Po prvi put, od kako je Moskva izvršila invaziju na Ukrajinu, u direktnom fizičkom kontaktu su se našli američki i ruski avioni. Naime, ruski borbeni avion iznad Crnog mora srušio je američki dron MQ-9 Riper - oružje koje se primarno koristi u obaveštajne svrhe.
MQ-9 Riper je, kako navode američke vlasti, obavljao rutinske operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru kada ga je ruski avion Su-27 namerno počeo da leti ispred njega i na njega bacio gorivo.
⚡️ American television channel CBS posted a video reconstruction of the collision of the russian Su-27 and the American MQ-9 Reaper over the Black Sea. pic.twitter.com/ppFbwZ7ffT
— FLASH (@Flash_news_ua) March 15, 2023
Avion je zatim udario u propeler drona, što je navelo američke snage da ga obore.
Incident je izazvao oštru reakciju obe strane, a ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov izjavio je da američki dronovi prikupljaju obaveštajne podatke koje Kijev koristi za napade na rusku teritoriju i vojsku.
Russian telegram Channels are circulating this clip claiming it's from yesterday showing the US MQ-9 reaper drone intercepted by Russian Su-27 over Black sea.
— Megh Updates 🚨™ (@MeghUpdates) March 15, 2023
We however cannot confirm the authenticity of the video. pic.twitter.com/kCctU16jNS
„Neprihvatljive aktivnosti američke vojske blizu naših granica su razlog za brigu. Dobro znamo za šta se koriste ovi dronovi“, saopštio je Antonov povodom pada američkog drona.
Ruski ambasador je aludirao na to što se Riper prvenstveno koristi kao sredstvo za prikupljanje obaveštajnih podataka, pa tek onda za izvršenje vojnih ciljeva, poput ulaska u direktan sukob.
Programiran je za obaveštavanje, osmatranje i izviđanje, borbenu potragu i spasavanje, precizne udare, nadzore konvoja, čišćenje rute kretanja konvoja i navođenje na terminalu iz vazduha.
What the heck was that USAF MQ-9 Reaper drone doing over there anyway?
— il libanese (@Ramy_Sawma) March 14, 2023
Russian MoD statement:
- US drone flight was recorded in Russia's Crimean region in direction of the Russian border.
- Flight of the US drone was carried out with the transponders turned off, violating… https://t.co/FmnRZopSVd pic.twitter.com/s3DLuDtA2a
Ovim superdronom se upravlja putem daljinskog upravljača, i nije neophodno da se to izvršava iz neposredne blizine.
Njegov operativni sistem sastoji se od aviona opremljenih senzorima i (li) oružjem, kontrolne stanice na tlu, primarne satelitske veze, rezervne opreme zajedno sa posadama za operacije i njihovo održavanje u misijama koje mogu da traju čak i po 24 sata.
Osnovna posada se sastoji od pilota koji kontroliše avion i komanduje misijom, i člana posade koji upravlja senzorima i vodi oružje, da bi ispunio zahteve komandanata.
Osnovni sistem MQ-9 nosi sistem multi-spektralnog ciljanja, koji ima skup vizuelnih senzora za ciljanje, integriše infracrveni senzor, kolor, monohromatsku TV kameru dnevnog svetla, kratkotalasnu infracrvenu kameru i laserski osvetljivač.
„Špijunskim“ ga nazivaju zbog toga što se slike sa svakog od njegovih senzora mogu gledati na monitorima na tlu u Sjedinjenim Državama u punoj rezoluciji.
Takođe, vrlo je praktičan jer se može rastaviti i utovariti u kontejner i tako dalje transportovati.
Inače, bespilotne letelice koje su SAD rasporedile u regionu Crnog mora koriste se samo za nadzor. Međutim, prošle godine američki mediji su izvestili da američke vazduhoplovne snage razmatraju prodaju starijih dronova Riper Ukrajini. Zabrinutost oko transfera osetljive tehnologije i opasnosti da neki budu oboreni doveli su do zamrzavanja tih razgovora.
Takođe, upotreba bespilotnih letelica izvan ratnih zona – koja se ubrzala pod bivšim američkim predsednikom Barakom Obamom – bila je kontroverzna. Navodno su korišćeni 563 puta u Pakistanu, Somaliji i Jemenu tokom dva Obamina mandata. Procenjuje se da je njima ubijeno između 384 i 807 civila, navodi Gardijan.
Prema zvaničnim informacijama, SAD su daleko najveći kupac dronova Riper. Prema Istraživačkoj službi američkog Kongresa, vazduhoplovstvo je ugovorilo kupovinu 366 ovih dronova od 2007. godine, po prosečnoj ceni od 28 miliona dolara.
Velika Britanija takođe koristi Riper, kao podršku svojim operacijama već nekoliko godina. Trenutno ih ima devet aktivnih, a poručila je još nekoliko njih,
Kao i SAD, Velika Britanija je ubrzala upotrebu dronova Riper tokom poslednje decenije. Tokom četiri godine rata protiv Islamske države u Iraku i Siriji od 2014. do 2018. godine, Velika Britanija je koristila dronove Riper u više od 2.400 misija – skoro u dve misije svakog dana.
BONUS VIDEO Ukrajinski dron se zabija u ruski tenk
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare