Postrojenje za preradu nuklearnog goriva i skladištenje i razgradnju nuklearnog otpada Selafild, koje važi za najopasnije mesto u Velikoj Britaniji, hakovale su grupe blisko povezane sa Rusijom i Kinom, objavio je danas Gardijan.
Britanska vlada je ubrzo saopštila da nema podatke ni dokaze da je to postrojenje bilo „žrtva uspešnog sajber napada državnih aktera“, prenosi Rojters.
Gardijan je naveo da je jednogodišnja istraga koju su sproveli njegovi novinari, pokazala da su potencijalne posledice napada kontinuirano zataškavali visokopozicionirani članovi osoblja i da vlasti ne znaju kada su IT sistemi prvi put kompromitovani.
Izvori su naveli da su hakerski upadi prvi put uočeni još 2015. godine, kada su stručnjaci shvatili da je u računarske mreže u postrojenju Selafild ubačen „zlonamerni softver“ koji može da se koristi za špijuniranje ili za napad na sisteme, naveo je Gardijan.
Još nije poznato da li je taj softver uklonjen iz mreže, naveo je list i dodao da to znači da su ugrožene neke od najosetljivijih aktivnosti, kao što su premeštanje radioaktivnog otpada, praćenje curenja opasnog materijala i sistem detekcije požara.
Izvori britanskog lista sugerišu da su strani hakeri verovatno pristupili najvišim nivoima poverljivog materijala u fabrici koja se prostire na šest kvadratnih kilometara na severozapadu Engleske, uz obalu u oblasti Kambrija, i važi za jednu od najopasnijih nuklearnih lokacija na svetu.
Obim eventualnog gubitka podataka i bilo kakvih aktuelnih rizika za sisteme teško je proceniti, jer rukovodstvo Selafilda godinama nije upozoravalo regulatorna tela za nuklearnu energiju, rekli su izvori Gardijana.
Selafild ima najveće skladište plutonijuma na planeti i velika je deponija za nuklearni otpad iz programa naoružanja i višedecenijske proizvodnje atomske energije.
Postrojenje, koje je izgrađeno pre više od 70 godina, ranije je imalo naziv Vindskejl (Vindscale). Proizvodilo je plutonijum za nuklearno oružje tokom Hladnog rata i primalo radioaktivni otpad iz drugih zemalja, uključujući Italiju i Švedsku. Danas ima više od 11.000 zaposlenih i pod stalnim je nadzorom policije.
Selafild je takođe mesto gde se čuvaju planovi za slučaj da Velika Britanija bude napadnuta ili da se suoči sa nuklearnom katastrofom.
Reagujući na pisanje Gardijana, Vlada u Londonu je danas saopštila da su sistemi za nadzor u Selafildu pouzdani i da ima „visok stepen uverenja“ da u sistemu tog postrojenja ne postoji zlonamerni softver kakav je opisan u izveštaju lista.
„Ovo je potvrđeno Gardijanu znatno pre objavljivanja (teksta), zajedno sa pobijanjem niza drugih netačnosti u njihovom izveštaju“, navela je vlada Rišija Sunaka.
O tom slučaju se oglasila i britanska Kancelarija za nuklearnu regulaciju, saopštivši da „nije videla dokaze da su državni akteri hakovali njene sisteme“, kako je Gardijan opisao.
Regulatorno telo je ipak navelo da Selafild trenutno ne ispunjava određene visoke standarde sajber bezbednosti koje je ono zahtevalo od te fabrike i da je ona zato pod „značajno povećanom pažnjom“, prenosi Rojters.
„Neke konkretne stvari su predmet tekućeg istražnog procesa tako da u ovom trenutku nismo u mogućnosti da dalje komentarišemo“, navela je Kancelarija za nuklearnu regulaciju.