Rumunija je danas rasporedila dva aviona MiG-21 Lanser da na radaru koji imaju zadatak da pronađu nešto što je ličilo na meteorološki balon - a što zapravo može biti bilo šta. Kako misiju nisu uspeli da ispune, čini se da bar za sada nećemo saznati o čemu se radi. Ono što celu situaciju čini bizarnom jeste to što od kada je pre oko nedelju dana u Sjedinjenim Državama oboren kineski špijunski balon, u vazdušnim prostorima zemalja širom sveta masovno počinju da se pojavljuju neidentifikovani leteći objekti (NLO).
Naime, nekoliko sati pre incidenta u Rumuniji, Moldavija je na nekoliko desetina minuta zatvorila vazdušni prostor, i izmenila planirani raspored letova.
Navodni razlog takvog postupanja bio je nepoznati dron koji je primećen na nebu iznad Moldavije. Međutim, to nije potvrđeno.
An unidentified flying object similar to the observation balloon shot down over US airspace a few days ago was spotted over Southern Romania.
— 301 Military (@301military) February 14, 2023
The Romanian Air Force scrambled two MiG 21 LanceR jets to intercept the balloon. pic.twitter.com/l7NSetXRXW
Za sada niko ni ne može da potvrdi o čemu se radi, a ono što stručnjake dodatno zbunjuje jeste to što se slučajevi slični ovom nisu dogodili samo u Moldaviji i Rumuniji, koje su teritorijalno relativno blizu – već i u mnogo udaljenijoj Americi.
Zbog toga je reagovalo i američko Ministarstvo odbrane koje je na brifing govorilo o „povećanom stanju pripravnosti“. Rekli su da pomnije proučavaju američki vazdušni prostor i da su radarski filteri podešeni kako bi na nebu prepoznali manje objekte. Rečeno je i da oboreni objekti nisu predstavljali vojnu pretnju, a Ministarstvo odbrane tvrdi da objekti „operišu u istraživačke svrhe“.
Jasno je da će to zavisiti od prikupljanja i analizi krhotina. Doći će trenutak kada će SAD znati s čime ima posla i zauzeti konkretan stav – ali, u međuvremenu, ne želi da rizikuje, navodi u analizi novinar Skaj Njuza.
Zbog toga je nedelja počela kritikama upućenim Bajdenu jer je oklevao oko izdavanja naredbe za obaranje kineskog špijunskog balona.
Reč je o kineskom špijunskom balonu koji je pre dve nedelje uočen je u četvrtak uveče na teritoriji SAD i to iznad ogromnog prostranstava Montane – američke nuklearne baze „sudnjeg dana“. Pentagon je prvobitno odlučio da ne preduzima nikakve radnje u cilju njegovog neutralisanja ili obaranja – što iz straha od onoga što bi eventualno mogao da sadrži, što zbog dodatne eskalacije koju bi mogao da izazove odgovor Pekinga.
Na kraju je morao da reaguje i kineski balon je oboren uz američku obalu, nakon čega je usledilo obaranje dva manja objekta iznad Aljaske i Kanade, te još jednog iznad Mičigena u nedelju, izazvalo je zabrinutost za bezbednost Severne Amerike i dodatno zategnuto odnose s Kinom.
Priča počinje krajem januara, kada je džinovski kineski balon, za koji su američki zvaničnici rekli da je balon za nadzor, danima lebdeo američkim nebom pre nego što ga je 4. februara oborio mlaznjak F-22 u blizini obale Južne Karoline. Kina je insistirala na tome da se radi o civilnom balonu za meteorološka i druga naučna istraživanja te da je skrenuo s kursa.
Pentagon je tvrdio da je balon imao gondolu veličine tri autobusa koja je težila više od tone; da je bio opremljen s više antena i da je imao dovoljno velike solarne ploče za napajanje nekoliko senzora za prikupljanje obaveštajnih podataka.
Zatim su u petak, 10. februara, američki borbeni avioni oborili još jedan objekat u blizini severne Aljaske, objavila je vojska, dodajući da je to bilo „unutar američkog suverenog vazdušnog prostora iznad američkih teritorijalnih voda“. Zvaničnici su objavili i da objekat nije imao nikakav sistem pogona ili kontrole.
U subotu je američki mlaznjak F-22, po komandi SAD-a i Kanade, oborio „leteći objekat na velikim visinama“ iznad kanadske centralne teritorija Jukona, oko 100 milja (160 km) od američke granice, rekavši da predstavlja pretnju civilnim letovima. Kanada je rekla da je ovaj balon bio cilindričan i manji od prvog uočenog balona. Kanadska ministarka odbrane Anita Anand nije želela da nagađa o tome da li potiče iz Kine.
Zvaničnici su za drugi i treći objekat rekli da je bio veličine Folksvagenove Bube.
U nedelju je američki predsednik Džo Bajden naredio američkim ratnim avionima da “iz opreza” obore neidentifikovani objekat iznad jezera Hjuron u Mičigenu, rekao je visoki zvaničnik administracije.
Objekat je opisan kao osmougaona struktura sa žicama koje vise s njega i nije se smatrao vojnom pretnjom bilo čemu na tlu, ali je mogao predstavljati opasnost za civilno vazduhoplovstvo jer je leteo na oko 6.000 metara, rekao je zvaničnik.
Čelnik većine u američkom Senatu Čarls Šumer, kog je Bajdenova administracija izvestila nakon incidenta oko Jukona, rekao je u nedelju, pre incidenta na jezeru Hjuron, da su prethodna dva objekta verojatno bili baloni, „ali mnogo manji od prvog” te da oba lete na oko 12.200 metara.
Samo je prvi predmet do sada pripisan Pekingu.
Američki vojni zapovednik, koji čuva američki vazdušni prostor, rekao je u nedelju da ne može utvrditi kako su poslednja tri objekta koja su oborena u poslednja tri dana uspevala da lebde u vazduhu, dodajući da ih s razlogom ne naziva balonima.
Vojni timovi koji rade iz aviona, brodova i mini podmornica pretražuju plitke vode kod Južne Karoline u potrazi za prvim objektom, a vojne slike pokazuju izvlačenje velikog komada balona. FBI preuzima ostatke kako bi uradio analizu.
Operacije izvlačenja drugog objekta nastavljaju se na morskom ledu u blizini Dedhorsa na Aljasci. „Arktički vremenski uslovi, uključujući ledeni vetar, sneg i ograničenu dnevnu svetlost, utiču na operaciju“, rekla je vojska.
#related-news_0
Timovi za izvlačenje uz podršku kanadskog patrolnog aviona CP-140 traže ostatke trećeg objekta u Jukonu, rekao je Anand u subotu.
Pentagon je rekao da FBI blisko sarađuje s kanadskom policijom.
Očekuje se da će se u potragu za delovima četvrtog uništenog objekta uključiti i američka vojska koja je opremljena specijalnom ronilačkom opremom dizajniranom za ekstremno hladne vode jezera Hjuron u Mičigenu.
BONUS VIDEO Pucanje balona američko-kineskih odnosa
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar