Ogroman drevni šumski svet otkriven je 180 metara pod zemljom, u velikom ponoru u Kini. Na ovu podzemnu misteriju u kineskom "Geoparku" naleteo je tim naučnuka za istraživanje pećina.
Ovaj fenomen u Kini je poznat i kao „tiankeng“ ili „rajske jame“.
UNESCO-ov globalni geopark „Leye Fengshan“, nalazi se u regiji Guangksi Cuang, u jugozapadnoj Kini.
Geopark je opisan kao „prvenstveno sedimentan s više od 60 odsto 3.000 metara debelih devonskih do permskih karbonatnih stena“.
Poznat je po tome što je „područje pećina i najdužeg prirodnog mosta na svetu“.
Istraživači su rekli da bi ova primitivna šuma mogla da bude dom dosad neidentifikovanih biljnih i životinjskih vrsta, saopštio je Vašington post.
Državna novinska agencija kineske vlade, Ksinhua, objavila je zvanično saopštenje u kojem je navela da je novim otkrićem broj vrtača u zemlji porastao na 30.
Viši inženjer na Kineskom geološkom institutu Zang Juanhai, takođe je za Ksinhuu rekao da nalazište ima „dobro očuvanu primitivnu šumu na dnu“ i tri špilje u zidovima.
Dodali su da je vrtača duga 306 metara, široka 150 i duboka 192 metra, a obim prelazi pet miliona kubnih metara, što znači da se zvanično može kategorizovati kao velika vrtača.
Vođa tima špiljske ekspedicije Čen Liksin, rekao je da gusta senka biljaka doseže do ramena i rekao je da su drevna stabla koja rastu na dnu visoka gotovo 40 metara.
Špiljsku ekspediciju dovršio je tim koji se spustio užetom više od 100 metara i „pešačio nekoliko sati kako bi došao do dna jame“.
Krajolik u Geoparku je kršno područje, što znači da se sastoji od krečnjaka.
Vrtače obično nastaju otapanjem kamene podloge podzemnom vodom i česte su na tom području.
Međutim, jedinstvena šuma pronađena na dnu je neobična – izgleda kao nešto iz naučnofantastičnog filma.
Šuma je mogla da raste zahvaljujući obliku rupe, dopuštajući dovoljnoj količini svetla da uđe, a pritom je i duboka.