Foto:AFP / AFP / Profimedia; Mikhail Klimentyev / AFP / Profimedia; ; UMA Press Wire Service)

U moru posrednika između Ukrajine i Rusije, sada su se izdvojile italijanske vlasti koje su pripremile mirovni plan za okončanje rata koji se 91 dan vodi na teritoriji Ukrajine. Diplomate ove dve zemlje potvrdile su da je iz Italije stigao plan, koji će u narednim danima biti razmotren. Predloženi sporazum ima četiri tačke koje će proći reviziju i čelnika Evropske unije.

Plan u četiri tačke napisan je proše nedelje, ali je javnost o tome obaveštena juče. Najviše italijanske diplomate od početka rata radile su na mirovnom sporazumu, koji je držan u tajnosti zbog delikatne geopolitičke situacije. Kada je nacrt sporazuma i zvanično poslat Kijevu i Moskvi, ali i generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu, vlasti Italije procenile su da je vreme da i svet sazna detalje plana koji može da okonča tromesečni rat u Ukrajini.

Šta piše u nacrtu

Služba za odnose sa medijima italijanskog ministarstva spoljnih poslova saopštilo je da je mirovni sporazum poslat zaraćenim stranama u Ukrajini i Rusiji.

Mario Dragi
Mario Dragi Foto:EPA-EFE/JULIEN WARNAND

„Radimo sa partnerima i saveznicima, uključujući i Ukrajinu, na mirovnom sporazumu“, navodi se u saopštenju italijanskog ministarstva spoljnih poslova, ali diplomate nisu želele u ovom trenutku da otkrivaju više detalja.

Antonio Gutereš, generalni sekretar UN, takođe nije odgovorio na zahteve medija za komentar na ovu temu, ali je njegov portparol potvrdio da je nacrt sporazuma stigao i u Ženevu.

Jedini visoki zvaničnik koji je komentarisao mirovni sporazum je italijanski šef diplomatije Luiđi di Majo, koji je i otkrio kakav je plan njegove zemlje u narednom periodu, ali i ključne tačke sporazuma.

„Sporazum predviđa lokalnu obustavu vatre, kako bi bila organizovana evakuacija civila i stvaranje uslova za sveobuhvatni prekid vatre, koji će dovesti do dugoročnog mira“, objasnio je di Majo.

Četiri tačke koje su u sporazmu navedene odobrio je italijanski premijer Mario Dragi, nakon čega je dokument poslat na razmatranje EU, Ukrajini i Rusiji.

Pregovori Rusije i Ukarjine Foto: Alexander Kryazhev / TASS / Profimedia

Prvi korak koji je navede u mirovnom sporazumu je hitan prekid vatre i demilitarizacija linija fronta.

Druga tačka predviđa da Ukrajina treba da bude neutralna zemlja, kojoj će bezbednost garantovati grupa zemalja, mahom svetskih sila, koja još uvek nije donela konačnu odluku o bezbednosnim garancijama. O ovom delu plana, prema navodima italijanskih zvaničnika, bilo bi reči na mirovnoj konferenciji čiji bi domaćin bila Italija.

Treća tačka je bilateralni sporazum između Rusije i Ukrajine koji za cilj ima da razjasni budućnost poluostrva Krim i regiona Donbasa. Sporazum bi se bavio kulturnim i jezičkim pravima i garantovao bi slobodno kretanje ljudi, dobara i kapitala. Ova verzija plana ukazuje da bi Krim i Donbas imali skoro potpunu autonomiju, uključujući i pitanja odbrane, ali da bi bili teritorijalni deo Ukrajine.

Četvrta tačka bi bio multilateralni mirovni sporazum između Evropske unije i Rusije, koji bi uključivao postepeno povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine i ukidanje zapadnih sankcija Moskvi.

Rusija: Razmatramo predlog

Dok ukrajinska strana nije želela da se oglasi po pitanju mirovnog plana, iz Moskve je stigla potvrda da je on predočen Kremlju.

„Dobili smo predlog plana i razmatramo ga“, rekao je Andrej Rudenko, zamenik ruskog šefa diplomatije.

Kako je istakao, pregovori sa Italijom još uvek nisu počeli, a Rusija će svoj zvaničan stav izneti nakon dužeg razmatranja plana.

Ukrajina, Rusija, pregovori
Foto: Maxim Guchek/BelTA/Handout via REUTERS

Na potezu diplomate

Sudeći po jedinom sastanku šefova diplomatije Ukrajine i Rusije – Dmitra Kulebe i Sergeja Lavrova, pred diplomatama ove dve zemlje je težak period.

Poznat kao „tvrd“ pregovarač i „gospodin njet“, Lavrov je i ranije isticao da Rusija neće narediti prekid vatre ukoliko Ukrajina ne pristane na demilitarizaciju i odustane od članstva u NATO savezu.

Italijanski sporazum nudi upravo to, s tim da će svetske sile morati da pruže bezbednosne garancije Ukrajini. Prvom tačkom bila bi ispunjena dva najveća zahteva što Ukrajine (prekid vatre), što Rusije (demilitarizacija).

POGLEDAJTE JOŠ:

Bilateralni sporazum koji će rešiti status Krima i Donbasa mogao bi da bude prihvatljiv za obe zemlje, obzirom da bi time Ukrajina zadržala svoju teritoriju, a Rusija autonomiju otcepljenih regiona.

Naposletku, četvrta tačka se odnosi striktno na Rusiju koja će konačno dočekati ukidanje svih sankcija.

Čini se da je višemesečno razmatranje italijanskih diplomata urodilo plodom, obzirom da su gotovo svi ključni zahtevi Rusije i Ukrajine ispoštovani, ali i budućnost Ukrajine u Evropi.

Jedina tačka spoticanja mogla bi da bude inat, jer je izvesno da će Rusija čekati da Ukrajina prva odgovori, kako bi predočila svoja razmišljanja o mirovnom sporazumu.

BONUS VIDEO Rusi upali u prostorije bataljona Azov

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram