Nakon što je objavljeno da je riječka firma ka BitLucky, za trgovanje kriptovalutama, navodno oštetila najmanje 700 svojih klijenata za, kako se spekuliše, 70 miliona evra u kriptovalutama, u priču se uključio splitski advokat Ivan Čizmić, inače stručnjak za informatičko pravo.
Prema njegovim rečima, dosad je istupilo više stotina klijenata firme BitLucky koji do svojih para ne mogu doći, a zadnji nalazi sprovedene forenzike pokazuju da je njihov novac završio na takozvanim centraliziranim menjačnicama, kao što je Binance, velikim svetskim berzama kriptovaluta.
„Tamo se gubi trag novca, ali može se napraviti forenzika i saznati. Važno je sada obavestiti Binance o slučaju i zatražiti od njih podatke, što će oni uraditi ako postoji osnovana sumnja. Nakon toga će se moći da utvrde ima li elemenata krivično dela“, govori Čizmić dodajući da je svoje usluge stavio na raspolaganje, ali da u ovoj fazi još uvek nije pravni zastupnik svih oštećenih.
Podsetimo, na nekoliko portala juče se pojavila informacija da je javnosti uglavnom nepoznata firma iz Rijeke, BitLucky, koja se bavi trgovinom i ulaganjem u kriptovalute, izvela „najveću kripto prevaru u Hrvatskoj“. Iz domaće kripto-zajednice o slučaju govore oprezno, ali više je sagovornika za Jutarnji potvrdilo da je 30-godišnji direktor firme BitLucky, Luka Burazer, inače poznato lice domaće kripto zajednice, nestao s više desetina miliona evra ulagača, da se navodno sakrio na nepoznatoj lokaciji, isključio telefone i društvene mreže te da do njega i njegovih saradnika nije moguće doći. Svoje klijente je obavestio kratkom porukom: „Poštovani klijenti, nizom loših trejdova i odluka nažalost doveo sam stanje firme u kriznu situaciju. U sledećim danima ćemo imati više informacija“.
Na pitanje Čizmiću je li mu, kao stručnjaku za korporativno i informatičko pravo, poznato da je dosad bio ovakav slučaj u Hrvatskoj, odgovara da – nije.
Prema nekim spekulacijama, ulagači su u BitLukyju izgubili više desetina miliona evra, moguće između 40 i 70 miliona evra u kriptovalutama. Prema dokumentima do kojih je došao Jutarnji, ulaganja preko BitLuckyja išla su od 15.000 kuna (oko 2.000 evra) do 500.000 kuna (66.000 evra), uz ugovor na godinu dana. Firma bi taj novac dalje ulagala u kriptovalute, a ulagačima se obećavalo 5 do 25 posto mesečne dobiti. S obzirom na broj klijenata, BitLucky je mogao raspolagati s novcem između 10 miliona kuna i 350 miliona kuna. Među oštećenima, koji ne žele istupati za medije, bilo je i onih koji su Burazerovoj firmi poverili 150.000 evra pa do 700.000 evra, spekuliše se.
Obaveštena policija
„Ono što je sigurno jeste da firma BitLucky nije imala licencu za pružanje brokerskih usluga. Dakle, to je firma koju je mogao otvoriti bilo ko, a novac se ulagao, čini se, na temelju poverenja u vlasnika“, kaže advokat Čizmić.
Oštećeni su o svemu obavestili policiju, a nekolicina je privatno angažirala advokate. Iz Policijske uprave primorsko-goranske za Jutarnji su potvrdili da im se određen broj građana javio oko ovog slučaja, da još prikupljaju informacije, ali nije jasno kako će slučaj tretirati s obzirom na to da većina hrvatskih institucija ne priznaje da kriptovalute „imaju vrednost“.