Foto: TANJUG/DRAGAN KUJUNDZIC/EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

„Ciljano podsticanje etničkih tenzija, kao stari recept za održavanje vlasti i moći, očigledno više ne funkcioniše“, ovako štampa na nemačkom jeziku tumači rezultate lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini.

„Posebno se ističe pobeda Srbina Srđana Mandića iz Naše stranke u važnoj sarajevskoj izbornoj jedinici Centar“, ocenjuje berlinski Tagescajtung.

Pročitajte još:

„Mandić, rođen 1972. godine, branio je grad od srpskih nacionalista tokom rata i jedan je od onih koji su uvek verovali u multinacionalnu BiH. Dirnut do suza, on je u izbornoj noći rekao: ’Danas se ostvaruje moj san.’ Tog Srbina su pre svega izabrali Bošnjaci (muslimani), mada mu je protivkandidat bio jedan bivši general, pripadnik SDA.“

Nemački list piše da je SDA izgubila čak i u svom uporištu, Ilidži, i to od koalicije „Četvorka“ koju čine četiri stranke: novoosnovana Narod i istina, Naša stranka, Socijaldemokratska partija (SDP) i Nezavisna bosansko-hercegovačka lista (NBL).

„Bez Sarajeva, nacionalistička stranka SDA, neće biti u stanju da održi vlast i moć, a njen lider Bakir Izetbegović prkosno je u izbornoj noći izjavio da je SDA izgubila Sarajevo, ali je ostala najjača snaga u Bosni. To međutim nije zvučalo uverljivo“, piše nemački list.

„Tagescajtung“ ukazuje i na „paralele koje se pokazuju i u glavnom gradu Republike Srpske, Banjaluci, gde je Milorad Dodik i njegova partija zavaravajućeg naziva Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) pretrpela ozbiljan poraz. Tamo je Dodikov mladi politički protivnik iz liberalnog PDP Draško Stanivuković komforno izvojevao pobedu. Opozicija će imenovati gradonačelnika i u Bijeljini, drugom po veličini gradu u RS. Ona takođe optužuje vladajući SNSD za izbornu prevaru u Doboju i drugim opštinama. U Srebrenici je situacija još uvek nejasna – obe strane, Bošnjaci i Srbi, tvrde da su pobedili na izborima.“

Draško Stanivuković Foto: Nova.rs

„Jedino je nacionalistička stranka HDZ, pod vođstvom Dragana Čovića, zadržala svoju poziciju u ruralnim područjima zapadne Hercegovine“, piše berlinski list i nastavlja citatom sa hrvatskog portala Indeks: „Čoviću je nacionalističkom retorikom uspelo da održi svoje stado na okupu kao u jednopartijskoj državi“, piše Indeks.hr.

Međutim, piše dalje u tekstu „Tagescajtunga“, „izbori 20. decembra u gradu Mostaru, koji je podeljen između Bošnjaka i Hrvata, a koji će se održati prvi put nakon 12 godina, obećavaju uzbuđenje. Ako ništa, koalicija koja je trijumfovala u Sarajevu, ima dobre šanse za pobedu u bošnjačko-muslimanskom, istočnom delu Mostara“, procenjuje se u članku berlinskog lista.

„Tagescajtung“ ponovo citira hrvatski portal Indeks i konstataciju da „svež vetar duva Bosnom“, a da su „kriminalne vladajuće stranke izgubile u svim većim gradovima“. Na kraju se zaključuje: „Srpskim nacionalistima neće se svideti predlog pobedničke koalicije u Sarajevu da časnog političara iz redova bosanskih Srba, Bogića Bogićevića, koji je pre rata predstavljao BiH u jugoslovenskom državnom Predsedništvu, postave za gradonačelnika Sarajeva. Jer, kako će onda da nastave da šire mržnju prema Sarajevu?“

Bogić Bogićević Foto: N1

Razlozi poraza

I austrijski list Prese piše o izborima u BiH naglašavajući da „ciljano podsticanje etničkih tenzija, kao stari recept za održavanje vlasti i moći, očigledno više ne funkcioniše“. List nabraja i razloge za ovakve rezultate izbora: „Pored posledica epidemije korone, koja bespoštedno otkriva nedostatke zdravstvenog sistema koji je iskrvario, razlozi koji su dve glavne vladajuće stranke u BiH koštali gubitka glasova jesu i pogoršanje ekonomske krize, kontinuirano iseljavanje, kao i bezbrojni korupcijski skandali“.

Austrijski list zaključuje: „Alfa političari, šef SDA Bakir Izetbegović i šef SNSD Milorad Dodik, koji godinama dominiraju Bosnom i Hercegovinom, ovakav izborni rezultat moraju da shvate kao veliki šamar“.

BONUS VIDEO

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare