Foto: Hum Historical / Alamy / Alamy / Profimedia

Kju Kluks Klan je ime američke organizacije osnovane na današnji dan, 1865. godine, u Tenesiju. Tokom svog postojanja, KKK je zastrašivao i ubijao politički angažovane Afroamerikance i njihove pristalice, delujući u ime bele supremacije i verskog ekstremizma.

Kju Kluks Klan kao posledica građanskog rata

Situacija u Sjedinjenim Američkim Državama 1865. godine bila je izuzetno teška. Građanski rat između Severne i Južne strane upravo je okončan posle četiri godine krvavih sukoba, a zemlja se suočavala s izazovima obnove. Južne države, koje su činile Konfederaciju, bile su okupirane, a na njihove teritorije postavljeni su zvaničnici zaduženi za sprovođenje zakona o emancipaciji crnačkog stanovništva.

Mnogi protivnici ukidanja ropstva smatrali su Afroamerikance inferiornom rasom. Neki su čak tvrdili da su crnci „stvoreni od Boga s manje inteligencije kako bi služili belcima“. Nakon pobede Severa, bivši vojnici Konfederacije okupili su se u gradu Pulaski, gde su osnovali Kju Kluks Klan.

PROČITAJTE JOŠ:

Prva faza Klana

Misija prvog Kju Kluks Klana bila je jasna: opozvati odluke Republikanske stranke, koje su podržavale prava oslobođenih crnaca, i povratiti društvo starim idealima. Po njihovom mišljenju, svi koji su pomagali oslobođenim Afroamerikancima ili se protivili rasizmu predstavljali su neprijatelje države.

Od 1865. do 1871. članovi KKK-a su najviše bili usmereni na zastrašivanje i napade na oslobođene crnce. Aktivnosti Klana bile su posebno intenzivne tokom izbora, kada su pljačkali kuće, slali preteća pisma i otimali članove porodica političara koji su se zalagali za prava Afroamerikanaca. Nosili su bele plaštove i kape kako bi delovali zastrašujuće i širili mitove da su duhovi poginulih vojnika Konfederacije.

Delovanje Klana privuklo je pažnju vlasti, pa su 1870. godine mnogi članovi uhapšeni, što je dovelo do opadanja aktivnosti pokreta. Do 1871. godine, Klan se već raspao, preostale su samo male, nepovezane grupe. Pokret nije uspeo da ostvari svoj cilj – ukidanje republikanske vlasti na jugu SAD-a – što je bio glavni razlog njegovog pada.

Foto: Hum Historical / Alamy / Alamy / Profimedia

Neorganizovanost Klana dodatno je doprinela njegovom raspadu. Prema nekim istoričarima, paradoksalno, njihovo delovanje je podstaklo Afroamerikance da se aktivnije bore za svoja prava, pa čak i da se politički angažuju.

Oživljavanje KKK-a u 20. veku

Kju Kluks Klan se vratio na scenu dva puta u 20. veku. Prvo oživljavanje dogodilo se 1910-ih, kada su se članovi ovog puta okrenuli i protiv Jevreja, pored Afroamerikanaca. Tadašnji Klan se predstavljao kao verski fundamentalistički pokret, a zastrašivanje su sprovodili paljenjem krstova ispred kuća svojih protivnika. Ovaj pokret je ugašen 1920-ih godina, zahvaljujući policijskim akcijama.

Foto: Cefoto / Alamy / Alamy / Profimedia

Treća faza Klana počela je 1950-ih godina, kada su okupljali protivnike građanskih pokreta u SAD-u. Protivili su se feminizmu, borbi za prava Afroamerikanaca i napadali aktiviste za ljudska prava. Prema zvaničnim podacima, Kju Kluks Klan je i dalje aktivan, ali danas broji svega nekoliko hiljada članova, raspršenih širom SAD-a.

Kroz istoriju, Kju Kluks Klan je simbol mržnje i ekstremizma, ali i podsećanje na borbu za prava i jednakost koja traje i danas.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar