Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Lideri zemalja Evropske unije okupili su se danas u Briselu, na prvom samitu "licem u lice" od izbijanja pandemije korona virusa, kako bi utanačili plan vredan stotine milijardi evra, čiji je cilj da udahne život njihovim ekonomijama.

Lideri EU suočiće se sa veoma teškim razgovorima o predloženom dugoročnom budžetu i fondu za pomoć za izlazak iz krize uzrokovane pandemijom virusa korona, rekla je danas nemačka kancelarka Angela Merkel, prenosi Blic.

„Svi ulazimo u razgovore sa velikim oprezom i moram reći da su nesuglasice velike tako da ne znam da li ćemo danas doći do rešenja. Očekujem teške pregovore“,  naglasila je Merkelova.

Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

 

Španski premijer Pedro Sančez smatra da lideri EU imaju obavezu prema svojim građanima da postignu sporazum o fondu pomoći.

Francuski predsednik Emanuel Makron smatra da je „ovo trenutak istine i stremljenja za Evropu“.

Foto:Stephanie Lecocq/AP

„Ovde je u pitanju naš evropski projekat. Optimista sam, ali oprezan“, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron po dolasku u Brisel na sastanak 27 lidera.

Holandski premijer Mark Rute izjavio je da nije optimista da će sporazum o evropskom fondu pomoći biti postignut.

Sličnog mišljenja je i predsednik Litvanije Gitanas Nauseda, koji nije siguran da će lideri EU tokom dvodnevnog samita postići dogovor o višegodišnjem budžetu i kriznom fondu.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel smatra da je dogovor o narednom evropskom budžetu i fondu za oporavak EU moguće postići na ovom samitu.

Foto:Stephanie Lecocq/AP

 

„Uz političku hrabrost, moguće je postići dogovor“, rekao je on novinarima po dolasku na skup.

Lideri EU sastaju se danas u Briselu prvi put direktno od početka pandemije i među najspornijim pitanjima je koliko će sredstava iz fonda biti dato u grantovima, a koliko u kreditima.

Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

 

Lideri moraju da postignu dogovor i o sedmogodišnjem budžetu bloka vrednom 1,07 biliona evra.

Članice sa juga evropskog bloka, uključujući Italiju i Španiju, teže donošenju hitne odluke o fondu, koji, kako je italijanski premijer Đuzepe Konte rekao, „nije oslabljen slabim kompromisom“.

Plan oporavka EU, koji podržavaju Francuska i Nemačka, predviđa 500 milijardi evra u grantovima i subvencijama, te 250 milijardi u kreditima, ali tome se protive „štedljive članice“: Holandija, Švedska, Danska i Austrija.

Foto:Stephanie Lecocq/AP
Foto:Stephanie Lecocq/AP

Holandsko protivljenje i mađarska pretnja vetom dovode u pitanje šanse za dogovor o budžetu EU za 2021-27. godinu, koji bi trebalo da pomogne oživljavanju ekonomija južnih članica, najteže pogođenih krizom, navodi britanska agencija „Rojters“.

Sastanak na vrhu lidera EU održaće se u sali opremljenoj sredstvima za dezinfekciju ruku u kojoj je dezinfikovana sva oprema, u sedištu EU u Briselu, kojem zbog zdravstvenih mera, što je neuobičajeno, neće prisustvovati novinari.

Lideri EU koji su stigli na današnji samit u Briselu nosili su maske, iako su ih neki potom uklonili kako bi razgovarali sa novinarskim ekipama.

Samit bi trebalo da traje dva dana, mada zvaničnici nisu isključili mogućnost da se razgovori produže i u nedelju, ako dogovor ne bude dostižan.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar