Foto: EPA-EFE/KCNA

Lena Bičhcova nije mogla da veruje kad joj je stigla turistička viza za Severnu Koreju. Pjongjang, važan ruski saveznik, ponudio je ruskim turistima priliku da posete Severnu Koreju. Marketinška stručnjakinja bila je jedna od oko 100 ruskih državljana kojima je ovog meseca dopušteno da doputuju u Severnu Koreju.

Veruje se kako je reč o prvom međunarodnom turističkom putovanju u navedenu zemlju od početka pandemije koronavirusa. Turizam u Severnoj Koreji strogo je kontrolisan. Individualnim putnicima nije dopušten ulazak u zemlju, a grupe dolaze u pratnji čuvara. Prihodi od turizma koriste se za finansiranje režima diktatora Kim Džong Una. Putovanje nije bez rizika. Američki student Oto Varmbir pritvoren je tokom putovanja u Severnu Koreju 2016. godine, navodno zbog krađe propagandnog postera. Vraćen je u Sjedinjene Države 17 meseci kasnije u vegetativnom stanju i ubrzo je umro, prenosi Index.hr.

Foto: EPA-EFE/KCNA

„Teleportovanje u prošlost“

Bičhcova i ostatak grupe stigli su u Pjongjang 9. februara, putujući severnokorejskim avionom Er Korijo iz Vladivostoka. Iako Bičhcova priznaje da je bila zabrinuta, kaže kako je znatiželja pobedila i da nije mogla da propusti priliku da vidi zemlju koju malo turista ima priliku da istraži, piše CNN. Putopisac Ilja Voskresenski takođe navodi da je osećao sličnu napetost. Ispričao je domaćinima da prodaje starinsko posuđe, što mu je zapravo honorarni posao, ali im nije otkrio da je i putopisac. Dodao je da je jedan od razloga zašto je krenuo na putovanje bilo da otkrije da li današnja Severna Koreja može da se uporedi sa sovjetskom Rusijom o kojoj su mu govorili članovi porodice.

„Kada pogledate Severnu Koreju, shvatite da su vaši baka i deka živeli kao ovde. To je teleportovanje u prošlost. Nema apsolutno nikakvih reklama u gradu. Jedino što je izloženo su parole stranaka, zastave i tako dalje“, istaknuo je.

„Nismo smeli da izgužvamo portrete“

Severna Koreja Foto: KIM Won Jin / AFP / Profimedia

Četvorodnevno putovanje koštalo je svakog posetioca oko 750 dolara. Grupa je sve vreme sa sobom imala vodiče i prevodioce koji govore ruski. Itinerar je uključivao posete bronzanim kipovima pokojnih vođa Kim Il Sunga i Kim Džong Ila na brdu Mansu, dečijoj palati Mangiongdae, gde su deca izvela muzičku i plesnu tačku i tri dana u skijalištu Masikrijong.

Pročitajte još...

Rusi su takođe dobili stroga pravila kojih moraju da se pridržavaju, posebno kada je u pitanju slikanje i snimanje. „Zamoljeni smo da ne fotografišemo vojsku ili ljude u uniformama generalni, da ne fotografišemo gradilišta ili bilo koju od zgrada u izgradnji“, objasnila je Bičhcova.

„I postojala su pravila o tome kako fotografisati i generalno postupati s portretima ili skulpturama vođa. Ako imate novine ili časopis sa slikom vođe, ne možete da savijete novine tako da se portret izgužva“, dodala je. Te novine su joj jedan od omiljenih suvenira iz Severne Koreje.

Koronavirus Severna Koreja Foto:Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia

Severna Koreja isporučuje projektile Rusiji

Napomenula je kako nije bilo mnogo toga za kupiti, ali su postojale dve prodavnice – jedna na aerodromu i jedna u glavnom gradu – gde su u ponudi magneti, lutke, Lego setovi i drugi sitni pokloni. Pre pandemije, najveći izvor turista koji su dolazili u Severnu Koreju bila je Kina. Ipak, Rusi su sada prvi kojima je dopušteno da posete Severnu Koreju nakon pandemije, što je znak sve veće popularnosti Rusije u Severnoj Koreji. Saradnja dve zemlje izazvala je uzbunu među zvaničnicima američke obaveštajne službe.

Vladimir Putin Foto: EPA-EFE/PAVEL BEDNYAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Severna Koreja isporučila je Rusiji projektile za borbu protiv Ukrajine. U februaru je ruski predsednik Vladimir Putin poklonio automobil svom severnokorejskom kolegi Kim Džong Unu. Bičhcova i Voskresenski navode da njihova odluka o putovanju nije bila motivisana politikom, nego željom za upoznavanjem lokalnih ljudi i uspostavljanjem odnosa.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar