Grupa izbeglica žrtava brutalnog nezakonitog proterivanja iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu podnela je tužbu hrvatskom Ustavnom sudu zbog neučinkovite i neadekvatne istrage u slučaju pušbeka koji je uključivao teško nasilje i seksualno zlostavljanje u oktobru 2020, saopšteno je danas u Zagrebu.
Prema navodima Centra za mirovne studije (CMS) državno tužilaštvo nije otvorilo zvaničnu istragu više od dve godine od podnošenja krivične prijave.
U saopštenju CMS se podseća da je, prema svedočanstvima žrtava koje je prikupilo Dansko veće za izbeglice u BiH, pet osoba ušlo u Hrvatsku tražeći zaštitu.
Njih je zaustavila hrvatska policija, koja je četvoricu iz te grupe zadržala u policijskoj stanici dva dana bez obezbeđene hrane i s ograničenim pristupom toaletu.
Potom su, dodaje se, privedeni na sud da svedoče protiv petog člana grupe optuženog za krijumčarenje, ali su oni negirali optužbe.
Njihova imena, kao i datum i mesto hapšenja navedeni su u sudskoj odluci, što potvrđuje da su bili pod kontrolom hrvatskih policajaca kada su istog dana prevezeni na nepoznato mesto i predati naoružanim muškarcima u crnim uniformama s fantomkama na glavama, koji su ih, prema izjavama žrtava, mučili i seksualno zlostavljali.
Prema njihovim svedočanstvima, službenici u crnom su žrtve gotovo potpuno gole nezakonito proterali nazad u BiH, navodi se u saopštenju CMS.
Takođe se dodaje da žrtve i dalje pate od posledica nasilja koje su proživele u Hrvatskoj.
Centar za mirovne studije je krajem 2020. podneo krivičnu prijavu za krivična dela koja bi tužilaštvo trebalo da istraži po službenoj dužnosti, uključujući zloupotrebu ovlašćenja, zločinačko udruživanje, mučenje i nečovečno postupanje i silovanje.
Iako zakon propisuje rok od šest meseci za donošenje odluke o krivičnoj prijavi, faza izviđanja još traje.
CMS navodi da su zbog toga žrtve odlučile da podnesu tužbu Ustavnom sudu da bi se ispitalo je li ovakvo odugovlačenje faze izvida opravdano i je li tužilac u prihvatljivom roku preduzeo odgovarajuće mere, odnosno je li istraga bila učinkovita i adekvatna.
U saopštenju se precizira da je grupa izbeglica u međuvremenu stigla u Nemačku gde su uz podršku nemačkog udruženja PRO ASYL pokrenuli postupak traženja azila i odobrena im je zaštita od deportacije.
Centra za mirovne studije podseća da je Evropski sud za ljudska prava nedavno u dve presude utvrdio da Hrvatska ne sprovodi delotvorne istrage kada su u pitanju povrede počinjene protiv izbeglica i drugih migranata.
BONUS VIDEO: Nasilje nad migrantima na hrvatsko – bosanskoj granici