Predsednik Hrvatske Zoran Milanović najavio je da će devet meseci pre roka sa premijerom Andrejom Plenkovićem, sa kojim ovih dana razmenjuje "verbalnu paljbu" ne samo o aferi Janaf nego i o funkcionisanju državnih institucija, razgovarati o izboru novog predsednika Vrhovnog suda.
„Ja ću sutra predložiti predsedniku Sabora imenovanje predsednika Vrhovnog suda, hoćemo li o tome raspravljati? S kim da razgovaram o tome, sa Škorom? Očekujem da razgovaramo, ali neću ja njega moliti. Pa daj, čoveče, imamo ozbiljan problem, imamo krdo skandala, neću prestati o tome govoriti“, rekao je juče Milanović najavljujući skori razgovor sa premijerom.
„Vidi se iz aviona da se stabilizirao“, rekao je juče Plenković, aludirajući na Milanovićevu tvrdnju da je mnogo stabilniji od premijera. Na pitanje hoće li doći do sastanka s Milanovićem, Plenković je rekao da je to bespredmetno: Jedini sastanak koji ćemo imati biće za imenovanje ambasadora.
Jutarnji list je zanimalo zbog čega Milanović u raspravu uvodi i predsednika Vrhovnog suda, ako četverogodišnji mandat predsedniku VS-a Đuri Sesi ističe tek za devet i po meseci, 14. jula 2021.
„O izboru predsednika Vrhovnog suda uopšte se još nije razgovaralo u predsednikovom kabinetu jer to će postati aktuelno tek negdje u aprilu ili maju iduće godine, zavisno od toga kada će Državno sudbeno veće (DSV) raspisati konkurs za novog šefa Vrhovnog suda. Milanović već nekoliko dana ponavlja da on i premijer moraju da razgovaraju, a temu predsednika Vrhovnog suda je naveo samo kako bi ilustrovao kako važnih tema za razgovor između njih dvojice ima puno“, rekao je izvor iz kancelarije predsednika Hrvatske na pitanje zašto Milanović sad otvara i temu izbora predsednika VS-a.
Procedura izbora predsednika VS-a ne tiče se direktno Plenkovića kao šefa Vlade, jer Vlada formalno i ne učestvuje u procesu izbora predsednika VS-a. Međutim, tema izbora novog predsednika VS-a Plenkovića se tiče kao šefa HDZ-a, stranke koja u rukama drži većinu u Saboru, a time ima i odlučujuću ulogu u procesu izbora predsednika VS-a koji je ujedno i čelnik ukupne sudkse vlasti u Hrvatskoj i predsednik Državnog izbornog povereništva. Sesa je na predlog bivše predsednice i odlukom većine u Saboru za predsednika Vrhovnog suda izabran 14. jula 2017. pa mu četverogodišnji mandat istječe u julu 2021.
Do tada DSV mora raspisati javni poziv za novog šefa Vrhovnog suda, a zatim imena kandidata koji zadovoljavaju propisane uslove uputiti Kancelariji predsednika države. Predsednik predlaže Saboru jednog od kandidata koji se javio na konkurs, o kojem se zatim izjašnjava Opšta sednica Vrhovnog suda koju čine sve sudije tog suda, zatim saborski Odbor za pravosuđe i na kraju ga bira Sabor većinom glasova.
Sesa je poslednji predsednik VS-a koji je izabran bez konkursa tako da je predsednik države diskrecijskom odlukom birao kandidata za tu dužnost kojeg je predlagao Saboru. Zakonskim izmenama iz 2018. uvedena je novina da DSV raspisuje javni konkurs za šefa VS-a, a kandidati su osim biogradije dužni da prilože i program rada. Predsednik, dakle, čelnog čoveka sudske vlasti ubuduće mora predložiti iz kruga onih koji su se javili na konkurs.
„Mislim da se predsednik figurativno izrazio i da izraz ‘sutra’ treba simbolično shvatiti kao nešto što će se u budućnosti dogoditi, i to je posve tačno“, rekao je Sesa o izjavi Milanovića.