja inspekcijskim službama.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: