Foto: REUTERS/Dzemal Catic

Nezadovoljni migranti zapalili su šatorski kamp Lipa kod Bihaća. Tome je prethodilo odbijanje lokalnih vlasti i građana da se migranti privremeno smeste u kamp Bira u Bihaću, dok se Lipa ne osposobi za zimski boravak.

„Ne znamo ko je zapalio, mi smo samo pobegli napolje sa stvarima“, kaže Halim iz Pakistana, dok nosi nešto malo stvari. „Gde ćemo sada, recite mi gde da idemo. Da li će idemo u Sarajevo ili u Bihać? Dobili smo lanč paket i vreću za spavanje i to je to“, priča ovaj čovek koji je bio smešten u kampu Lipa kod Bihaća.

Pročitajte još:

Migranti su trenutno na otvorenom i, kako na licu mesta saznaje DW, verovatno će za sada ostati pod vedrim nebom. Prethodno je takozvana Operativna grupa koja prati migrantsku krizu u Unsko-sankskom kantonu u BiH odbacila predlog da se migranti smeste u kampu Bira.

Piter Van der Overart, šef Međunarodne organizacije za migrante (IOM) u BiH, još jutros je posetio kamp i ocenio situaciju kao dramatičnu. Ipak, IOM je odlučio da se povuče iz Lipe, tvrdeći da tu nema uslova za boravak ljudi.

„Koliko trenutno znamo, grupa bivših stanovnika zapalila je tri šatora i kontejnere nakon što je većina migranata napustila kamp“, rekao je šef IOM-a, dodavši da nije bilo žrtava.

„Ovo je užasan dan za migrante. Imamo 1.359 migranta koji nemaju nikakve uslove za život. Takođe, užasan dan za stanovništvo Unsko-sanskog kantona“, rekao je Van der Overart.

Stanovništvo blokira dolazak migranata u Bihać.

Skupština Unsko-sanskog kantona takođe je danas odbacila instrukciju Ministarstva bezbednosti BiH o prebacivanju migranata u Biru, nekadašnji prihvatni centar u samom Bihaću. Tu je trebalo da sačekaju okončanje radova u Lipi, kako bi taj kamp bio pripremljen za zimu.

Neki meštani Bihaća se svakodnevno već dva meseca okupljaju ispred Bire kako bi sprečili eventualni povratak migranata. Tako su u utorak uspeli da spreči smeštanje migranata koji su sa tri autobusa dovezeni pred Biru.

Znao sam da će se to kad tad desiti. Srećom pa su tu građani koji su svaki dan spremi da brane sve one odluke zakonodavnog tela Unsko-sanskog kantona, koje ne dozvoljavaju da se migranti vrate u Biru“, rekli su neki od građana Bihaća: „Pokušali su na silu da odrade ovo. Narod Bihaća neće dozvoliti po bilo koju cenu da se migranti vrate nazad.“

Mustafa Ružnić, premijer tog kantona, oštro je kritikovao Ministarstvo sigurnosti zbog naloga da se migranti prebace u Bihać. U tome ima podršku i lokalnih vlasti u gradu.

Foto: REUTERS/Dzemal Catic

Savetnik gradonačelnika Bihaća Edin Moranjkić uveren je da smeštaj u Biti ne bi bio privremen, jer bi radovi u Lipi mogli da se oduže. „Ako od aprila nije uključena struja, onda možete misliti kako će sada to biti završeno. U aktu koji je stigao, ne govori se o tri-četiri meseca, već do okončanja građevinskih radova, što može trajati u nedogled. Ne prihvatamo to“, kaže Moranjkić.

Misija UN zabrinuta

Misija UN u BiH reagovala je u sredu, izrazivši zabrinutost zbog izostanka rešenja za zimsko opremanje šatorskog privremenog prihvatnog centra Lipa.

„Sa još najmanje dodatnih 1.500 migranata, uključujući žene i decu, koji su već ostavljeni sami u šumskim kampovima, uglavnom u Unsko-sanskom kantonu, nedostatak hitnih rešenja dovodi ukupni procenjeni broj ljudi kojima je humanitarna pomoć neophodna na tri hiljade“, saopšteno je iz Misije UN u BiH.

BONUS VIDEO

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram