Oružani sukob koji je u subotu naglo uzdrmao život građana Sudana, između vojske predvođene Abdelom Fatah al-Burhanom i Mohamedom Hamdanom Dagalom, poznatijem kao Hemedti, šefom paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) stavio je tačku na savezništvo nekadašnjih dvojice generala, koje je počelo sukobima u Darfurskoj oblasti 2003. godine, u vreme vladavine predsednika Omara al-Bašira.
Al Burhan je vođa zvanične vojske Sudana i od 2019. godine, praktično prvi čovek te zemlje. Sa druge strane, general Dagalo je predvodnik najveće paravojne formacije. Zajedno, oni su učestvovali u svrgavanju tadašnjeg predsednika Sudana Omara al-Bašira, ali savezništvo nije dugo trajalo.
Hemedtijeva paravojna formacija je vremenom rasla i postala povezana sa Burhanovom vojskom, ali i pored toga je on uspevao da zadrži neku vrstu nezavinsnosti.
Saveznišvo dvojice generala samo je ojačalo u aprilu 2019. godine, pod pritiskom masovne revolucije koja je za cilj imala da zbaci Al-Bašira sa vlasti. Generali su se ujedinili u tom planu i formirali vojni savet koji će upravljati zemljom.
Sledeća faza u njihovom odnosu počela je ubrzo nakon puča koji su organizovali protiv civilne vlade u oktobru 2021. godine, kada je Burhan zvaničnike Baširovog režima postavio na ključne pozicije. Hemedti se usprotivio tom potezu.
Sidig Tauer Kafi, nekadašnji civilni član Suverenog saveta u Sudanu, koji se redovno sastajao sa dvojicom generala, rekao je da nije video znake bilo kakvih neslaganja sve do državnog udara 2021. godine.
„Tada je general Burhan počeo da vraća islamiste i bivše članove režima na njihove stare pozicije.
Postajalo je jasno da je Burhanov plan bio da vrati stari režim Omara al-Bašira na vlast“, rekao je Tauer Kafi.
Plamen koji tinja
Rast tenzija između dva generala počeo je kako se približavao rok za formiranje civilne vlade, fokusirane na problematično pitanje – na koji način paravojnu formaciju RSF treba ponovo integrisati u regularne oružane snage.
Neuspeh u formiranju vlade i pogoršanje ekonomske i bezbednosne situacije u zemlji, podstakli su različite vojne i civilne strane da potpišu sporazum u decembru 2022. godine, koji je naširoko bio prihvaćen. Međutim, iako su Burhan i Hemedti potpisali sporazum koji predviđa prenos vlasti na civile i vraćanje vojske u kasarne, došlo je do novog i jačeg sukoba između vojske i RSF-a.
Hemedti je smatrao da vojska pokušava da poremeti primenu sporazuma i spreči formiranje civilne vlade kako bi ostala na vlasti.
Nasilni epilog nekadašnjeg savezništva
Kriza u odnosima dostigla je vrhunac na aerodromu u severnom gradu Merove, u blizini vazdušne baze sudanske vojske, kada je RSF rasporedio veliki broj vozila i vojnika u blizini baze, tvrdeći da brani svoje trupe od bilo kakvih potencijalnih udara aviona.
Na sastanku na kojem su bili Burhan, Hemedti, međunarodne snage koje podržavaju građansku tranziciju i potpisnici okvirnog sporazuma, odlučeno da se smiri kriza davanjem uveravanja RSF-u i uklanjanjem aviona iz vazdušnih baza. Ali vojska se nije pridržavala sporazuma, što je navelo Hemedtija da naredi svojim snagama koje dolaze sa zapada da nastave marš i do Merovea i do Kartuma i tamo se rasporede.
Situacija je postala veoma napeta tokom protekle nedelje.
Posredovanje koje je predvodilo više stranaka završeno je najavom da će se sastanak dvojice generala održati tokom vikenda. Ali umesto toga, izbile su borbe, potvrđujući strah stanovnika Sudana.
Sukob je počeo, a Iz Sudana je stiglo saopštenje da su zaraćene strane pristale na jednodnevno primirje, kako bi medicinski radnici mogli da saniraju povrede ranjenih, a građani obezbede zalihe koje su im potrebne za funkcionisanje. Ipak, ovo primirje nije ispoštovano, a general Dagalo rekao je da su njegove snage bile spremne da ispoštuju dogovor, a da ga je vojska prekršila. Prema najnovijim podacima, u oružanim sukobima vojske i paravojne formacije stradalo je oko 200 ljudi, dok je oko 1.800 njih ranjeno.
Veza sa Putinom
Prilikom izbijanja nereda, otkrivena je i uloga koju u sukobima ima ruski predsednik Vladimir Putin, kao i tamošnja paravojna formacija Vagner.
Otkrivena je veza između Dagala i Burhana i njihove umešanosti u rusku eksploataciju sudanskih zlatnih resursa za finansiranje rata u Ukrajini, pri čemu su Dagalove snage takođe ključni primaoci ruske obuke i naoružanja.
Dagalo je dugi niz godina optuživan za otvorenu saradnju sa ruskom paravojnom grupom Vagner, koja je svoje pipke proširila po većem delu Afrike.
Sadašnji sukob je kulminacija onoga što obe strane vide kao egzistencijalnu borbu za dominaciju.
Ulozi su izuzetno visoki i postoji mnogo razloga da ovi bivši saveznici, koji su postali ogorčeni neprijatelji, sada ne odustanu.
BONUS VIDEO Sukobi u Sudanu i transport povređenih u bolnicu