Foto:EPA-EFE/Anders Wiklund

Čitav svet zaokupljen je koronavirusom, samo se u Švedskoj ponašaju kao da se maltene ništa ne događa.

Poslednjih dana zaista smo svi zadržavali dah dok pratimo vesti – sa svih strana sveta, ali i iz zemlje. Jedna zemlja se, međutim, izdvojila po nešto, recimo to tako, ležernijem stavu prema pandemiji, iako ni ona nije imuna na Kovid-19. Švedska je, po svemu sudeći, jedina zapadnoevropska zemlja koja je svesna činjenice da se pandemija ubrzano širi i svakog dana broji žrtve, a da su njeni građani pošteđeni panike, straha i karantina.

Al Jazeera Balkans prenosi priču Dženite Abaze koja od 1993. godine živi u Švedskoj.

„Slušam svakodnevne izveštaje iz celog sveta, Švedske i, naravno, Bosne i Hercegovine. Rasuti smo po celom svijetu i gotovo svugde imam nekog svog i meni dragog. Brinem i brinemo jedni za druge“, piše Abaza.

„U Švedskoj, gde živim od 1993. godine, do pre dvadesetak dana stanje je bilo gotovo normalno. Kada se situacija drastično pogoršala u Italiji i kada se veliki broj Šveđana vratio sa zimskog odmora u poznatim skijaškim centrima severne Italije i Austrije, odjednom je koronavirus postao naša svakodnevnica i surova stvarnost. Sve se odvijalo prilično brzo.“

Život ležeran, država odgovorna

Foto:EPA-EFE/ANDERS WIKLUND SWEDEN OUT

Državni Institut za zdravstvo dostavio je informacije o broju zaraženih i Vlada je već otad u pripravnosti. Ministarke zdravlja, obrazovanja i finansija u stanju su pripravnosti poslednjih sedmica. Svakodnevno pratimo dve-tri konferencije za štampu i građanstvo“, piše Abaza i dodaje da se Švedska od drugih država razlikuje po „ležernosti u pristupu problemu“.

„Očito je da postoji dogovor u Vladi da se slede uputstva i preporuke Instituta za zdravstvo. To je definitivno ispravno, jer u ovakvoj situaciji mora biti samo jedan savetnik i jedan zapovednik“, smatra Abaza.

Ona ističe da je vrlo važno da se sistematski prati razvoj događaja u Evropi i susednim zemljama i da to Švedska i radi, ali je odlučila da ima svoj put i ide „po svom receptu“. Dok su Danska, Finska i Norveška odmah zatvorile svoje granice, sve vrtiće, osnovne i srednje škole i univerzitete, stavile gradove u karantin i paralizirale i državu i ekonomiju, Švedska je tek krajem prošle nedelje donela odluku o zatvaranju srednjih škola i svih visokoobrazovnih ustanova.

Foto:EPA-EFE/Janerik Henriksson

„Ovde se nastava odvija digitalno, ali na daljinu, i funkcioniše perfektno, s obzirom na to da je Švedska daleko odmakla na tom polju i u vrhu je digitalnog sveta. Vrtići i osnovne škole i dalje normalno rade. Moji prijatelji na društvenim mrežama prate nas koji po Švedskoj pravimo izlete, šetamo u prirodi (što nam i toplo preporučuju), sedimo u restoranskim baštama, gradski saobraćaj normalno se odvija i nikome ništa nije jasno. Koncerti se odvijaju na otvorenom umesto u dvoranama. Više od pola Evrope u strogom je karantinu, a mi…“

Operi kosu, pa na ‘minus’ i bicikl

Zabrana okupljanja za više od 500 osoba na jednom mestu i dalje je na snazi, piše Abaza, starijima od 70 godina preporučeno je da bez velike potrebe ne izlaze iz svojih domova, da se ruke često peru, a ni preventivnim maskama ne pridaje se mnogo važnosti. Vlada je donela nekoliko paketa mera kako bi privredu i mala preduzeća ostavila na nogama mada su mnogi već na kolenima. Opštine su dobile dodatna sredstva, a državna banka ponudila je kredite s niskom kamatom kako bi se prebrodila kriza.

Švedska i u kriznim trenucima misli na ekonomiju, dodaje Abaza, a misli i o svemu dugoročno.

Foto:EPA-EFE/Anders Wiklund

„Švedska nacija vrlo je disciplinovana, većina građana drži se uputstava i redovno prati nove instrukcije. Ni slučajno nisu osetljivog zdravlja i ne razboljevaju se često, čeliče se još od malih nogu. Imala sam priliku da gledam kako desetogodišnja deca tek istuširana i potpuno mokre kose izlaze na ‘minuse’, sedaju na bicikle i voze se nekoliko kilometara do kuće. U kuću uđu potpuno smrznute, zaleđene kose. I danas mi kolege s mokrom kosom i peškirom za vratom dolaze na posao. Zamislite mene, koja im odmah na vratima nudim papuče kad su kod mene u poseti…“

Trenutna situacija u Švedskoj je 3.000 zaraženih koronavirusom, 168 pacijenata na intenzivnoj nezi, dok je 71 osoba preminula. Prosečna starost umrlih je 82 godine. Situacija je ozbiljna, ali postoji ogromno poverenje u Vladu koja donosi odluke, ističe Abaza, kao i u Institut za zdravlje. Švedski premijer u nedelju uveče obratio se naciji i apelovao na ličnu odgovornost.

„To je nešto što švedsku naciju razlikuje od drugih. Ne trebaju nam ni vojska ni policija – dovoljan je apel ili preporuka. Pravilno ili ne – vreme će pokazati“, piše Abaza. „Čuvajte se, budite odgovorni i sledite uputstva.“