U jeku sve glasnijeg zveckanja oružjem i straha koji se širi Evropom, naročito nakon što je "Bild" objavio navodni plan nemačke vojske o potencijalnom napadu Rusije, stiglo je još jedno upozorenje. Ovog puta od Velike Britanije, koja upozorava da su četiri zemlje opasnost za ceo svet - Rusija, Iran, Severna Koreja i Kina.
Velika Britanija trebalo bi da se pripremi za buduće ratove koji bi mogli izbiti u idućih pet godina, a u koje će biti uključene i Kina, Rusija, Severna Koreja i Iran, kazao je britanski ministar odbrane Grant Šaps.
Šaps je rekao i da se svet mora prebaciti u „predratnu fazu“ kako su globalni sukobi eskalirali i pozvao NATO saveznike da povećaju odbrambenu potrošnju kako bi dostigli ciljeve saveza od dva odsto BDP-a.
U svom govoru u Lankaster Hausu, nakon vezdušnih napada SAD i Velike Britanije na Hute koje podržava Iran, Šaps je rekao i kako protivnici Zapada naoružavaju sebe i svoje saveznike što „svet čini mnogo opasnijim“.
Dodao je i da je Iran obogatio uran sve do 83,7 odsto u nastojanju da napravi nuklearno oružje. Takođe je rekao da severnokorejske balističke projektile koristi Rusija u napadima na Ukrajinu.
Šaps je upozorio da Kina posmatra reakcije Zapada u Ukrajini, posebno nakon što je na Tajvanu prošlog vikenda izabran kandidat koji se opire Pekingu.
„Dok Rusija nastavlja sa svojom ilegalnom kampanjom u Ukrajini, Kina procenjuje hoće li Zapad izgubiti svoje strpljenja. U roku od pet godina mogli bismo biti suočeni s brojnim pretnjama uključujući Rusiju, Kinu, Iran i Severnu Koreju. Gledajući današnje konflikte u svetu, zapitajte se hoće li se broj sukoba povećati ili smanjiti? Pretpostavljam da svi znamo odgovor – verovatno će se povećati. Sve u svemu, te kombinovane pretnje dovode u rizik međunarodni poredak temeljen na pravilima, koja su uspostavljena za održanje mira nakon Drugog svetskog rata. Tužno je što je današnji svet mnogo opasniji“, rekao je.
Javna je tajna da ove četiri države koje Šaps pominje blisko sarađuju i ostaju ujedinjene protiv Zapada.
Iran, koji potpisuje novi sporazum o saradnji sa Moskvom, a u žestokom je sukobu sa Amerikom, počeo je kampanju bombardovanja zemalja na Bliskom istoku.
Iran je tako izveo raketni napad na Pakistan, usmeren na sunitsku militantnu grupu na jugu te zemlje, što je najnoviji pokazatelj talasa nasilja koji se širi Bliskim istokom.
Pakistan je saopštio da je Iran narušio vazdušni prostor te zemlje i ubio dvoje dece, nekoliko sati nakon što su iranski državni mediji objavili da su na meti raketnog napada bile dve baze militantne grupe Džaiš al Adl u Pakistanu.
Portparol pakistanskog Ministarstva spoljnih poslova istakao je u saopštenju da bi taj bi incident mogao da ima „ozbiljne posledice“ i da je „potpuno neprihvatljiv“.
Iran tvrdi da su pripadnici grupe Džaiš al Adl ranije izvodili napade na iranske bezbednosne snage u pograničnom području sa Pakistanom.
„Ove baze su pogođene i uništene projektilima i dronovima“, naveli su iranski državni mediji, ne iznoseći detalje.
Iranski Nurnjuz, povezan sa bezbednosnim strukturama, objavio je da su napadnute baze u pakistanskoj provinciji Beludžistan, dok iz Islamabada nisu pominjali lokaciju.
Pakistan je povodom incidenta uložio protest Teheranu, a šef iranske diplomatske misije u Islamabadu pozvan je u Ministarstvo spoljnih poslova, prenosi Rojters.
Iranska revolucionarna garda saopštila je u ponedeljak da je napala „špijunske centre i mesta gde se okupljaju antiiranske terorističke grupe“ u iračkom Erbilu.
„Na ivici smo nuklearnog rata“, rekao je nedavno predsednik Severne Koreje Kim Džong Un i naredio vojnim zvaničnicima da se prireme. On, pre svega, pominje moguću konfrontaciju sa Južnom Korejom i Amerikom, zbog čega je vojna proizvodnja u punom pogonu. Kakav arsenal ima Pjongjang i treba li svet da strahuje?
Severnokorejski lider Kim Džong Un potvrdio je da će u narednoj godini njegova zemlja lansirati još tri vojna špijunska satelita, proizvesti više nuklearnog oružja i uvesti modernu, automatizovanu borbenu opremu bez ljudskih posada.
On je najavio značajno povećanje ukupne borbene spremnosti kako bi se Severna Koreja izborila sa neprijateljskim potezima koje predvode Sjedinjene Američke Države.
Kim je ovo rekao tokom ključnog sastanka vladajuće Radničke partije na kojem se postavljaju državni ciljevi za narednu godinu, sugerišući da će država nastaviti testiranje oružja kako bi se proširio vojni arsenal u razdoblju „umrtvljenih diplomatskih odnosa sa SAD“.
Uprkos zabranama Ujedinjenih nacija, severnokorejska vojska je prošle godine testirala više od 100 balističkih projektila, od kojih je većina sposobna da nosi nuklearne bojeve glave do ciljeva u kopnenim delovima SAD i Južne Koreje.
Kada je reč o Rusiji, predsednik Vladimir Putin već je pokrenuo invaziju na Ukrajinu i preti eskalacijom sukoba, dok besni Peking ne preza od vojne intervencije kada je reč o susednom Tajvanu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare