Hostomel je grad u blizini Kijeva koji je od početka ruske invazije bio skoro konstantno izložen napadima. Sve rakete koje su padale na ovo mesto dolazile su iz ruskog kampa u šumi kod ukrajinske prestonice. Nakon što su se ruske trupe povukle iz ovog dela Ukrajine pronađeni su ostaci njihovih stvari i opreme.
Dmitrij Nekazakov šetao je psa pre nego što je otišao na posao na dan kada je počelo rusko granatiranje Hostomela na periferiji Kijeva. Iz helikoptera koji su nisko leteli iskakali su ruski vojnici.
Bilo je oko 6:40 ujutro 24. februara kada je ruska invazija počela, a granatiranje nije prestajalo skoro mesec dana. Nakazakov je rekao da je proveo 20 dana u svom podrumu.
Ruske rakete i granate su uništile zgrade, živote i domove Ukrajinaca, a sve su bile ispaljene iz velike ruske baze, skrivene u šumi udaljenoj oko četiri kilometara. Sada se vide samo ostaci tog vojnog kampa. Ukrajinski specijalci su pokazali CNN-u šta su pronašli. Među ruševinama i napuštenim stvarima su nađeni tragovi koji pokazuju kakvi su bili ruski planovi za invaziju na prestonicu Kijev.
Ukrajinske specijalne snage veruju da je 6.000 marinaca postavilo kamp u borovoj šumi na mesec dana, zbog kiše, snega i temperatura koje su padale na minus 12 stepeni Celzijusa. Lokalitet je obuhvatao glavno komandno mesto i štab. Odavde i sa obližnjeg polja ruska vojska je napadala Kijev, Hostomel i Buču.
„Ovde su doneli odluku o razmeštanju, daljim akcijama, pravcima ofanzive, taktici delovanja i tako dalje“, rekao je za CNN jedan ukrajinski specijalac, pokazujući gde se nalazio svaki deo ruskog kampa.
Ogromni krateri vidljivi su tamo gde su trupe ispalile projektile „Grad“, a sanduci za municiju su nađeni na mestu gde su bile pozicije za lansiranje.
Ruske snage su od drveća i drva iz šume izgradili zemunice, komandna mesta i komunikacione linije. Spavali su u podzemnim utvrđenjima, pokriveni drvetom i zelenim drvenim sanducima u kojima su se nalazili višecevni raketni bacači BM-21 „Grad“ i artiljerija. Crne žice povezivale su svako sklonište u šumi.
Šuma je takođe bila prepuna kontejnera sa hranom na kojima su bili znaci ruske vojske. Pripadnik specijalnih snaga Ukrajine je otkrio ostavljenu pokvašenu svesku sa uputstvima iz prethodne misije u Azerbejdžanu.
Na licu mesta je takođe otkriveno rusko upustvo za maskiranje i prikrivanje, zajedno sa obućom i odećom. Pokazujući veličinu kampa, jedan oficir je rekao za CNN: „Rusi se ne bore sa kvalitetom, već kvantitetom“.
„Vojnici su za njih topovsko meso i potrošni materijal. Taktika ruske vojske podseća, možda, na srednji vek, kada su uzimali ne veštinom, već količinom“, dodao je.
Ostaci vojne opreme, odeće i utvrđenja nisu jedino što su Rusi ostavili za sobom. Prema rečima lokalnog stanovništva i sveštenika, ruski vojnici su upadali u obližnja naselja, zauzeli su kuće i teroristali stanovnike sa kojima su došli u kontakt. Mučenje, poniženje i plitki grobovi ljudi koje su ubili, sada proganjaju ta sela.
Vitalij Černiš, iz sela Zdviživka na periferiji Kijeva rekao je da je vozio bicikl kroz selo kada su ga uhvatile ruske snage i držale ga zarobljenog 24 sata. Černiš se seća da se molio i da je verovao da će mu to biti poslednji trenuci života.
„Imao sam povez preko očiju, vezane ruke… Oko mene su pucali“, rekao je on.
Dodao je da je bio zatvoren u šupi, nakon što je bio primoran da prođe kroz minsko polje. Rekao je da su ruski vojnici razmišljali da li ga poliju benzinom i da su mu pretili da će ga odvesti u krematorijum.
„Tukli su me po rukama i nogama, ispod struka. Ostale su modrice, ali živ sam i zdrav, hvala Bogu“, rekao je on.
BONUS VIDEO: Borodjanka u ruševinama
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Pratite nas na Google News
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare