Foto: Shutterstock

NASA je spremna da lansira svemirski brod ka Jupiterovom mesecu Evropi, jednoj od najperspektivnijih lokacija u Sunčevom sistemu u potrazi za vanzemaljskim životom. Misija ima za cilj da istraži da li ovaj ledeni mesec, ispod čije površine se nalazi ogroman okean, može podržavati život.

Svemirska letelica „Europa Clipper“, koju pokreće solarna energija, biće lansirana sa raketom SpaceX Falcon Heavy iz svemirskog centra Kenedi u Kejp Kanaveralu. Opremljena sa devet naučnih instrumenata, letelica će preći 2,9 milijardi kilometara tokom svog petogodišnjeg putovanja, kako bi 2030. godine ušla u orbitu oko Jupitera.

PROČITAJTE JOŠ:

Posle odlaganja zbog uragana Milton, NASA je zakazala lansiranje za ponedeljak u 12:06 po lokalnom vremenu (18:06 u Srbiji).

Potraga za uslovima za život

Naučnici su posebno zainteresovani za okean slane vode ispod ledene kore Evrope, jer prethodna istraživanja ukazuju na mogućnost postojanja života.

„Imamo uverljive dokaze da bi život mogao postojati na Evropi, ali moramo otići tamo da to potvrdimo,“ izjavila je Boni Burati, zamenica glavnog naučnika misije iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon. „Naša misija nije direktno otkrivanje života, već traženje uslova za njegovu pojavu,“ dodala je ona.

„Europa Clipper“ je najveća planetarna letelica koju je NASA ikada napravila. Sa dužinom od 30,5 metara, širinom od 17,6 metara i težinom od oko 6000 kilograma, letelica je veća od košarkaškog terena zbog svojih velikih solarnih panela koji napajaju instrumente i ostale sisteme.

Letelica će prvo proleteti pored Marsa, a zatim se vratiti prema Zemlji, koristeći gravitaciju tih planeta za ubrzavanje.

Tri ključna cilja misije

Misija ima tri glavna cilja: merenje debljine ledene kore Evrope i njene interakcije sa okeanom ispod, utvrđivanje sastava meseca i istraživanje njegove geologije.

Tokom tri godine, NASA planira da letelica obavi 49 bliskih preleta iznad Evrope.

Evropa, sa prečnikom od oko 3100 kilometara, ima ledenu površinu debljine između 15 i 25 kilometara, dok njen okean dostiže dubinu od 60 do 150 kilometara. Smatra se da Evropa sadrži dvostruko više vode nego Zemljini okeani.

„Ovaj mesec je fascinantan kao okeanski svet, i ova misija će nam pomoći da razumemo složenosti Sunčevog sistema,“ izjavila je Gina DiBraccio, vršilac dužnosti direktora Odeljenja za planetarnu nauku pri NASA-i.

Ilustracija: NASA / Zuma Press / Profimedia

DiBraccio je dodala da će „Europa Clipper“ biti prva misija te vrste koja će istražiti naseljivost sveta za koji se veruje da je jedan od najčešćih tipova naseljenih svetova u univerzumu.

Iako je površina Evrope hladna i neprijateljska, naučnici veruju da mesec ispunjava ključne uslove za život: tečnu vodu, odgovarajuće hemijske elemente i izvore energije potrebne za održavanje života.

BONUS VIDEO: Kad planeta uzvrati udarac – Najveće prirodne katastrofe

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare