majmunske boginje ilustracija vakcina virus zaraza
Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

Belgija je nedavno postala prva evropska, ali i svetska zemlja koja je uvela karantin za zaražene majmunskim boginjama. Pojava ovih boginja do sada je uglavnom bila ograničena na Afriku, ali je nedavno stigla i u druge delove sveta. Tako su sada prisustvo virusa prijavile Nemačka, Francuska, Italija, Švedska, Velika Britanija, Portugal, Španija, Kanada, Amerika, Izrael, Grčka, Belgija i Australija.

U Belgiji su do sada zabeležena četiri slučaja majmunskih boginja, od koji su tri povezana sa muzičkim festivalom u Anverpenu. Tamošnje vlasti donele su odluku da će svaka osoba zaražena majmunskim boginjama morati da provede 21 dan u karantinu.

Ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženima ne moraju u izolaciju, ali bi trebalo da budu posebno oprezni.

mapa majmunske boginje szo
Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

Izrael je do sada potvrdio dva slučaja zaraze virusom. Drugi pacijent koji ima 27 godina nedavno je posetio Zapadnu Evropu. On je hospitalizovan i u izolaciji u Medicinskom centru Barzilai u primorskom gradu Aškelonu, ali u dobrom zdravstvenom stanju.

Za razliku od zemalja koje beleže mali broj zaraženi, Velika Britanija je do sada registrovala više od 20 slučajeva zaraze. Tamošnji lekari su istakli da se veći deo pacijenata oporavlja, zbog čega za sada nema razloga za paniku.

Pre Velike Britanije, virus je stigao u Francusku i Nemačku, ali i Sjedinjene Američke Države, Kanadu i Australiju.

Amerika zabrinuta

Američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da je epidemija majmunskih boginja nešto „zbog čega bi svi trebalo da budu zabrinuti“.

Stručnjaci Sjedinjenih Država nadležni za zdravstvo razmatraju potencijalne terapije i vakcine, istakao je predsednik.

„Veoma smo angažovani i nastojimo da nađemo načine delovanja“, rekao je Bajden novinarima pred polazak za Japan.

Majmunske boginje, Foto: CDC / Sciencephoto / Profimedia

Šta su majmunske boginje

Ovu bolest izaziva virus koji pripada istoj porodici kao i virus velikih boginja (variola vere). Majmunske boginje su do sada bile ograničene na Afriku, ali su se ovog meseca proširile i na druge kontinente zbog povećanog broja putovanja.

Za neke od inficiranih osoba poznato je da su boravili u afričkim zemljama, dok za druge takve informacije ne postoje.

Majmunske boginje imaju slične simptome kao velike boginje, ali su mnogo manje opasne. Dok su velike boginje bile fatalne za skoro svakog trećeg inficiranog, u slučaju majmunskih boginja smrtnost je od tri do šest odsto.

Simptomi kratkotrajni

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) pomno prati razvoj situacije u celom svetu. Kako su ranije istakli stručnjaci SZO, radi se o samoograničavajućoj bolesti čiji simptomi traju od dve do četiri nedelje.

Simptomi obuhvataju temperaturu, jaku glavobolju, oticanje limfnih čvorova, bol u mišićima i manjak energije. Oticanje limfnih čvorova je inače simptom koji razlikuje majmunske boginje od bolesti kao što su morbile.

Osip na koži javlja se do tri dana nakon pojave temperature i uglavnom se pojavljuje na licu i ekstremitetima, a ređe na trupu. Kod 95 odsto inficiranih osip se pojavljuje na licu, a kod 75 odsto na dlanovima i stopalima. Može se pojaviti i u ustima, a svaki treći oboleli ima osip i na genitalijama.

SZO navodi i da osobe mlađe od 40 ili 50 godina mogu biti podložnije majmunskim boginjama, jer nisu zaštićene vakcinacijom protiv velikih boginja koja je bila zastupljena dok ova bolest nije iskorenjena.

Džo Bajden, majmunske boginje
Foto: EPA-EFE/WILL OLIVER/Cynthia S. Goldsmith, Russell Regnery/CDC/Handout via REUTERS

Kako se prenose boginje

Majmunske boginje se mogu preneti sa životinje na čoveka i sa čoveka na čoveka.

Prenos sa životinje na čoveka dešava se posle direktnog kontakta sa krvlju, telesnim tečnostima ili lezijama u ustima zaraženih životinja. U Africi majmunske boginje su potvrđene kod nekih vrsta veverica, pacova i majmuna.

Prenos infekcije sa čoveka na čoveka može se dogoditi nakon kontakta sa respiratornim sekretom ili lezijama na koži zaraženog.

Inficiranje je moguće i nakon kontakta sa skoro kontaminiranim objektom. Zasad je poznato i da se majmunske boginje mogu preneti sa majke na fetus.

POGLEDAJTE JOŠ:

Lečenje – ublažavanje simptoma

Terapija majmunskih boginja sastoji se od ublažavanja simptoma i sprečavanja komplikacija kao što su sekundarne bakterijske infekcije.

SZO navodi da je ove godine Evropska agencija za lekove registrovala antivirusni lek tekovirimat za lečnje majmunskih boginja. Ovaj lek prvobitno je bio razvijen kao terapija za male boginje.

Osobe koje su primile vakcinu protiv velikih boginja inače imaju mnogo manje šanse da obole od majmunskih boginja, a ako se to i desi bolest bi trebalo da bude blaža. Vakcina koja je davana protiv velikih boginja efikasna je 85 odsto u sprečavanju majmunskih boginja.

BONUS VIDEO Kako je nastala vakcina

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram