Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp preduzeo je korake u ponedeljak ka ispunjenju svojih predizbornih obećanja o zatvaranju granica za migrante i masovnim deportacijama nelegalnih imigranata imenovanjem dvojice visokih zvaničnika u buduću Belu kuću.
Najveća masovna deportacija u američkoj istoriji počinje 20. januara.
Tako kaže Donald Tramp, koji je obećao da će fundamentalno promeniti američko društvo. Ipak, s obzirom na njegovu sklonost ka preterivanju i čestim nepreciznim tvrdnjama, ostaje pitanje koliko je ozbiljan u nameri da sprovede ovo obećanje. Tokom prve administracije, Tramp je takođe obećavao masovne deportacije, ali su njegovi rezultati bili slični onima iz perioda Baraka Obame, dok su pažnju uglavnom privlačile okrutne i sporne taktike.
Ali izgleda da je sledeća Trampova administracija bolje pripremljena, sa manje brige o zakonu i manje protivnika unutar njegove stranke.
Magazin „Slejt“ navodi da treba opet očekivati kontroverzne politike iz Trampove ere kao što je odvajanje dece od roditelja na granici; politika ostanka u Meksiku, koja je primoravala tražioce azila da žive u Meksiku dok čekaju na sud; zabrana usmerena na muslimane, koja je zabranjivala nove dolaske iz nekoliko zemalja Bliskog istoka i severne Afrike; obnavljanje racija imigracionih i carinskih službi na radnim mestima kao što su farme; nova posvećenost graničnom zidu; i okončanje programa preseljenja izbeglica sa privremeno zaštićenim statusom, programa koji je doveo haićanske porodice u Springfild, Ohajo.
Ali najambiciozniji deo Trampove agende je obećanje da će se oko 12 miliona imigranata bez dokumenata u zemlji okupiti u logorima radi deportacije. To bi odvojilo milione dece državljana SAD od njihovih roditelja rođenih u inostranstvu, nanelo trajnu štetu ključnim ekonomskim sektorima kao što su poljoprivreda i građevinarstvo, i bukvalno desetkovalo stanovništvo gradova poput Hjustona i Los Anđelesa. Džej Di Vens je rekao da bi više od 500.000 Amerikanaca koji su ilegalno dovedeni u zemlju kao deca, takođe mogli da budu meta – što je izdaja za one koji su poverili saveznoj vladi svoje informacije.
Tramp je tokom kampanje obećao zatvaranje granice između SAD i Meksika i sprovođenje najveće deportacione operacije u istoriji na prvi dan mandata. Naveo je da želi da ovu akciju modelira prema programu iz vremena predsednika Ajzenhauera, koji je koristio vojne taktike za uklanjanje migranata, često u opasnim uslovima. Međutim, stručnjaci kažu da su takvi planovi logistički izazovni zbog nedostatka osoblja, prostora za pritvor i imigracionih sudija.
U svom prvom intervjuu nakon izbora, Donald Tramp je za NBC izjavio da je posvećen sprovođenju plana deportacija bez obzira na troškove. Govoreći o nelegalnim imigrantima, rekao je: „Vratiće se u svoje zemlje jer ovde neće ostati. Bez obzira na cenu.“
Stiven Miler, bivši pisac govora i savetnik iz Trampove prve administracije, koji je bio ključni akter u sprovođenju zabrane putovanja iz zemalja s muslimanskom većinom i politike razdvajanja porodica na granici, imenovan je za zamenika šefa osoblja Bele kuće. Miler (39) će raditi pod nadzorom Suzi Vajls, buduće šefice osoblja i Trampove bivše kampanjske menadžerke.
„Amerika je za Amerikance i samo za Amerikance,“ rekao je 27. oktobra u Medison Skver Gardenu u Njujorku, piše Vašington post.
Miler je predložio da se resursi Imigracione i carinske službe (ICE) dopune vojnim avionima i trupama Nacionalne garde, uključujući slanje trupa iz saveznih država pod republikanskom upravom u susedne države sa demokratskim guvernerima. Takođe je predložio proširenje prostora za pritvor koristeći šatore ili „kampove.“
Takođe, Tom Houman, bivši vršilac dužnosti direktora ICE, imenovan je za „cara za granice,“ zaduženog za sigurnost granica i deportacije, što je Tramp objavio na društvenim mrežama u nedelju uveče.
Houman je izjavio da će prioritet dati deportaciji osoba koje predstavljaju pretnju javnoj bezbednosti i nedavnih ilegalnih prelaznika, pre nego što se fokusira na širu akciju deportacije. On je naglasio da bi vojska mogla pružati logističku podršku, poput prevoza, ali ne i direktno učestvovati u hapšenjima. Planira i proširenje kapaciteta za pritvor, koristeći objekte poput šatora.
Tramp je imenovao kongresmena Majka Volca iz Floride za savetnika za nacionalnu bezbednost. Volc, bivši pripadnik Zelenih beretki, poznat je kao kritičar Kine i skeptik prema NATO-u. Senatora Marka Rubija planira da nominuje za državnog sekretara, dok je kongresmenku Elis Stefanik iz Njujorka izabrao za ambasadorku u Ujedinjenim nacijama, a bivšeg kongresmena Lija Zeldina za direktora Agencije za zaštitu životne sredine (EPA).
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare