Sedam članova nezavisne izborne komisije u Nigeru danas je poginulo u eksploziji vozila na zapadu zemlje, u blizine granice sa Malijem, saopštile su tamošnje vlasti. Građani Nigera danas biraju predsednika države u drugom krugu izbora što je prva demokratska promena vlasti od kada je ta zapadnoafrička zemlja stekla nezavisnost od Francuske 1960. godine i od kada je Niger doživeo četiri državna udara.
„Sedam članova komisije poginulo je eksploziji njihovog vozila koje je naletelo na minu. To su bili predsednici biračkih mesta i njihovi saradnici“, navele su vlasti.
Građani Nigera danas biraju predsednika države u drugom krugu izbora nakon što niko od 28 kandidata nije dobio apsolutnu većinu u prvom.
Seven Niger election officials killed by land mine on poll day https://t.co/yCG1H5UyKQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 21, 2021
Borbu za mesto šefa države vode bivši ministar spoljnih poslova Mohamed Bazum, koji je dobio 39 odsto glasova u prvom krugu u decembru i bivši predsednik Nigera Mahaman Usman, za koga je glasalo oko 17 odsto birača.
Pobednik će naslediti predsednika Mahamadua Isufua koji je dobio brojne pohvale zbog odluke da poštuje Ustav i da se ne kandiduje za treći mandat.
Radi se o prvoj demokratskoj promeni vlasti od kada je ta zapadnoafrička zemlja stekla nezavisnost od Francuske 1960. godine i od tada je Niger doživeo četiri državna udara.
Pred izbore su analitičari isticali da bi nesmetan prenos vlasti bila retka svetla tačka u zemlji od 23 miliona stanovnika u kojoj vladaju siromaštvo i nasilje radikalnih islamskih grupa poput Boko Harama.
Samo prošle godine je u islamističkom nasilju poginulo je na stotine civila i vojnika.
Vlada nema skoro nikakvu kontrolu u pustinjama koje okružuju gradove, što ide na ruku ne samo džihadističkim grupama već i kriminalnim mrežama.
Niger je, takođe, u teškom ekonomskom stanju. Više od 40 posto stanovništva Nigera živi u siromaštvu, a pandemija covida-19 je zadala težak udarac čiji je rast doslovno nepostojeći.
Prema UN-ovom indeksu ljudskog razvoja Niger je na poslednjem mestu od 189 zemalja.
Pratite nas i na društvenim mrežama: