Granica Severne i Južne Koreje Foto: Eleanor Scriven / robertharding / Profimedia

Muškarac koji je prebegao iz Severne Koreje i sad živi u Južnoj Koreji priveden je nakon što se ukradenim autobusom zabio u barikadu na mostu u blizini granice sa jako militarizovanim delom, u neuspelom pokušaju da se vrati u svoju izolovanu domovinu.

Čovek – koji je pobegao u Južnu Koreju 2011. – ignorisao je upozorenja vojnika da se zaustavi dok je u utorak pokušavao da prođe kroz most Tongil u Paju, južno od snažno utvrđene demilitarizovane zone (DMZ) između dve Koreje, prema izveštajima medija koji se pozivaju na policiju južnokorejske provincije.

On je navodno ukrao autobus u 01:00 po lokalnom vremenu u utorak iz garaže u Paju i uhvaćen je pola sata kasnije.

Na snimku bezbednosnih kamera iz garaže se vidi kako muškarac sa šeširom pokušava da otvori nekoliko vozila dok nije uspeo da uđe u autobus.

Nije utvrđeno da je u vreme incidenta bio pod dejstvom alkohola ili droge, kažu izveštaji.

Muškarac, koji je radio kao nadničar u Pajuu i drugim gradovima, rekao je policiji da je nagomilao nekoliko neplaćenih kazni, navodi južnokorejski list The Dong-A Ilbo.

„On živi u teškim ekonomskim uslovima kao građevinski radnik i nedostaje mu porodica dalje na severu“, rekao je istražitelj agenciji Frans pres, objašnjavajući razloge muškarca za pokušaj prelaska.

Policija razmatra da osumnjičenog, koji ima 30 godina, optuži za krađu i kršenje zakona o nacionalnoj bezbednosti, dodao je istražitelj.

Prelasci sa juga na sever su retki, a begunci obično idu u suprotnom smeru, iako se mnogi bore da se prilagode životu u svom demokratskom, kapitalističkom susedu.

Više od 34.000 Severnokorejaca prebeglo je na jug od korejskog rata 1950-53, uglavnom nakon napornih putovanja, ponekad opasnih po život, obično preko Kine, da bi izbegli siromaštvo i ugnjetavanje kod kuće, prema Ministarstvu ujedinjenja Seula.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar