Foto: EPA-EFE/Andrew Medichini

Papa Franja večeras je, na Veliki petak po gregorijanskom kalendaru, ispred Bazilike svetog Petra u Vatikanu, predvodio Put krsta, ceremoniju koja je nazvana "istorijskom" jer je u okolnostima globalne borbe protiv koronavirusa pokazala put Isusovog stradanja i uskrsnuća uz simbolično učešće ljudi koji nose najveći teret u borbi protiv kovida 19.

Ceremonija je, zbog pandemije koronavirusa, održana bez prisustva vernika, a uživo su je prenosile stotine svetskih televizjskih i radio stanica.

Trgom je koračalo samo nekoliko ljudi, simbolično predstavljajući sve one koji podnose najveći teret u borbi za živote obolelih od korona virusa – lekare, medicinske sestre, vojnike, policajace.

Papa je nešto ranije služio misu, u praznoj bazilici Svetog Petra, podsećajući na stradanje Hrista.

U trenutku klanjanja Časnom krstu, samo je papa mogao da poljubi krst, skladu sa merama za sprečavanje širenja virusa kovid-19, prenose vesti Vatikana.

Papa Franjo je u praznoj bazilici svetog Petra na Veliki petak legao pred oltar u obredima „Muke Gospodnje“ kojima se obeležavaju poslednji sati života Isusa Hrista i njegovo raspeće.

Obred na Veliki petak jedna je od retkih prilika kad papa ne drži propoved već je prepusti svešteniku Ranijeru Kantalamesi iz Papinskog doma.

Kantalamesa je u svojoj propovedi sugerisao da bi pandemija, u kojoj je samo u Italiji stradalo skoro 19.000 ljudi, trebalo „da podstakne ljude da poštuju ono što je zaista važno u životu“.

„Nemojmo dozvoliti da toliko patnje, toliko smrti i junačkog angažmana zdravstvenih radnika bude uzaludno. Trebalo bi da se najviše bojimo povratka na staro“, poručio je Kantalamesa.

Obredima na Veliki petak uobičajeno prisustvuju kardinali, biskupi i oko 10.000 vernika, ali je zbog korona krize u bazilici večeras bilo tek dvadesetak ljudi, uključujući papine pomoćnike i manji broj članova Papinskog doma.

Ove godine, što je još jdna simbolika u okolnostima pandemije korona virusa, krst je na kraju obreda poljubio samo papa, iako to obično učini svaki kardinal, nadbiskup i biskup u crkvi.

Ceremoniju u Vatikanu danas je pratila vest da je u pandemiji korona virusa u svetu broj umrlih prešao 100.000.

Kantalamesa je poručio da je pandemija ceo svet „naglo izvukla iz najveće opasnosti kojoj su pojedinci i
čovečanstvo uvek bili podložni – zabludi o svemoći“.

„Bio je potreban samo najmanji i najbezličniji element prirode – virus, da nas podseti da smo smrtni i da vojna moć i tehnologija nisu dovoljni za naš spas“, ocenio je Kantalamesa.

Ceremonija Put krsta organizuje se uz učešće hiljada vernika od 1964. godine, a ove godine prvi put priređena je bez prisustva vernika.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram