Zoran Milanović je prema nezvaničnim rezultatima Državnog izbornog poverenstva (DIP) osvojio drugi krug predsedničkih izbora u Hrvatskoj s 74,69% glasova, dok je kandidat HDZ-a Dragan Primorac osvojio 25,31%. Milanović je pobedio u svim županijama i Gradu Zagrebu, s najboljim rezultatima u Istarskoj i Međimurskoj županiji. Slaba izlaznost od 44% takođe je obeležila ove izbore.
Milanović, aktuelni predsednik i kandidat SDP-a, u svom pobedničkom govoru zahvalio se građanima Hrvatske i dijaspori.
„Hrvatska hvala ti! Bosno i Hercegovino, hvala ti! Hvala svim Hrvatima u svetu!“, započeo je svoj pobednički govor u svom štabu u klubu Tvornica stari i novi predsednik Zoran Milanović.
Pozvao je na saradnju s političkim protivnicima, uprkos napetim odnosima s premijerom Andrejem Plenkovićem. Poručio je: „Ja i premijer ćemo morati razgovarati. Ja ću se držati Ustava.“
Dragan Primorac i Andrej Plenković odbili su da čestitaju Milanoviću na pobedi. Plenković je izjavio da izborni poraz HDZ-ovog kandidata ne znači i poraz stranke, podsećajući na uspehe HDZ-a na prošlogodišnjim parlamentarnim i evropskim izborima.
Primorac je uglavnom vreme potrošio na upućivanje zahvalnosti onima koji su glasali za njega, ali i onima koji to nisu. Posebno je zahvalio premijeru i lideru HDZ Andreju Plenkoviću i HDZ-u.
„Zorana Milanovića i mene dele potpuno različite duhovne, moralne, stručne vrednosti kao i promišljanja o budućnosti naše domovine. Odluku su doneli građani i kao takvu je treba poštovati“, rekao je Primorac.
Predsednik SDP-a, Siniša Hajdaš Dončić, istakao je da je ubedljiva pobeda Milanovića signal za promene u društvu, navodeći da SDP jedini može osigurati kvalitetniji život građanima.
„Građani RH rekli su ‘da’ Zoranu Milanoviću, a ‘ne’ Andreju Plenkoviću. I to je ono što SDP daljnjim svojim politikama mora da kapitalizuje. SDP može promeniti društveni okvir, jedino SDP može da osigura kvalitetniji život“, naglasio je Hajdaš Dončić.
Zanimljivo je da je dijaspora glasala drugačije od birača u Hrvatskoj. U Nemačkoj i Bosni i Hercegovini, Dragan Primorac ostvario je ubedljive pobede.
Prema podacima koje je objavilo Državno izborno poverenstvo (DIP), Milanović je dobio više glasova u Srbiji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Sloveniji.
U BiH je dobio 10.227 glasova, dok je Milanović osvojio 3.671 glas.
Nemački mediji opisali su kampanju kao politički niskog nivoa, a Milanovića su često nazivali „hrvatskim Donaldom Trampom“ zbog njegovog protivljenja politici pomoći Ukrajini i kritike Brisela. Takođe, ukazivali su na visoku inflaciju i raširenu korupciju kao ključne probleme u zemlji.
Politički analitičar Žarko Puhovski komentarisao je za Index pobedu Milanovića nad HDZ-ovim kandidatom.
„Veliki trijumf Zorana Milanovića do kojeg je došlo nasuprot njegovoj propagandi, ne zato što je kandidat s karakterom nego jer nije preterivao s karakterom, što se pokazalo kao jedna prigodna društvena uopštenost, pa je zbog toga mogao kupiti i one kojima je HDZ-a navrh glave, pa i one kojima je Plenkovića navrh glave. I one kojima se čini da nema dosta HDZ-a, odnosno da su HDZ i Plenković ‘napustili’ pravu stazu. Time je stvoren jedan amalgam, za koji je bitno shvatiti da je striktno privremen. Dakle, da predstavlja politički potencijal koji je praktički nemoguće realizovati u bilo kojoj narednoj političkoj akciji“, rekao je Puhovski.
Pojasnio je ukratko zašto misli da je Milanović izdominirao nad Primorcem na izborima.
„Milanović je do toga došao tako što je igrao ulogu i levičara i desničara, što je bio centralist i decentralist, ideolog i kritičar NATO-a i čovjek sa simpatijama za ‘srpski svet’ i njegov nacionalistički kritičar. Što je zastupao i građansku BiH i Herceg Bosnu, što je zastupao i slabljenje i jačanje uloge predsednika RH, što je bio za i protiv Tuđmana, neprijatelj civilnog društva i zaštitnik ljudskih prava. Pokrio je naprosto sve uglove političke panorame Hrvatske i time si osigurao jednu masovnu, ali ne masivnu podršku“, kaže Puhovski.
On je istakao da Milanović praktično nije imao pravog rivala i ukazao na to da su izbori pokazali velike probleme koje ima HDZ kao vladajuća stranka i da je Plenković doživeo poraz.
„Doživeo je prvi ozbiljan poraz, čini mi se. Dosta je nespretno reagovao. Činjenica da nisu čestitali Milanoviću nije toliko važna jer Milanović nije ni njima čestitao svojevremeno, ali pokazuje da se prostačko ponašanje nastavlja. Međutim, puno važnije je to što HDZ još uvek reaguje kao da nije izgubio izbore, kao da nije svestan realnosti, a to je jako opasno jer oni ipak vladaju Hrvatskom”, rekao je Puhovski.
On smatra da se ovi rezultati mogu preneti i na naredne lokalne izbore.
“Sigurno će biti velikih promena u čitavom nizu sredina u Hrvatskoj. HDZ će verovatno doživeti neke neugodne situacije, npr. možda u Zadru. SDP će verojatno dobiti neke pozitivne znakove, ali se mogu naći čak i u Rijeci u poteškoćama, premda to nije verovatno“, rekao je Puhovski.
Ukrajinski i ruski mediji različito su reagovali na ponovni izbor Zorana Milanovića za predsednika Hrvatske, fokusirajući se na njegov stav prema Rusiji i Ukrajini.
Ukrajinski mediji ga opisuju kao „prijatelja Rusije“ i ističu da je kritički nastrojen prema zapadnoj pomoći Ukrajini i njenom pridruživanju NATO-u. Portal Kyiv Independent podseća da je Milanović događaje Euromajdana 2014. nazvao „pučem“ i da se protivio slanju hrvatskih vojnika u NATO-ovu misiju pomoći Ukrajini.
Ruski mediji pružili su drugačiji pogled. RIA Novosti piše da je Milanović osudio „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini, ali i kritikovao zapadne sankcije protiv Rusije, nazvavši ih nedelotvornim. Isti izvor navodi da se Milanović protivio uključivanju hrvatskih vojnika u sukob, dok je hrvatska vlada ipak obezbedila finansijsku i humanitarnu pomoć Ukrajini, uključujući i program za prijem ukrajinskih izbeglica.
Ruski mediji su podsetili na izjave premijera Andreja Plenkovića, koji je Milanovića nazivao „Putinovom pudlicom“, dok je istovremeno isticao antiruske poteze hrvatske vlade, poput sankcija Rusiji i zatvaranja naftovoda JANAF za Srbiju.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare