Ismael "El Majo" Zambada, vođa meksičkog narkokartela Sinaloa koji je decenijama izmicao pravdi, uhapšen je tako što je namamljen u avion koji ga je umesto na planiranu destinaciju odveo u SAD, gde je uhapšen zajedno sa sinom Hoakina "El Čapa" Guzmana, rekao je danas jedan američki zvaničnik za bezbednost, upoznat sa slučajem.
„El Majo“ se ukrcao u avion za Ameriku verujući da ide negde drugde, rekao je zvaničnik koji je tražio anonimnost jer nema ovlašćenje da daje izjave u vezi sa slučajem. Pri tom nije pružio dodatne informacije, pa se ne zna ko je vođu narkokartela ubedio da uđe u avion, niti se zna na koju je lokaciju je „El Majo“ mislio da putuje.
Pošto se avion sputio u okolini El Pasa u Meksiko, i Zambada i Hoakin Guzman Lopez su smesta uhapšeni i sprovedeni u pritvor, rekao je zvaničnik.
Guzmanov otac „El Čapo“, takođe vođa narkokartela, 2019. godine je osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
Zambada „El Majo“ je jedan od najmoćnijih narkobosova u svetu. On je godinama na meti američke vlade kojoj je cilj da pohapsi šefove narkokartela Sinaloa, odgovornog za krijumčarenje ogromnih količina droge preko američko-meksičke granice.
Za informaciju koja bi dovela do Zambadinog hapšenja američke vlasti su ponudile nagradu od 15 miliona dolara.
En Milgram, šefica američke agencije za borbu protiv krijumčarenja narkotika poznate kao DEA, ocenila je da hapšenje Zambade „udara u srce kartela koji je odgovoran za većinu droga – uključujući fentanil i metamfetamin – koje ubijaju Amerikance od obale do obale (SAD)“.
Glavni državni tužilac Merik Garland je sinoć saopštio da je „fentanil najubilačkija droga koja je ikada pretila našoj zemlji, i ministarstvo pravde se neće smiriti dok svaki pojedinačni vođa kartela, član kartela i pomoćnik odgovoran za trovanje naših zajednica ne bude izveden pred odgovornost“.
Advokat koji je po službenoj dužnosti dodeljen Zambadi za sada ne odgovara na novinarska pitanja postavljena mejlom.
Predsednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador rekao je danas novinarima da i dalje iščekuje detalje hapšenja i da nije uključen u operaciju.
Lopez Obrador je pohvalio hapšenja ali je ukazao da bi mesta dvojice lidera narkokartela mogli uskoro da popune drugi, pa je njegova administracija, kako je rekao, usredsređena na koren problema koji dovodi do korišćenja droge i sa njim povezanog nasilja.
Meksička sekretarka za bezbednost Roza Isela Rodrigez rekla je da je avion koji je vođe Sinaloe odveo u SAD poleteo sa aerodroma u Hermoziljo u Meksiko, i da je tada u avionu bio još samo pilot, a 30 minuta kasnije, dok je preletao planine na severu zemlje, prestao je da emituje podatke o svojoj visini i brzini. Potom je nastavio put ka američkoj granici.
„Činjenica je da je jedna osoba poletela odavde, a da su tri osobe pristigle tamo“, rekla je Rodrigez,
Zambadu, kojeg smatraju strategom Sinaloe i jednim od najdugovečnijih kapoa u Meksiku, očekuju višestruke optužnice u SAD, uključujući Njujork i Kaliforniju. Tužioci ga smatraju „prvenstvenim liderom kriminalnog poduhvata odgovornog za uvoz enormnih količina narkotika u SAD“.
Ova narkobos je starog kova, koji se razlikuje od mlađih generacija narkobosova, poznatih po raskalašnom načinu života i brutalnom iživljavanju nad svojim žrtvama i rivalima, što uključuje odsecanje glava, čerečenje i dranje kože.
Mada se itekako borio sa konkurencijom, Zambada je poznat po usredsređenosti na poslovnu stranu krijumčarenja i izbegavanju kartelskog nasilja koje privlači pažnju.
Govorio je da bi radije ubio sebe nego dozvolio da bude uhapšen, a uživao je simpatije lokalnog stanovništva u meksičkoj saveznoj državi Sinaloa i susednom Durangu jer je bio velikodušan, pa je sponzorisao lokalne farmere, i davao novac i pivo u svom rodnom mestu El Alamo.