Foto: dts Nachrichtenagentur / imago stock&people / Profimedia, Ios/Unk/Ropi / Zuma Press / Profimedia

Jedan saudijski lekar je u policijskom pritvoru suočen sa višestrukim optužbama za ubistvo nakon što je napao božićnu pijacu u Magdeburgu, ubio pet i ranio skoro 200. Nemačka vlada je obećala da će detaljno ispitati da li je bilo propusta u obezbeđenju.

Saudijska Arabija je zatražila izručenje Taleba Džavada al-Abdulmohsena, osumnjičenog za smrtonosni napad na božićni market u Nemačkoj, pozivajući se na zabrinutost zbog njegove potencijalne opasnosti, rekao je izvor blizak vladi za AFP u ponedeljak.
„Postojao je (zahtev za izručenje)“, naveo je izvor bez davanja razloga za zahtev, dodajući da je Rijad upozorio da on „može biti opasan“. Napad u petak uveče odneo je živote pet osoba.

Izvor je takođe naveo da je Saudijska Arabija „više puta“ upozoravala Nemačku na Taleba Džavada al-Abdulmohsena. Nije objasnio na koji način je smatran potencijalno opasnim.

Ovaj 50-godišnji psihijatar, koji je pre incidenta upućivao pretnje smrću putem interneta i imao problema sa zakonom, takođe je pomagao saudijskim ženama da pobegnu iz svoje zemlje.

Na društvenim mrežama, Abdulmohsen je sebe prikazivao kao žrtvu progona koja se odrekla islama i kritikovao ono što je opisivao kao islamizaciju Nemačke. Stigao je u Nemačku 2006. godine i dobio status izbeglice deset godina kasnije, prema nemačkim medijima.

Smrtonosni napad na božićni vašar u Magdeburgu kao da je već postavio temu izborne kampanje u Nemačkoj. O pitanju migracija govori se isključivo kao o bezbednosnom problemu.

Nije prošlo ni sat vremena nakon kobnog napada na božićni vašar u Magdeburgu, a neki su već pokušali da izvuku politički kapital iz ovog zločina.Jedna od prvih lažnih vesti bila je da je počinilac Sirijac koji je u Nemačku došao u izbegličkom talasu 2015. i 2016. godine. Dalje: nije bio jedan počinilac, već petorica, trojica su još u bekstvu, a na božićnom vašaru bila je postavljena i bomba. Ili da su u napadu poginule 34 osobe. Sve se to ispostavilo kao laž.

Austrijski desničarski ekstremista Martin Zelner, šef evropske mreže Nove desnice, prednjačio je u dezinformacijama. Sledili su političari iz desničarske Alternative za Nemačku.

Pročitajte još:

„Samo bi AfD bio snaga koja bi već odavno deportovala tog čoveka“, pisao je Sven Tričler, zamenik šefa poslaničkog kluba AfD u najmnogoljudnijoj pokrajini Severnoj Rajni-Vestfaliji.

I to sve iako se brzo ispostavilo da je osumnjičeni napadač Abdulmohsen veliki kritičar islama i simpatizer Alternative za Nemačku. U Nemačku je došao kao lekar, pa kasnije dobio politički azil.

Levičarski populistički Savez Sara Vagenkneht (BSW), koji se zalaže za restriktivniju migracionu politiku, napada socijaldemokratsku (SPD) ministarku unutrašnjih poslova. „Nensi Fezer još jednom mora da odgovori na pitanje zašto su toliki signali i upozorenja unapred bili ignorisani“, kaže Vagenkneht.

S obzirom na ranije smrtonosne napade noževima u Zolingenu i Manhajmu, Vagenkneht je pozvala na uverljiv bezbednosni koncept sa „jasnim fokusom na zaštitu stanovništva“.

Politikolog Benjamin Hene uveren je da će pitanje bezbednosti migracija, kao što se videlo na nedavnim pokrajinskim izborima na istoku Nemačke, dominirati političkom agendom u narednim nedeljama uoči parlamentarnih izbora. Hene govori o procesu „sekuritizacije“.

„To znači da se o migracijama raspravlja gotovo isključivo iz perspektive mogućih ili stvarnih bezbednosnih pretnji. Ostali aspekti pitanja migracija guraju se u drugi plan, na primer kako da se popune radna mesta u Nemačkoj ili uvezu kvalifikovani radnici.“

„Bojim se da je napad u Magdeburgu dodatno ojačao ovu već započetu tendenciju“, dodaje Hene.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar