Kad je novi sirijski premijer Mohamad al Bašir pre dva dana predsedavao sastankom vlade u Damasku, iza njega je visila zastava pobunjenika. Međutim, pored nje je bila još jedna zastava na kojoj je ispisan šehadet, rečenica kojom svaki musliman ispoveda svoju pripadnost islamu. Ta zastava je vrlo popularna među sunitskim islamističkim borcima u regiji, piše CBS.
Svet sa strepnjom iščekuje kako će izgledati vladavina pobunjenika, a ova druga zastava zabrinula je one koji se nadaju da će budućnost biti obeležena umerenošću i tolerancijom. Budućnost Sirije uveliko će zavisiti o Hajat Tahrir al-Šamu, pobunjeničkoj organizaciji koja je predvodila napad na Damask i koja sada upravlja političkom reorganizacijom Sirije.
Hajat Tahrir al Šam zabranjen je kao teroristička organizacija u Sjedinjenim Državama i drugde. Vođa pobunjenika Abu Mohamad al Džolani još je pre desetak godina rekao da u islamističkoj Siriji o kojoj je sanjao neće biti mesta za verske manjine. Takođe je sugerisao da bi mogao dovesti terorizam na Zapad ako se zapadne zemlje ne povuku iz ratova na Bliskom istoku.
Ipak, Al Džolani je u novije vreme doživeo neku vrstu rebrendiranja, podrezujući bradu, odevajući zapadnjačke zelene uniforme i zalažući se za toleranciju prema svim sirijskim bezbrojnim verskim manjinama. Uprkos tome, mnogi su skeptični dok ga ne vide na delu.
„Mislim da bi trebalo da budemo vrlo oprezni s njim“, rekao je Bilal Sukar, rođeni Sirijac, viši saradnik londonske obaveštajne konsultantske firme S-RM. Upozorio je da su ljudi na oprezu nakon što su videli da nova vlast pozdravlja zastavu „koja ukazuje na islamističko-salafističke sklonosti“.
74% Sirijaca su sunitski muslimani, 13% ih pripada drugim grupama, poput šiita i alavita, a 10% je hrišćana. Zapadni posmatrači bili su zabrinuti da bi Asad mogao da bude svrgnut, ali da bi ga moglo zameniti nešto što nije mnogo bolje: ekstremistička teroristička grupa, prenosi Index.hr.
Na Asadov režim se gledalo kao na režim sekularizma i relativne međureligijske tolerancije. Nasuprot tome, Hajat Tahrir al-Šam se u prošlosti eksplicitno definisao kao islamistički, što znači da je želeo da preuredi društvo prema islamskom zakonu.
„Isticanje sporne zastave pokazuje da su Hajat Tahrir al-Šam i Džolani još uvek duboko ukorenjeni u svojoj salafističko-sunitskoj ideologiji i pogledu na svet“, kazao je Favaz Gerges, profesor na London School of Economicsu. Dodao je da pobunjenici neće vladati Sirijom s brutalnošću karakterističnom za Islamsku državu ili talibane, ali je upozorio da je nerealno očekivati da će odbaciti svoju ideologiju.
Neki od prvih signala su pozitivni, poput edikta da se ženama ne sme govoriti šta smeju, a šta ne smeju nositi, kao i molbe ljudima da ne traže osvetu.
„Jamčićemo prava svim ljudima i svim zajednicama u Siriji“, rekao je Bašir za italijanske novine Corriere Della Sera.
Upitan hoće li novi ustav zemlje biti „islamski“, odgovorio je: „Ako Bog da, hoće, razjasnićemo sve ove detalje tokom ustavnog procesa.“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare