Oštre mere u borbi protiv epidemije u Nemačkoj trebalo je da traju do idućeg ponedeljka, ali nema sumnje da će biti produžene. Broj novozaraženih još ne opada u dovoljnoj meri.
Tek u utorak kancelarka Angela Merkel i pokrajinski premijeri razmatraju kako dalje od idućeg ponedeljka (11. januar), do kada traje lokdaun. Međutim, već tokom vikenda je postalo izvesno da popuštanja mera neće biti – za popuštanje se ne zalaže maltene niko ko ima moć odluke.
„S obzirom na i dalje visoke brojke, neophodno je da se produže mere i ograničenja“, rekao je ministar zdravlja Jens Špan, ukazujući da trenutno odeljenja intenzivne nege beleže najveći broj pacijenata sa kovidom od početka pandemije.
Prema Španovim rečima, bolje je sada produžiti ograničenja „nego prerano popustiti mere, a onda možda nakon nekoliko sedmica opet biti pred teškom odlukom“.
I deca ostaju kod kuće?
Institut „Robert Koh“ je u ponedeljak (4. januar) javio da je u poslednja 24 sata zabeleženo 9.847 novih zaraza koronom, no postoji sumnja da zavodi za javno zdravlje tokom praznika i vikenda nisu dovoljno ažurno prenosili podatke, pa da je brojka osetno viša.
Prema institutu, smrt još 302 osobe se povezuje sa koronom. Polovina od dosadašnjih 35.353 smrti u vezi sa virusom prijavljena je u decembru.
Nacionalni registar intenzivne nege beleži 5.762 pacijenta sa kovidom, od kojih je 3.171 na respiratoru. Broj popunjenih kreveta tako je premašio broj praznih (4.657). Doduše, nemačke klinike u rezervi imaju još 10.871 krevet, no upozoravaju da im nedostaje ljudstva za negu tolikog broja pacijenata.
Bavarski premijer Markus Zeder je za tabloid Bild rekao da lokdaun „mora biti produžen do kraja januara“. Premijer Tiringije Bodo Ramelov je i bez konsultacija sa kolegama najavio da će u njegovoj pokrajini mere biti produžene do kraja meseca.
U Nemačkoj su od početka decembra zatvoreni ugostiteljski objekti i prodavnice koje ne služe dnevnom snabdevanju, školarci uče od kuće i produžen im je raspust. Ne očekuje se otvaranje škola i vrtića ni od ponedeljka, osim za decu roditelja koji se broje u suštinski važne grupe u doba pandemije, poput medicinskih radnika i policajaca.
Gradonačelnik grada-pokrajine Hamburga Peter Čenčer spada u one koji se zalažu za fleksibilnija pravila kada su u pitanju škole i razmišljaju da kombinuju prisustvo u učionicama i časove na daljinu. On je tražio da Savezna vlada „predstavi na kojoj naučnoj osnovi i na osnovu kojih podataka traži dalje paušalno zatvaranje vrtića i škola“.
Do kada ovako?
Premda nema izgleda da će mere biti popuštene – jedna od najvažnijih je da je dozvoljen susret najviše pet odraslih osoba iz dva domaćinstva – ima priče o tome na koliko zaključavanje treba da bude produženo.
Poslanik i stručnjak Socijaldemokrata za zdravstvo Karl Lauterbah traži da lokdaun ne bude više oročen na određeno vreme, već da traje sve dok se brojke zaraženih ne smanje dovoljno. On se pribojava nestanku podrške građana ukoliko se mere popuste pa kasnije opet uvode:
„Teško da bismo još jednom mogli da objasnimo pooštravanje mera. Otpor u stanovništvu bio bi prevelik“, rekao je Lauterbah za Špigel.
Pri tome će vakcinacija očito doneti olakšanje mnogo kasnije nego što su se mnogi nadali. Poslednjih dana grme kritike iz opozicije i stručnih krugova zbog spore vakcinacije u Nemačkoj, gde je do sada imunizovano svega oko 200.000 ljudi.
Zvaničnici odgovornost prebacuju na EU koja je u ime članica pregovarala sa proizvođačima vakcina.
Ipak na sankanje
Uprkos epidemiji, tokom vikenda su nemački snežni predeli bili krcati što je izazvalo saobraćajne kolapse i preopterećenje za policiju. Desetine hiljada ljudi su pohrilile na sankanje u regionima poput bavarskih Alpa, Harca ili Ajfela.
U Herfordu je policija prekinula bogosluženje u jednoj alternativnoj crkvi gde je bilo više od stotinu vernika bez maski i odstojanja. Napisano je 111 prekršajnih prijava.
Pratite nas i na društvenim mrežama: