Foto:Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg obratio se delegatima na 18. godišnjoj Konferenciji NATO o kontroli naoružanja, razoružanju i neširenju oružja za masovno uništenje i istakao da je čovečanstvo ušlo u period ogromnih bezbednosnih izazova.

“Zvanični Kremlj je odlučio da ukine kontrolu naoružanja i potkopa stratešku stabilnost obustavljanjem učešća u Novom START ugovoru, nepoštovanjem sporazuma o nuklearnim raketama srednjeg dometa (INF sporazum) uz sve izraženiju provokativnu nuklearnu retoriku i pretnje da će razmestiti taktičko nuklearno oružje u Belorusiji. To su neodgovorni postupci, osmišljeni da odvrate NATO saveznike od podrške Ukrajini, ali neuspešni“, rekao je Srtoltenberg, objavljeno je na sajtu NATO.

Foto.AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Stoltenberg je predočio da se očekuje da će Kina do 2035. godine imati oko 1.500 nuklearnih bojevih glava.

„Dugoročno, moramo ponovo razmisliti i prilagoditi naš pristup opasnijem i izazovnijem svetu. Kao globalna sila, Kina ima globalne odgovornosti. Peking bi takođe imao koristi od povećane transparentnosti, predvidljivosti i bezbednosti sporazuma o kontroli naoružanja“, rekao je Stoltenberg i poručio da je NATO platforma za saradnju sa Kinom i širom međunarodnom zajednicom na obostranu korist.

Pročitajte još:

Prema njegovim rečima, s jedne strane preti kolaps međunarodnog poretka kontrole naoružanja i neograničeno širenje oružja za masovno uništenje sa duboko opasnim posledicama, a s druge je alternativni put.

Rekao je i da se bezbednosno okruženje možda promenilo, ali “principi održavanja bezbednosti nisu“.

BONUS VIDEO Finska u NATO: Šta je odgovor Rusije? – Srećko Đukić i Miloš Nikolić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar