Foto:Mistrulli/Fotogramma / Zuma Press / Profimedia; Alexander Kazakov / TASS / Profimedia; ABACA / Abaca Press / Profimedia

Zbog presretnutih razgovora najviših nemačkih oficira, u kojima se spominje raketa "Taurus", kao i da li ona može da bude iskorišćena za napad na Rusiju, u slučaju da jer Berlin isporuči Ukrajini, zvanična Moskva je optužila Nemačku da sprema rat protiv Rusije. Iako je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus ove tvrdnje odbacio kao "potpuno apsurdne", njegova zemlja suočava se sa velikim skandalom. U središtu svega nalaze se moćne rakete "Taurus", koje Ukrajina očajnički želi.

Pistorijus je optužio Rusiju da vodi „informacioni rat“ protiv Nemačke, tako što je presrela i potom objavila snimak sa sastanka visokih vojnih oficira nemačke vojske. Pistorijus takođe navodi da su „potpuno apsurdne“ tvrdnje da Nemačka planira napad na Rusiju.

Ipak, ambasador Nemačke u Moskvi pozvan je u ponedeljak u rusko ministarstvo spoljnih poslova, kako bi objasnio diskusiju između visokog vojnog osoblja o slanju oružja u Ukrajinu.

Boris Pistorius Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Nemačka hoće rat“

Moskva je zbog presretnutih razgovora optužila Nemačku da planira sveobuhvatni rat protiv Rusije.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da su razgovori u Bundesveru pokazali da je apetit za ratom u Evropi „i dalje veoma visok“, a da je cilj bio da se obezbedi „strateški poraz Rusije na bojnom polju“.

Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev je prokomentarisao da „Nemačka planira rat sa Rusijom“. Pistorijus je te reakcije odbacio kao „potpuno apsurdne“, optužujući Moskvu da želi da seje nepoverenje i razdor u Nemačkoj.

Rusija Ukrajina rat Foto:EPA-EFE/Stringer

O čemu pričaju oficiri

Snimak razgovora, koji je na svojim kanalima objavila šefica RT-a Margarita Simonjan, sasvim sigurno je nastao pre nekoliko nedelja ili čak meseci.

Radi se o telefonskoj konferenciji na kojoj učestvuju četiri oficira, uključujući šefa nemačkog vazduhoplovstva Inga Gerharca. Oni se pripremaju za razgovor sa ministrom odbrane Pistorijusom o mogućem razmeštanju raketa „Taurus“ u Ukrajinu, dolazeći do zaključka da je brza isporuka i upotreba raketa u bliskoj budućnosti moguća samo ako bi bili uključeni nemački vojnici.

Obuka za ukrajinske vojnike, kako bi se izbeglo postavljanje nemačkih vojnika na tlo Ukrajine, bila je moguća, ali bi priprema trajala mesecima. Oficiri su takođe razgovarali o mogućnosti upotrebe projektila za uništavanje mosta koji je izgradila Rusija koji povezuje nelegalno anektirano poluostrvo Krim i Rusiju. Ovo je scenario koji Nemačka po svaku cenu želi da izbegne, zbog toga i odbija da Ukrajini isporuči ove rakete.

Olaf Šolc i Vladimir Putin
Olaf Šolc i Vladimir Putin Foto: EyePress via AFP / AFP / Profimedia

Prošle nedelje, nemački kancelar Olaf Šolc odbacio je slanje projektila Taurus jer je rekao da će operacija uključivati slanje nemačkih trupa u Ukrajinu.

„Nemački vojnici ni u jednom trenutku i ni na jednom mestu ne mogu biti povezani sa ciljevima koje ovaj sistem (Taurus) dostiže. Čak ni u Nemačkoj“, oštro je rekao Šolc.

Dok se nemačka vlada bori sa posledicama curenja podataka, postavljena su pitanja o bezbednosti njenih internih komunikacija i spekulacijama o tome koje druge diskusije je Rusija mogla da čuje. Stručnjaci za odbrambenu politiku rekli su da je presretnuta komunikacija očigledno bila namenjena podrivanju nemačke strategije za Ukrajinu.

Šta je „Taurus“

„Taurus 350“ je nemačko-švedska krstareća raketa sa vazdušnim lansiranjem. Koriste je Nemačka, Španija i Južna Koreja.

Taurus KEPD 350 Foto:ABACA / Abaca Press / Profimedia

Raketa ima stelt tehnologiju i zvanični domet veći od 500 km. Dvostepena bojeva glava od 480 kilograma, nazvana „Mephisto“, ima prethodno punjenje i početno prodorno punjenje za čišćenje tla ili ulazak u „tvrde i duboko zakopane mete“, kao što su ojačani podzemni bunkeri, zatim fitilj sa promenljivim odlaganjem za kontrolu detonacije glavne bojeve glave. Raketa je teška oko 1.400 kilograma i ima maksimalni prečnik tela od jednog metra. Predviđene mete su ojačani bunkeri, komandni, kontrolni i komunikacioni objekti, aerodromski i lučki objekti, objekti za skladištenje municij, brodovi u luci ili na moru, napad cilja na tlu i mostovima.

Raketa ima mehanizam samoodbrane i elektronske protivmere. Planeri misije programiraju projektil sa ciljem, lokacijama protivvazdušne odbrane i planiranom putanjom na zemlji. Raketa koristi putanju leta koja obuhvata teren, vođena inercijalnim navigacionim sistemom (INS), navigacijom zasnovanom na slici (IBN), navigacijom prema terenu (TRN) i sistemom globalnog pozicioniranja (GPS) do cilja. Može da se kreće na velikim udaljenostima bez GPS podrške.

POGLEDAJTE JOŠ:

Po dolasku, projektil započinje manevar nagiba, kako bi se postigla najbolja verovatnoća dolaska do cilja i prodiranja. Tokom krstarenja u delu leta, termografska kamera visoke rezolucije može da podrži navigaciju korišćenjem IBN-a i za napad na cilj bez GPS-a. Projektil pokušava da uskladi sliku kamere sa planiranim 3D modelom mete. Ako to ne može, podrazumevano koristi druge navigacione sisteme, ili, da bi izbegao kolateralnu štetu, „Taurus“ se usmerava ka unapred određenoj tački sudara umesto da rizikuje neefikasan napad.

Ukrajina već mesecima pokušava da izdejstvuje isporuku ove rakete, ali Olaf Šolc to odlučno odbija iz dva razloga. Prvi je jer sumnja da bi obuka ukrajinskih vojnika predugo trajala, što znači da bi nemačka vojska morala na licu mesta da pomogne sa upotrebom „Taurusa“. A to znači i direktan upliv Nemačke u rat.

Drugi razlog je što se Šolc plaši da bi Ukrajinci mogli da iskoriste raketu za napad na rusku teritoriju, o čemu je i bilo reči na sastanku koji su Rusi špijunirali.

BONUS VIDEO DLZ i Pjotr Nikitin: Putin nije Rusija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar