Foto:EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Zatvorenici u severnom italijanskom gradu Parma štrajkuju glađu zbog loših sanitarnih uslova i prenaseljenosti, što je najnoviji u nizu protesta u zatvorima u zemlji u kojoj su slučajevi samoubistva zatvorenika i samopovređivanja dostigli rekordan nivo.

Stotinak zatvorenika u jedinici visoke bezbednosti otpočeli su svoj četvoronedeljni protest 24. februara, odbijajući da jedu ili rade, tražeći poboljšanu zatvorsku higijenu i zdravstvenu zaštitu, više kontakta s porodicama i šire mogućnosti obrazovanja. Zatvor, u kome se nalazi ukupno 700 zatvorenika, ima sedam „edukatora“ ,ličnosti koje bi trebalo da igraju ključnu ulogu u rehabilitaciji i pripremi za život napolju.

Foto:EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Veronika Valenti, gradska državna službenica zadužena za zaštitu prava zatvorenika, rekla je da je protest „legitiman“ i zasnovan na stvarnim pritužbama, piše Rojters. Desničarska vlada premijerke Đorđe Meloni je zapretila da će i mirni protesti u zatvoru biti proglašeni krivičnim delom, što do sada nije bio slučaj.

Ovaj potez je među nizom inicijativa Meloni za red i zakon, uključujući utvrđivanje novih zločina i pooštravanje kazni uoči izbora za Evropski parlament u junu. Ukoliko se takav predlog usvoji, zatvorenicima poput ovih u Parmi, koji lupaju po zatvorskim rešetkama, odbijaju da jedu ili rade, mogli bi da se suoče sa udvostručenim kaznama, navodi Rojters.

Eksperti tvrde da su pravi problem sa kojim se suočavaju italijanski zatvori prenatrpanost i manjak osoblja, što otežava zatvorenicima da pristupe zdravstvenim, psihijatrijskim i obrazovnim uslugama.

POGLEDAJTE JOŠ:

Kao rezultat toga, psihološki problemi su rasprostranjeni, moral je nizak a protesti su česti, bilo iz ličnih razloga ili zbog uslova za koje zatvorenici tvrde da su ponižavajući.

„Kada zatvorenici koriste pasivni otpor da protestuju, imamo načine da se nosimo sa tim, tako što ćemo prvo saslušati i ako je potrebno, obuzdaćemo ih. Ne slažem se sa klasifikovanjem ovih slučajeva kao zločina,“ rekao je Donato Kapeće, koji je bio zatvorski čuvar skoro 50 godina i sada je na čelu sektorskog sindikata Sape.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar