Kineska vlada "snosi državnu odgovornost za genocid nad Ujgurima kršeći UN Konvenciju o genocidu", navodi se u nezavisnom izveštaju, koji je objavio istraživački centar "Institut za strategiju i politiku Njulajns" (Newlines Institute for Strategy and Policy) iz Vašingtona.
Izveštaj, na kojem je radilo više od 50 globalnih stručnjaka za ljudska prava, ratne zločine i međunarodno pravo, pokazao je da su aktivnosti kineske vlasti u Sinđijangu prema Ujgurima prekršile svaku odredbu Konvencije o genocidu UN, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Ovo je prvi put da je nevladina organizacija sprovela nezavisnu pravnu analizu optužbi za genocid u Sinđijangu, uključujući i odgovornost koju Peking može snositi za navodne zločine.
Veruje se da je do dva miliona Ujgura i drugih muslimanskih manjina smešteno u rasprostranjene logore širom Sinđijanga, prema izveštaju američkog Stejt departmenta.
Uyghur kids are punished if they speak Uyghur in school.#UyghurGenocide pic.twitter.com/umY8q6i7jq
— Aynur (@Aynur35423962) March 6, 2021
Takođe, prema iskustvima bivših zatvorenika, mnogi koji su zatočeni u logorima bili su prinuđeni na indoktrinaciju, suočavali su se sa seksualnim zlostavljanjem, pa čak i prisilnom sterilizacijom.
Today is March 5, 2021.We are protesting in front of China embassy in the Netherland.
I tried to enter the Chinese embassy, but was stopped by 3 guards.
Please retweet this video. Thanks.#UyghurGenocide#SaveUyghurs#OneManUyghurProtest pic.twitter.com/4bl0XX2Wqe— Abdurehim Gheni Uyghur (@AbdurehimGheni) March 5, 2021
„Ujgurski zatočenici u logorima su lišeni osnovnih ljudskih prava, teško su poniženi i podvrgnuti nehumanom postupanju ili kažnjavanju, uključujući zadržavanje u samicama bez hrane na duži period. Samoubistva su postala toliko česta da zatvorenici moraju nositi posebne uniforme koje bi ih sprečavale da to učine“, naglašeno je u izveštaju.
Istaknut je i dramatičan pad nataliteta kod Ujgura u celoj regiji za oko 33 odsto između 2017. i 2018. godine.
Kina negira navode o kršenju ljudskih prava nazvavši ta mesta u kojima su smešteni Ujguri centrima za sprečavanje verskog ekstremizma i terorizma.
Teacher ask her waht is her Uyghur name, and she said " I speak Uyghur what will I do if you hit me?" Teacher said normally not allowed you speak Uyghur in Kindgarten, but now teacher allowed you speak, so you can speak. #Saveuyghur#FreeEastTurkistan#UyghurGenocide pic.twitter.com/xfUkpYkSKk
— Abdulla Tohti Arish (@Googoom1) March 5, 2021
Koautor izveštaja Azem Ibrahim kazao je da postoje „ogromni“ dokazi koji potkrepljuju navode o genocidu.
UN Konvenciju o genocidu je odobrila Generalna skupština UN u decembru 1948. godine, a njena potpisnica je i Kina zajedno sa 151 zemljom.
"After the injections, some women stopped getting their periods."
Gulzira Auelhan survived one of China's so-called 'internment camps' in Xinjiang. This is her story: pic.twitter.com/WOYakBSley
— DW News (@dwnews) March 6, 2021
U članu 2. Konvencije se navodi da je genocid pokušaj počinjenja dela s namerom da se u potpunosti ili delimično uništi nacionalna, etnička, rasna ili verska grupa.
Postoji pet načina kako izvršiti genocid – ubijanje članova određene grupe, nanošenje teških telesnih ili mentalnih povreda, namerno potčinjavanje životnim uslovima koji su postavljeni tako da dovode do fizičkog uništenja u potpunosti ili delimično, zatim, nametanje mera namenjenih sprečavanju radjanja unutar grupe ili prisilno premeštanje dece iz jedne u drugu grupu.
Uyghur man is crying for help.
Please be voice of voiceless Uyghurs who are oppressed by the brutal Chinese regime.#UyghurGenocide pic.twitter.com/oH6UI1XtOq
— Aynur (@Aynur35423962) March 4, 2021
Iako bi ispunjenje samo jedne od navedenih odredbi značilo vršenje genocida, izveštaj ukazuje na to da je Kina svojim postupcima u Sinđijangu ispunila sve kriterijume.
Konvencija ne predviđa posebne kazne za države ili vlade za koje je utvrđeno da su počinile genocid, međutim, u izveštaju se navodi da prema konvenciji ostalih 151 potpisnika imaju odgovornost da deluju.
Uyghurs in Istanbul ask Chinese consulate "Where are their family members?", Since 2015 there are more than 3 millions Uyghur are detained in concentration Camps in China's occupied East Turkistan.#SaveUyghur#UyghurGenocide #FreeEastTurkistan pic.twitter.com/k1xzhBjGvY
— Abdulla Tohti Arish (@Googoom1) March 2, 2021
Istraživači su u izveštaju citirali službene govore i dokumente u kojima se Ujguri i druge muslimanske manjine nazivaju „korovom“ ili „tumorima“. Jedna vladina direktiva navodno je pozvala lokalne vlasti da prekinu „njihovu lozu, iskorene ih, unište veze i njihovo poreklo“.
„Ukratko, osobe i entiteti koji čine navedena dela genocida su zapravo državnici i agenti. Počinjenje ovih nabrojanih dela protiv Ujgura se nužno pripisuje Kini“, napisano je u izveštaju.
Pratite nas i na društvenim mrežama: