Britanski premijer Boris Džonson rekao je uoči razgovora sa predsednicom Evropske komisije, Ursulom fon der Lajen, da želi trgovisnki sporazum sa Briselom sličan onom koji Evropska unija ima sa Kanadom ili Australijom.
Pregovori o razlazu EU i Britanije naišli su na prepreku u vidu britanskog zakona o unutrašnjoj trgovini sa Severnom Irskom koji je u suprotnosti sa sporazumom o Bregzitu i dogovora o pravima na ribarenje u međunarodnim vodama.
„Mislim da mnogo toga možemo da uradimo i svi znaju šta želimo da uradimo. EU ima dogovor sa Kanadom, velikom zemljom daleko od unije. A i smo najveći trgovinski partner EU, najveće izvozno tržište, plus smo članica proteklih 45 godina. Želimo dogovor kakav ima Kanada“, rekao je on.
Na osnovu Sveobuhvatnog ekonomskog i trgovinskog sporazuma (CETA)EU i Kanade olakšana je trgovina između bloka i Kanade, takse na većinu robe su ukinute – osim na živinu, meso i jaja – a povećan je i broj artikala koji se uvoze bez ikakvih dodatnih troškova.
Džonson je dodao da, ako to nije moguće, onda bi alternativa bila dogovor kakav EU ima sa Australijom, koji je vrlo sličan kanadskom sporazumu.
Prava na ribolov jedna su od glavnih prepreka pregovorima a Džonson do sada nije želeo da popusti pred zahtevima da dozvoli EU ribarskim brodovima stalan pristup britanskim vodama.
Zvaničnici strahuju da bi to moglo da dovede do novog „ribarskog rata“ kada su se britanski brodovi podržani mornaricom sukobili sa islandskom obalskom stražom u propalom pokušaju da zadrže prava na ribolov u severnom Atlantiku.
Sinoć je saopšteno da je neki pomak napravljen u pregovorima o razlazu, ali je upozoreno da bi pregovori zbog nekoliko spornih pitanja mogli da budu nastavljeni idućeg meseca.